49th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 06, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Krisztina Dearborn                Mirror Lake  NH       364   19       42      1:17:34.0      6:41/M
       2    Jennifer Mitteness                Oakdale  CT           365   19      197      1:38:05.0      8:27/M
       3    Taylor Deedy                      Oakdale  CT            19   19      216      1:40:51.0      8:42/M
       4    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        118   17      255      1:46:22.0      9:10/M
       5    Sarah Sullivan                    Bedford  NH           325   18      353      1:58:26.0     10:13/M
       6    Courtney Fiala                    East Haddam  CT       434   15      370      2:02:06.0     10:32/M
Top

Male 19 & under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Conway                    West Hartford  CT     490   18        1      1:00:46.0      5:14/M
       2    Nicholas Lemon                    Middletown  CT         29   19        5      1:05:07.0      5:37/M
       3    Michael Leduc                     Canton  CT            359   19        7      1:06:16.0      5:43/M
       4    Andrew Duarte                     Rocky Hill  CT        526   19       30      1:14:54.0      6:27/M
       5    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           413   15       39      1:16:45.0      6:37/M
       6    Connor Gralton                    Ledyard  CT           386   13       41      1:17:34.0      6:41/M
       7    Brian Solinsky                    West Hartford  CT     424   19       45      1:17:59.0      6:43/M
       8    Reese Holtz                       West Hartford  CT     495   19       49      1:19:08.0      6:49/M
       9    Jason Solinsky                    West Hartford  CT     450   16       67      1:21:22.0      7:01/M
      10    Jason Conforte                    Northford  CT         167   16      106      1:27:37.0      7:33/M
      11    Josh Lambert                      Alburtis  PA          361   19      117      1:28:41.0      7:39/M
      12    Gregory Yacovou                   Moosup  CT            499   18      144      1:31:20.0      7:52/M
      13    Aaron Sheldon                     Oakdale  CT           288   16      151      1:32:20.0      7:58/M
      14    Nick Longolucco                   Bradford  RI          378   18      183      1:36:17.0      8:18/M
      15    Chris Romeo                       Cheshire  CT          138   15      290      1:50:28.0      9:31/M
      16    Matthew Gillis                    Bridgewater  MA       105   12      388      2:06:09.0     10:53/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT              4   23       21      1:11:34.0      6:10/M
       2    Suzanne Chavees                   Westbrook  CT         444   29       58      1:19:54.0      6:53/M
       3    Monica Guy                        Glastonbury  CT       353   28       63      1:20:46.0      6:58/M
       4    Daniel Manuzzi                    Monroe  CT            376   21       73      1:22:55.0      7:09/M
       5    Emily Jenkins                     Enfield  CT           447   23       75      1:23:28.0      7:12/M
       6    Molly Powell                      Waterford  CT         504   22       77      1:23:36.0      7:12/M
       7    Margret Crone                     Stamford  CT          179   23       83      1:24:20.0      7:16/M
       8    Cathleen Balantic                 Juneau  AK            491   24       99      1:27:10.0      7:31/M
       9    Libby Maret                       Sandy Hook  CT        120   21      133      1:30:17.0      7:47/M
      10    Caitlin Fenn                      Cambridge  MA         525   25      146      1:31:26.0      7:53/M
      11    Gina Ryan                         Southbridge  MA       149   27      147      1:31:33.0      7:54/M
      12    Elizabeth Dinatale                Worcester  MA         231   24      162      1:34:05.0      8:07/M
      13    Shannon Katzmary                  Bloomfield  CT        465   24      170      1:34:59.0      8:11/M
      14    Devon Butler                      New London  CT         22   22      179      1:35:40.0      8:15/M
      15    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        121   21      204      1:40:06.0      8:38/M
      16    Shana McDermott                   Lebanon  NH            94   27      219      1:41:14.0      8:44/M
      17    Amy D'Amico                       Waterford  CT         247   28      221      1:41:27.0      8:45/M
      18    Danielle Ciccone                  Westbrook  CT         536   26      224      1:41:31.0      8:45/M
      19    Laurene Clayton                   Macon  GA             300   25      252      1:45:56.0      9:08/M
      20    Brianna Middel                    Oakdale  CT           487   20      270      1:47:40.0      9:17/M
      21    Gara Valeri                       Sterling  MA          106   27      277      1:48:24.0      9:21/M
      22    Lara Fensin                       Holden  MA            303   24      302      1:51:57.0      9:39/M
      23    Abby Greenfield                   Enfield  CT           203   29      304      1:52:10.0      9:40/M
      24    Jessica Klein                     Manchester  CT        238   29      316      1:53:37.0      9:48/M
      25    Annie Pard                        Millbury  MA          113   29      325      1:54:55.0      9:54/M
      26    Alyse Faraone                     Worcester  MA         233   26      326      1:54:56.0      9:54/M
      27    Stacey Raimondi                   Waterford  CT         421   28      331      1:55:49.0      9:59/M
      28    Karin Perry                       East Lyme  CT         301   24      335      1:56:04.0     10:00/M
      29    Laura Taglianett                  Waterford  CT          31   29      342      1:56:55.0     10:05/M
      30    Heather Landry                    Norwich  CT           314   25      345      1:57:01.0     10:05/M
      31    Tiffany Almeida                   Enfield  CT           471   20      354      1:58:29.0     10:13/M
      32    Ashley Clawson                    Austin  TX            543   25      359      1:59:59.0     10:21/M
      33    Gabriel Coll                      West Hartford  CT     449   20      384      2:04:29.0     10:44/M
      34    Julie Simpson                     Waterford  CT         475   21      413      2:13:27.0     11:30/M
