Delaney Dash (CT21017JHP)

4 Mile Race

Age Group Results

October 30, 2021


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sara-Caitrin Mandelburg           Glastonbury  CT       196   26       13        23:11.0     23:14.0      5:48/M
Top

Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    William Sanders                   Marlborough  CT       203   34        1        19:48.0     19:48.0      4:57/M
Top

Male 1-12

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Isaiam Velez                      Westbrook  CT         211   12       72        31:01.0     31:07.0      7:47/M
       2    Elijam Velez                      Westbrook  CT         210   10      120        37:32.0     37:39.0      9:25/M
       3    Jack Varrichio                    Old Saybrook  CT      160    8      136        39:22.0     39:41.0      9:55/M
       4    Griffen Donley                    Westbrook  CT         185   12      151        42:14.0     42:21.0     10:35/M
Top

Male 13-19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Liam Totten                       Clinton  CT           208   13       43        27:17.0     27:23.0      6:51/M
       2    Angus Whalen                      West Hartford  CT     168   15      100        34:02.0     34:20.0      8:35/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Josephine Jacob-Dolan             New Haven  CT          78   26       29        25:25.0     25:27.0      6:22/M
       2    Ellen Nye                         New Haven  CT         115   29       37        26:31.0     26:35.0      6:39/M
       3    Meghan Delaney                    New Haven  CT          35   23       92        33:17.0     33:28.0      8:22/M
       4    Natalia Angelone                  Coventry  RI            4   24       95        33:38.0     33:52.0      8:28/M
       5    Zoe Fanolis                       Southington  CT        41   26       96        33:58.0     34:06.0      8:31/M
       6    Thea Sousa                        Guilford  CT          146   21       99        34:09.0     34:16.0      8:34/M
       7    Erin Duthie                       Old Saybrook  CT      186   27      172        49:54.0     50:13.0     12:33/M
Top

Male 20-29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Matthew Walker                    Newington  CT         163   28        2        20:37.0     20:38.0      5:09/M
       2    Christopher Helminski             Mystic  CT            229