      35    Kristen Moody                     New York  NY          226   25      421      2:15:38.0     11:42/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samuel Alexander                  Waterford  CT           8   21        2      1:04:32.0      5:34/M
       2    Everett Hackett                   West Hartford  CT     498   21        3      1:04:33.0      5:34/M
       3    Nick Aguila                       West Hartford  CT     496   21        4      1:04:33.0      5:34/M
       4    Luke Albetson                     Norwich  CT             2   22        6      1:05:33.0      5:39/M
       5    Douglas Wright                    Darien  CT            304   21        8      1:06:41.0      5:45/M
       6    David Billing                     Ledyard  CT           436   22        9      1:06:51.0      5:46/M
       7    Ryan Murdoch                                              3   23       10      1:07:10.0      5:47/M
       8    Shawn Mulcahy                     Lebanon  CT           459   22       11      1:08:01.0      5:52/M
       9    Brenner Green                     Jewett City  CT        81   21       14      1:09:54.0      6:02/M
      10    Jim Rosenberger                   Plantsville  CT       341   21       15      1:09:59.0      6:02/M
      11    Tom Fagin                         Ledyard  CT           428   23       16      1:10:05.0      6:03/M
      12    Doug Leenhouts                    Cambridge  MA         265   28       17      1:10:15.0      6:03/M
      13    Eric Dade                         Orange  CT            500   20       18      1:10:47.0      6:06/M
      14    William Ricker                    Orange  CT            506   23       19      1:10:47.0      6:06/M
      15    Brendan Atkins                    Old Lyme  CT          483   26       20      1:11:07.0      6:08/M
      16    Colin Gallant                     Ashford  CT           537   21       22      1:12:02.0      6:13/M
      17    Steve Dowsett                     Fall River  MA        216   23       23      1:12:08.0      6:13/M
      18    Ben Lazarus                       Waterford  CT         362   21       28      1:14:22.0      6:25/M
      19    Mark Brissette                    Stonington  CT        541   27       33      1:15:27.0      6:30/M
      20    John Longo                        Southington  CT       340   23       34      1:15:52.0      6:32/M
      21    Liam Scott                        New London  CT        277   29       36      1:16:07.0      6:34/M
      22    Harry Mullin                      West Hartford  CT     448   20       38      1:16:37.0      6:36/M
      23    Billy Martinsky                   Monroe  CT              6   20       46      1:18:30.0      6:46/M
      24    Matt Dyer                         New London  CT        489   25       48      1:18:49.0      6:48/M
      25    Philip Natoli                     West Hartford  CT     530   23       64      1:20:48.0      6:58/M
      26    Kyle Schriever                    Norwich  CT           517   25       70      1:22:03.0      7:04/M
      27    Andrew Taylor                     Uncasville  CT        324   22      125      1:29:28.0      7:43/M
      28    Eric Stevenson                    East Granby  CT       380   27      157      1:32:52.0      8:00/M
      29    Brendon Neary                     Glastonbury  CT       462   26      160      1:33:23.0      8:03/M
      30    Jeffrey Beling                    Framingham  MA        305   20      175      1:35:24.0      8:13/M
      31    Gregory Tutolo                    Wolcott  CT           339   24      176      1:35:25.0      8:14/M
      32    Zachary Roltz                     Yorktown  VA          214   21      188      1:36:52.0      8:21/M
      33    Billy Jenkins                     Broad Brook  CT       425   23      194      1:37:45.0      8:26/M
      34    Samuel Donahue                    West Townshend  VT      5   23      202      1:39:39.0      8:35/M
      35    Christopher Rirchie               Marlborough  CT       461   23      274      1:48:21.0      9:20/M
      36    Keith Wille                       Groton  CT            544   24      383      2:04:10.0     10:42/M
      37    Jonathan Hale                     Suffield  CT          165   26      414      2:13:28.0     11:30/M
      38    Blake Crist                       Cambridge  MA         232   29      445      2:43:42.0     14:07/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unsong Ostrowski                  Laurel  MD            273   32       54      1:19:29.0      6:51/M
       2    Amanda Lawrence                   Mansfield Center  C   332   35       91      1:25:36.0      7:23/M
       3    Keron Smith                       Manchester  CT        481   35      100      1:27:11.0      7:31/M
       4    Becky Iselin                      Chester  CT           473   35      107      1:27:43.0      7:34/M
       5    Kristi Mason                      North Kingstown  RI   523   30      113      1:28:15.0      7:36/M
       6    Lindsey Guerero                   West Hartford  CT     251   31      126      1:29:32.0      7:43/M
       7    Kati Craig                        Rockledge  FL         463   37      136      1:30:42.0      7:49/M
       8    Rachel Johanson                                         292   35      138      1:30:55.0      7:50/M
       9    Denise Scott                      Putnam  CT            177   31      142      1:31:14.0      7:52/M
      10    Sarah Croucher                    Middletown  CT        245   31      154      1:32:42.0      7:59/M
      11    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT       367   35      159      1:33:02.0      8:01/M
      12    Tracy Blasioli                    East Lyme  CT         271   34      190      1:37:06.0      8:22/M
      13    Natalie Edwards                   Ledyard  CT           375   32      210      1:40:32.0      8:40/M
      14    Michelle Price-Koehler            Ledyard  CT           293   36      217      1:40:57.0      8:42/M
      15    Amy Grundti                       Providence  RI        522   38      218      1:41:12.0      8:43/M
      16    Rebecca Burke                     Middletown  CT        144   35      222      1:41:27.0      8:45/M
      17    Kate Meberg                       Bristol  CT           228   30      227      1:41:56.0      8:47/M
      18    Jennifer Jedges                   Haddam  CT            394   37      233      1:43:40.0      8:56/M
      19    Lorelle Gay                       Hull  MA              141   30      241      1:44:33.0      9:01/M
      20    Kelly Kincaid                     New London  CT        549   32      253      1:46:13.0      9:09/M
      21    Sarah Tanner                      Enfield  CT           279   31      259      1:46:36.0      9:11/M
      22    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            302   38      261      1:46:55.0      9:13/M
      23    Elizabeth Geer                    Griswold  CT          446   31      265      1:47:17.0      9:15/M
      24    Jill Diorio                       Worcester  MA         126   32      276      1:48:23.0      9:21/M
      25    Susan Tonucci                     Waterford  CT         492   39      282      1:49:11.0      9:25/M
      26    Kimberly Ellsworth                Avon  CT              152   36      284      1:49:58.0      9:29/M
      27    Ynonne Lee                        Middletown  CT        430   35      285      1:50:02.0      9:29/M
      28    Elizabeth Gieleghem               Norwich  CT           312   31      294      1:50:47.0      9:33/M
      29    Olivia Kousky                     Shelton  CT           208   31      296      1:51:08.0      9:35/M
      30    Katie Giurleo                     Oakdale  CT           381   33      299      1:51:28.0      9:37/M
      31    Kerry Cietonno                    Brighton  MA          503   37      307      1:52:22.0      9:41/M
      32    Maureen Singer                    Haddam  CT            368   36      313      1:53:10.0      9:45/M
      33    Kerrin Caldarone                  Attleboro  MA         169   39      317      1:53:38.0      9:48/M
      34    Lea Crown                         Meriden  CT           157   34      328      1:55:28.0      9:57/M
      35    Hui-Qing Yin                                            295   36      346      1:57:07.0     10:06/M
      36    Shannon Kiely                     Weymouth  MA          139   31      361      2:00:19.0     10:22/M
      37    Christina Jessuck                 Waterford  CT         493   39      362      2:00:21.0     10:23/M
      38    Sarah Debenedigtis                Milford  CT           267   34      365      2:00:43.0     10:24/M
      39    Angelika Stallmann                Westfield  MA         317   32      369      2:01:53.0     10:30/M
      40    Loren Glasson                     Salem  MA             258   30      375      2:02:45.0     10:35/M
      41    Rachel Kolasczyk                  Sabana Grande  PR      62   34      387      2:05:24.0     10:49/M
      42    Elise Butson                      East Hampton  CT      283   36      390      2:06:52.0     10:56/M
      43    Renee Seisler                     Newbury  MA           308   35      393      2:07:29.0     10:59/M
      44    Jennifer Grammatie                Spencer  MA           200   33      433      2:21:35.0     12:12/M
      45    April Phillips                    Groton  CT             39   39      443      2:30:47.0     13:00/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Bulewich                     Windsor  CT           419   35       13      1:09:24.0      5:59/M
       2    Jacob Johnson                     Mystic  CT             30   32       24      1:12:13.0      6:14/M
       3    Carlos Rivera                     Springfield  MA        18   37       31      1:15:15.0      6:29/M
       4    Ben Smith                         San Francisco  CA      17   31       40      1:17:24.0      6:40/M
       5    Jorge Kuljis                      Newington  CT         408   31       52      1:19:22.0      6:51/M
       6    Chris Elgar                       Attleboro  MA         122   39       60      1:20:39.0      6:57/M
       7    Jeff Billing                      West Hartford  CT      32   32       61      1:20:42.0      6:57/M
       8    Zanday Mangold                    Brooklyn  NY          409   37       62      1:20:44.0      6:58/M
       9    Ryan Gielseghen                   Norwich  CT           311   34       80      1:24:01.0      7:15/M
      10    Jason Barricklow                  New London  CT        234   33       82      1:24:17.0      7:16/M
      11    Kun Song                          Waterford  CT         163   34       84      1:24:23.0      7:16/M
      12    Garel Pretorius                   Glastonbury  CT       388   36       87      1:25:11.0      7:21/M
      13    Jeff Bligotti                     Granby  CT            186   36       92      1:25:47.0      7:24/M
      14    Sean Patterson                    Norwich  CT           527   30       94      1:26:28.0      7:27/M
      15    Ted Kenyon                        Waterford  CT         223   39       97      1:26:58.0      7:30/M
      16    Curt Mason                        Oakland  RI           524   30      111      1:28:10.0      7:36/M
      17    Joseph Bushey                     Tolland  CT           262   38      120      1:28:51.0      7:40/M
      18    Rigo Mockalis                     Cromwell  CT          510   33      124      1:29:25.0      7:43/M
      19    Joe Fois                          South Hadley  MA      420   36      129      1:30:03.0      7:46/M
      20    Charlie Glasson                   Salem  MA             259   35      168      1:34:38.0      8:09/M
      21    Thomas Belchik                    Odenton  MD           330   34      173      1:35:21.0      8:13/M
      22    Aaron Brown                       Ellington  CT         218   37      180      1:35:45.0      8:15/M
      23    Jason Smith                       Ellington  CT         217   32      181      1:35:46.0      8:15/M
      24    Robert Buckles                    Norwich  CT           358   33      186      1:36:40.0      8:20/M
      25    Carl Gustafson                    East Hartford  CT     392   33      193      1:37:42.0      8:25/M
      26    Shaughnessy Kevin                 Boston  MA            352   39      200      1:38:31.0      8:30/M
      27    Ben Burkey                        Colchester  CT        180   36      208      1:40:25.0      8:39/M
      28    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           342   35      211      1:40:33.0      8:40/M
      29    Jonathan Bushey                   Billings  MT          439   36      237      1:44:01.0      8:58/M
      30    Konadu Kay                        New London  CT        395   30      243      1:44:40.0      9:01/M
      31    Jon Peterson                      Waterford  CT         374   35      254      1:46:21.0      9:10/M
      32    Linnell Michael                   Groton  CT            207   33      256      1:46:22.0      9:10/M
      33    Jake Fisher                       Berlin  CT            393   37      258      1:46:35.0      9:11/M
      34    Jon Ehm                           Waterford  CT          71   38      263      1:47:02.0      9:14/M
      35    James Kehlengach                  East Hampton  CT      389   31      272      1:48:20.0      9:20/M
      36    Richard Ritchie                   Rocky Hill  CT        182   37      275      1:48:21.0      9:20/M
      37    Geoffery Shannon                  West Hartford  CT     197   32      283      1:49:58.0      9:29/M
      38    Timothy Phillips                  Norwich  CT           313   36      292      1:50:43.0      9:33/M
      39    David Warner                      New London  CT        307   35      293      1:50:44.0      9:33/M
      40    Justin Kousky                     Shelton  CT           209   31      297      1:51:09.0      9:35/M
      41    Robert Campbell                   Worcester  MA         125   39      311      1:52:53.0      9:44/M
      42    Randy Nokes                       Glastonbury  CT       366   34      322      1:54:07.0      9:50/M
      43    Mun-Sang Yue                      Kingston  RI          294   38      347      1:57:11.0     10:06/M
      44    Mark Tanner                       Enfield  CT           278   32      358      1:59:36.0     10:19/M
      45    Justin Bellini                    Chagrin Falls  OH     333   37      371      2:02:19.0     10:33/M
      46    Jagish Krishnan                                         236   37      373      2:02:36.0     10:34/M
      47    Scott Butson                      East Hampton  CT      282   34      391      2:06:53.0     10:56/M
      48    Steve Marchillo                   Granby  CT            195   33      395      2:07:44.0     11:01/M
      49    James Lovering  Jr                Mystic  CT            176   36      401      2:09:34.0     11:10/M
      50    Christopher Jenkins               Groton  CT            290   38      415      2:13:39.0     11:31/M
      51    Brian Clinton                     Groton  CT            154   32      419      2:15:11.0     11:39/M
      52    Peter Kot                         Torrington  CT        246   39      420      2:15:13.0     11:39/M
      53    Ede Stallmann                     Westfield  MA         318   38      422      2:15:48.0     11:42/M
      54    Jaqson O'Reilly                   Hampden  ME           280   33      423      2:16:30.0     11:46/M
      55    Joshua Smith                      New London  CT        264   38      426      2:17:36.0     11:52/M
      56    Paul Raffa                        Millbury  MA          202   33      432      2:21:34.0     12:12/M
      57    Fred Wilxcox Jr                   Oakdale  CT           250   39      437      2:22:55.0     12:19/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Gudrow                     Wakefield  RI           9   42       65      1:20:51.0      6:58/M
       2    Amanda Hill                       Wethersfield  CT      338   40       79      1:23:52.0      7:14/M
       3    Martha Merz                       Mystic  CT             15   48       81      1:24:10.0      7:15/M
       4    Lori Gatheral                     Waterford  CT          49   49       85      1:24:39.0      7:18/M
       5    Kerry Milner                      Stratford  CT         153   44      102      1:27:19.0      7:32/M
       6    Kristen Corderman                 Niceville  FL         211   40      128      1:29:57.0      7:45/M
       7    Jennifer Ross                     Stratford  CT         181   41      132      1:30:15.0      7:47/M
       8    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   192   47      135      1:30:29.0      7:48/M
       9    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     410   48      164      1:34:11.0      8:07/M
      10    Gail Martin                       Sharon  MA             46   46      167      1:34:23.0      8:08/M
      11    Dianna Hyland                     North Windham  CT     156   41      169      1:34:45.0      8:10/M
      12    Barbara Grant                     Norwich  CT           412   41      201      1:38:32.0      8:30/M
      13    Andrea Lamb                       Warwick  RI           323   40      206      1:40:09.0      8:38/M
      14    Jean Searle                       Waterford  CT         501   41      215      1:40:45.0      8:41/M
      15    Annmarie Fitzsimmons              West Springfield  M   261   48      244      1:44:52.0      9:02/M
      16    Donna Schnelder                   East Lyme  CT         205   49      249      1:45:44.0      9:07/M
      17    Sharon Fisher                     Norwich  CT            45   42      279      1:48:45.0      9:23/M
      18    Kathy Skrabacz                    New London  CT        347   43      303      1:52:00.0      9:39/M
      19    Spring Cole                       Danielson  CT         355   46      306      1:52:19.0      9:41/M
      20    Deirdre Ahern                     Salem  CT             370   44      312      1:52:56.0      9:44/M
      21    Nicole Sabatini                   Worcester  MA         224   45      321      1:54:05.0      9:50/M
      22    Marsha Regan                      New London  CT        451   46      329      1:55:30.0      9:57/M
      23    Elaine Berling                    Westerly  RI          406   46      338      1:56:16.0     10:01/M
      24    Louis Hanrahan                    New London  CT        453   48      348      1:57:12.0     10:06/M
      25    Mary O'Reilly                     Ridgewood  NJ         281   40      352      1:58:02.0     10:11/M
      26    Claudine Bouchard                 East Longmeadow  MA   249   41      360      2:00:04.0     10:21/M
      27    Mary Heap                         New London  CT        306   43      366      2:00:55.0     10:25/M
      28    Brenda Harrington                 Waterford  CT         477   45      368      2:01:43.0     10:30/M
      29    Kristy Maguire                    Old Lyme  CT          518   40      386      2:05:15.0     10:48/M
      30    Meredith Twonbly                  Shelburne Falls  MA   532   40      389      2:06:30.0     10:54/M
      31    Paula Archer                      Oakdale  CT           257   48      405      2:10:20.0     11:14/M
      32    Magda Roltz                       Yorktown  VA          215   49      407      2:10:50.0     11:17/M
      33    Mary Simpson                      Waterford  CT         458   46      412      2:13:27.0     11:30/M
      34    Laurene Ellis                     Brockton  MA          103   47      428      2:18:57.0     11:59/M
      35    Kristin Scott                     Milton  MA             96   41      429      2:18:58.0     11:59/M
      36    Pamela Suprenant                  Webster  MA           112   45      434      2:21:36.0     12:12/M
      37    Katy Vachule-West                 Amherst  MA           206   41      438      2:23:12.0     12:21/M
      38    Julianna Hastrapasqua             Millbury  MA          253   42      450      3:05:28.0     15:59/M
      75    Jill Ramos                        Manchester  CT        219   45      408      2:11:05.0     11:18/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT          20   40       12      1:08:46.0      5:56/M
       2    Mike Early                        Huntington  VT        159   47       25      1:12:39.0      6:16/M
       3    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      336   44       26      1:13:16.0      6:19/M
       4    Jon Fearnley                      Simsbury  CT          398   44       32      1:15:21.0      6:30/M
       5    Rick O'Toole                      South Glastonbury      34   40       37      1:16:24.0      6:35/M
       6    Gregory Bonaiuto                  So Glastonbury  CT    551   45       43      1:17:43.0      6:42/M
       7    Erik Saszik                       Evanston  IL          331   43       50      1:19:10.0      6:49/M
       8    John Paggioli                     Marlborough  CT       335   45       51      1:19:20.0      6:50/M
       9    John Collins                      Tolland  CT           189   45       53      1:19:26.0      6:51/M
      10    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            373   41       57      1:19:46.0      6:53/M
      11    Clay Howland                      Providence  RI        512   45       59      1:20:32.0      6:57/M
      12    David Czarneski                   Bristol  CT           260   46       66      1:21:10.0      7:00/M
      13    Peter Convard                     Middlebury  CT        509   43       71      1:22:06.0      7:05/M
      14    Scott Edwards                     North Stonington  C   351   47       72      1:22:17.0      7:06/M
      15    Mike Tartar                       Manchester  CT        235   40       74      1:23:08.0      7:10/M
      16    Harry Duvall                      Boston  MA            194   47       76      1:23:32.0      7:12/M
      17    Frank White                       East Hampton  CT      529   46       78      1:23:37.0      7:13/M
      18    Paul Dadabbo                      Old Saybrook  CT      466   47       86      1:24:40.0      7:18/M
      19    Michael Westfall                  Manchester  CT        397   40       88      1:25:15.0      7:21/M
      20    Joe Baldi                         Waterford  CT         426   48       89      1:25:26.0      7:22/M
      21    Mark Bellini                      Cleveland  OH         117   41       90      1:25:31.0      7:22/M
      22    Andrew Kemalian                   Canton  MA            196   41       93      1:26:07.0      7:25/M
      23    Bob Gralton                       Ledyard  CT           387   43       96      1:26:54.0      7:29/M
      24    David Blair                       Waterford  CT         175   49       98      1:27:06.0      7:31/M
      25    James Lyons                       South Windsor  CT     470   46      105      1:27:35.0      7:33/M
      26    Robert Jordan                     Groton  CT            357   46      118      1:28:43.0      7:39/M
      27    Tim Lambert                       Alburtis  PA          360   41      119      1:28:48.0      7:39/M
      28    Kim Searle                        Waterford  CT         443   43      122      1:29:05.0      7:41/M
      29    Les Bellis                        Jewett City  CT       484   47      123      1:29:18.0      7:42/M
      30    Brett Roberson                    East Hampton  CT      354   47      127      1:29:46.0      7:44/M
      31    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY         326   46      130      1:30:06.0      7:46/M
      32    Dennis Marshall                   Simsbury  CT          349   41      131      1:30:07.0      7:46/M
      33    John Gardow                       Wakefield  RI         472   41      139      1:31:06.0      7:51/M
      34    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        131   43      140      1:31:09.0      7:51/M
      35    David Healea                      New London  CT        210   42      143      1:31:18.0      7:52/M
      36    William Rowe                      South Kingston  RI    533   49      149      1:31:49.0      7:55/M
      37    Eric Arvidson                     New London  CT        240   44      150      1:32:02.0      7:56/M
      38    Michael Kornacki                  New York  NY           67   43      153      1:32:31.0      7:59/M
      39    Frank Silva                       Norwich  CT           161   45      155      1:32:46.0      8:00/M
      40    Brenda Shea                       Amston  CT            460   45      172      1:35:19.0      8:13/M
      41    Manuel Duval                      New London  CT        550   45      174      1:35:23.0      8:13/M
      42    Diamond Back Byram                Glastonbury  CT       407   47      177      1:35:33.0      8:14/M
      43    Brad Haskavy                      Cambridge  MA         513   46      184      1:36:20.0      8:18/M
      44    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     145   40      187      1:36:46.0      8:21/M
      45    Marcus Bruioli                    Waterford  CT         497   40      191      1:37:35.0      8:25/M
      46    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            508   47      199      1:38:15.0      8:28/M
      47    Timothy Crowley                   Brooklyn  NY          538   40      209      1:40:28.0      8:40/M
      48    Paul Daversa                      Wilton  CT            455   47      214      1:40:43.0      8:41/M
      49    Christian Morrison                Shelton  CT           467   47      223      1:41:30.0      8:45/M
      50    Jason Dyer                        Groton  CT            275   42      226      1:41:44.0      8:46/M
      51    Stephan Lance                     Waterford  CT         191   48      229      1:42:08.0      8:48/M
      52    John Rumberger                    Middletown  CT        213   40      238      1:44:02.0      8:58/M
      53    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          88   44      250      1:45:49.0      9:07/M
      54    Jay Villeneuve                    Newtown  CT           199   41      251      1:45:50.0      9:07/M
      55    Bobby Genereau                    Kingston  MA          285   41      260      1:46:48.0      9:12/M
      56    Ruben Rios                        Springfield  MA       534   43      264      1:47:03.0      9:14/M
      57    Todd Fisher                       Norwich  CT            44   42      278      1:48:44.0      9:22/M
      58    Stephen Montafia                  Groton  CT            123   43      298      1:51:24.0      9:36/M
      59    Shaun O'Dea                       Niantic  CT            36   41      310      1:52:49.0      9:44/M
      60    Jon Romeo                         Cheshire  CT          137   47      318      1:53:47.0      9:49/M
      61    Stevros Mihelis                   Simsbury  CT          298   46      319      1:53:56.0      9:49/M
      62    Tony Buglione                     Niantic  CT            37   47      320      1:54:00.0      9:50/M
      63    Thomas Topulos                    Amston  CT            400   42      327      1:55:14.0      9:56/M
      64    Tami Maloney                      Hebron  CT             48   47      333      1:56:03.0     10:00/M
      65    Daniel Champagne                  Canton  CT            546   46      334      1:56:04.0     10:00/M
      66    Stephen Helleman                  New London  CT        221   40      336      1:56:09.0     10:01/M
      67    Phil Schnelder                    East Lyme  CT         204   46      351      1:57:57.0     10:10/M
      68    John Stallcop                     Ledyard  CT           474   40      367      2:01:18.0     10:27/M
      69    David Sun                         Shrewsbury  MA        423   40      376      2:03:02.0     10:36/M
      70    Jamie Sanger                      Fairfield  CT         269   43      378      2:03:09.0     10:37/M
      71    Thomas Calvello                   Burlington  CT        227   45      379      2:03:18.0     10:38/M
      72    Gary Chatel                       Holyoke  MA           309   40      394      2:07:29.0     10:59/M
      73    Tom Teynolds                      Colchester  CT        427   42      403      2:09:53.0     11:12/M
      74    Robert Hanna                      Ledyard  CT           391   40      404      2:10:00.0     11:12/M   
      76    Jack Crowley                      Concord  MA           485   49      411      2:13:26.0     11:30/M
      77    Benito Martinez                   Oakdale  CT           289   40      417      2:14:24.0     11:35/M
      78    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     135   41      425      2:17:35.0     11:52/M
      79    John Sabatini                     Worcester  MA         237   47      427      2:17:39.0     11:52/M
      80    Patick Casey                      South Weymouth  MA    241   43      436      2:22:24.0     12:17/M
      81    Joseph Gillis                     Bridgewater  MA       104   48      440      2:29:04.0     12:51/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carla Thompson                    Pawcatuck  CT          10   52      103      1:27:26.0      7:32/M
       2    Cheryl Abert                      Belchertown  MA       108   54      134      1:30:22.0      7:47/M
       3    Karen Thimble                     Wallingford  CT       230   52      232      1:42:57.0      8:53/M
       4    Tamara Mitton                     Oakdale  CT           316   52      234      1:43:45.0      8:57/M
       5    Carole Connelly                   Glastonbury  CT       422   50      266      1:47:18.0      9:15/M
       6    Madeline Rogers                   Stillwater  MN        547   51      287      1:50:12.0      9:30/M
       7    Cathy King                        Manchester  CT        502   51      308      1:52:31.0      9:42/M
       8    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       229   54      324      1:54:52.0      9:54/M
       9    Kathleen Kohl                     Waterford  CT         486   50      340      1:56:43.0     10:04/M
      10    Mary Crowley                      Brooklyn  NY          519   52      341      1:56:49.0     10:04/M
      11    Beth Hackett                      Abington  MA          548   51      344      1:57:00.0     10:05/M
      12    Nancy Nero                        Rensselaer  NY        193   51      397      2:08:52.0     11:07/M
      13    Sharon Spivack                    Hope Valley  RI       136   53      399      2:09:02.0     11:07/M
      14    Jan Graham                        Wallingford  CT        90   56      400      2:09:17.0     11:09/M
      15    Amy Nixon                         New London  CT        452   53      402      2:09:46.0     11:11/M
      16    Betty Cannella                    Ellington  CT         528   53      416      2:14:04.0     11:33/M
      17    Lesley Fearnley                   Middletown  CT        399   55      444      2:35:02.0     13:22/M
      18    Gale Balavender                   Salem  CT              58   58      448      3:02:42.0     15:45/M
      19    Judy Gallant-Root                 Worcester  MA         114   50      451      3:05:28.0     15:59/M
Top

Male 50 tp 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Fink                          Mountain Lakes  NJ    384   53       27      1:14:03.0      6:23/M
       2    Derek Hyde                        Middle Haddam  CT     337   50       29      1:14:54.0      6:27/M
       3    Rich Fargo                        Plainville  CT        445   52       44      1:17:55.0      6:43/M
       4    Donald Burke                      Mansfield  MA         151   54       47      1:18:41.0      6:47/M
       5    Anthony Fossa                     Mystic  CT            433   55       55      1:19:32.0      6:51/M
       6    Khamfena Halewdeth                Mansfield  MA         297   52       56      1:19:33.0      6:51/M
       7    Scott Freeman                     Marlborough  CT       371   51       68      1:21:36.0      7:02/M
       8    Joe Corderman                     Niceville  FL         212   50       69      1:21:43.0      7:03/M
       9    William Finlayson                 Higganum  CT          346   57       95      1:26:49.0      7:29/M
      10    Rene Charland                     South Windsor  CT     435   57      104      1:27:34.0      7:33/M
      11    Marc Shok                         Hebron  CT            404   52      108      1:27:46.0      7:34/M
      12    Brian Mailhot                     Stonington  CT        514   55      109      1:27:56.0      7:35/M
      13    Aidan Power                       East Lyme  CT         468   50      110      1:28:05.0      7:36/M
      14    Kevin Markowski                   Middletown  CT        505   54      112      1:28:11.0      7:36/M
      15    Jim Scott                         New London  CT        276   52      114      1:28:18.0      7:37/M
      16    Lou Conforte                      Wallingford  CT       168   53      115      1:28:25.0      7:37/M
      17    Mike Parulis                      East Lyme  CT         437   53      116      1:28:28.0      7:38/M
      18    John Sacrey                       Preston  CT            59   59      121      1:29:01.0      7:40/M
      19    Jim Roy                           Stonington  CT        480   50      137      1:30:43.0      7:49/M
      20    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT           429   52      141      1:31:11.0      7:52/M
      21    David Raunig                      New London  CT        382   56      145      1:31:21.0      7:53/M
      22    Jerry Exley                       Baltic  CT            402   51      148      1:31:45.0      7:55/M
      23    Krzysztof Wasielewski             Dover Plains  NY      327   57      156      1:32:47.0      8:00/M
      24    John Sloan                        Manchester  CT        184   54      158      1:32:57.0      8:01/M
      25    Bob Tumiski                       Southington  CT       515   56      161      1:33:57.0      8:06/M
      26    Frank Fiala                       East Haddam  CT       414   51      163      1:34:09.0      8:07/M
      27    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     411   59      165      1:34:12.0      8:07/M
      28    John Dent                         South Hadley  MA      345   57      166      1:34:19.0      8:08/M
      29    John Denatale                     Brooklyn  NY          520   52      171      1:35:14.0      8:13/M
      30    Fred Mason                        Smithfield  RI        456   51      185      1:36:33.0      8:19/M
      31    Albert Phillips Jr                Groton  CT             50   50      189      1:37:05.0      8:22/M
      32    David Martin                      Sharon  MA             51   51      192      1:37:36.0      8:25/M
      33    Mark Wilkman                      Old Lyme  CT          464   53      195      1:37:48.0      8:26/M
      34    Joe Balavender                    Salem  CT              53   57      196      1:38:00.0      8:27/M
      35    Andrew Neary                      Glastonbury  CT       479   56      198      1:38:12.0      8:28/M
      36    David Aronson                     Monson  MA            516   56      203      1:39:47.0      8:36/M
      37    Curtiss Thompson                  Pawcatuck  CT          11   57      205      1:40:08.0      8:38/M
      38    Alan Gousie                       Lincoln  RI            93   55      207      1:40:21.0      8:39/M
      39    Rick Urban Jr                     Windham  CT            40   56      212      1:40:40.0      8:41/M
      40    Charles McKay                     Marlborough  CT       405   53      213      1:40:40.0      8:41/M
      41    Wilbur Tim                        East Lyme  CT          99   52      220      1:41:26.0      8:45/M
      42    Joe Piela                         Mansfield Center  C   369   54      225      1:41:32.0      8:45/M
      43    William Romito                    Leeds  MA             343   57      228      1:42:03.0      8:48/M
      44    Rick Konon                        Colchester  CT         54   54      231      1:42:53.0      8:52/M
      45    Richard Chromik                   Tolland  CT           372   53      235      1:43:45.0      8:57/M
      46    Ben Stone                         Niantic  CT           511   51      236      1:43:58.0      8:58/M
      47    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         482   54      239      1:44:12.0      8:59/M
      48    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         86   55      242      1:44:34.0      9:01/M
      49    Bob Waldzak                       Holyoke  MA           440   51      245      1:44:53.0      9:03/M
      50    Ed Duclos                         Ellington  CT         531   53      246      1:45:08.0      9:04/M
      51    Richard Conant                    Mystic  CT            457   56      247      1:45:22.0      9:05/M
      52    Scott Todd                        Uncasville  CT        225   55      257      1:46:33.0      9:11/M
      53    Vin Dicalma                       Bridgeport  CT        268   51      262      1:46:58.0      9:13/M
      54    Steve Middel                      Oakdale  CT           488   52      269      1:47:39.0      9:17/M
      55    Bill McGugan                      Manchester  CT        417   56      271      1:48:19.0      9:20/M
      56    Cliff Collins                     East Hampton  CT      390   51      273      1:48:20.0      9:20/M
      57    Mark Fitton                       Lebanon  CT            55   55      280      1:48:47.0      9:23/M
      58    Thomas Cella                      Manchester  CT        286   53      281      1:49:11.0      9:25/M
      59    David Rogers                      Stillwater  MN        540   53      286      1:50:08.0      9:30/M
      60    Tom Walsh                         Hartford  CT           56   56      289      1:50:22.0      9:31/M
      61    Dean Berardi                      Jewett City  CT        41   50      295      1:50:49.0      9:33/M
      62    Rick Mitton                       Oakdale  CT           315   53      305      1:52:11.0      9:40/M
      63    Doulgas Barlow                    Norwich  CT           401   54      314      1:53:11.0      9:45/M
      64    Paresh Soni                       Mystic  CT            478   50      315      1:53:32.0      9:47/M
      65    Rich Ghiorse                      East Weymouth  MA     155   56      323      1:54:37.0      9:53/M
      66    Jim Miller                        Mansfield  MA         334   54      330      1:55:36.0      9:58/M
      67    Tom Maloney                       Hebron  CT             38   50      332      1:55:52.0      9:59/M
      68    David Lebon                       Westport  CT          454   50      337      1:56:14.0     10:01/M
      69    Andy Brennan                      Halifax  MA           542   58      343      1:56:58.0     10:05/M
      70    Gayle Smith                       Groton  CT            270   52      349      1:57:24.0     10:07/M
      71    Bruce Grisafe                     Salem  CT              57   57      355      1:58:42.0     10:14/M
      72    David Malliaros                   Milton  MA            344   55      364      2:00:39.0     10:24/M
      73    Ross Dik                          Worcester  MA         124   52      374      2:02:36.0     10:34/M
      74    Alan Glass                        West Hartford  CT      95   55      380      2:03:21.0     10:38/M
      75    Clayton Gardner                   Hope Valley  RI       545   59      382      2:03:42.0     10:40/M
      76    Robert Binns                      Sharon  MA            363   51      385      2:04:56.0     10:46/M
      77    Ed Marczyszak                     Seymour  CT           476   58      396      2:08:47.0     11:06/M
      78    Jerry Cuellar                     Middleboro  MA        348   51      398      2:08:57.0     11:07/M
      79    Brad Watkins                      Oakdale  CT           256   50      406      2:10:21.0     11:14/M
      80    Cliff Lombardo                    Middletown  CT        356   55      424      2:17:29.0     11:51/M
      81    Roger Petersen                    Broad Brook  CT       350   57      430      2:20:12.0     12:05/M
      82    James Davidson                    Seymour  CT           239   52      435      2:21:40.0     12:13/M
      83    Robert McDonald                   Colchester  CT        385   52      439      2:26:43.0     12:39/M
      84    Randall Petterton                 Andover  CT           415   52      442      2:29:39.0     12:54/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            63   63      288      1:50:20.0      9:31/M
       2    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT      383   62      372      2:02:20.0     10:33/M
       3    Judith Person                     West Hartford  CT     441   66      377      2:03:06.0     10:37/M
       4    Cynthia Johnston                  Enfield  CT           431   63      381      2:03:41.0     10:40/M
       5    Monique Robitaille                Norton  MA            115   69      410      2:12:13.0     11:24/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin Keibel                     Manchester  CT        172   60       35      1:15:58.0      6:33/M
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   60      101      1:27:16.0      7:31/M
       3    Dexter Goyette                    Danielson  CT          65   65      152      1:32:29.0      7:58/M
       4    Gary Burfoot                      Mystic  CT            403   62      178      1:35:36.0      8:14/M
       5    Stephen Cook                      Danielson  CT         416   64      182      1:36:06.0      8:17/M
       6    Lee Bradley                       Newington  CT          42   69      230      1:42:27.0      8:50/M
       7    John Cietanno                     Westbrook  CT         494   68      240      1:44:13.0      8:59/M
       8    Richard Comstock                  Westerly  RI          507   67      248      1:45:43.0      9:07/M
       9    Rich Baber                        Glastonbury  CT       377   61      268      1:47:22.0      9:15/M
      10    Robert Niedbala                   Norwich  CT            64   64      291      1:50:36.0      9:32/M
      11    Milton Bushey                     York  PA              438   69      301      1:51:42.0      9:38/M
      12    Tom Swim                          Groton  CT            432   66      339      1:56:38.0     10:03/M
      13    Jay Keiser                        Middletown  CT        396   63      350      1:57:30.0     10:08/M
      14    Karl Fuller                       East Haddam  CT        43   68      357      1:59:10.0     10:16/M
      15    Jim Raymond                       Somers  CT            328   63      363      2:00:34.0     10:24/M
      16    Clinton Helligar                  Uncasville  CT        535   61      392      2:07:21.0     10:59/M
      17    Raymond Boutotte                  Pepperell  MA          52   65      409      2:11:17.0     11:19/M
      18    Robert Najarian                   Middle Haddam  CT      66   66      418      2:14:37.0     11:36/M
      19    George Papuga                     East Haven  CT         68   68      431      2:20:28.0     12:07/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeannette Cyr                     Berlin  CT            379   77      447      2:59:11.0     15:27/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           74   74      267      1:47:20.0      9:15/M
       2    Ronald Robitaille                 Norton  MA            116   71      300      1:51:41.0      9:38/M
       3    John Booras                       Medford  MA           310   78      309      1:52:45.0      9:43/M
       4    Peter Colonis                     Waterford  CT          70   70      356      1:59:07.0     10:16/M
       5    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       418   71      441      2:29:38.0     12:54/M
Top

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Pantelis                    Waterford  CT         329   85      446      2:44:01.0     14:08/M
       2    Victor Haddad                     Somerset  MA           80   80      449      3:04:06.0     15:52/M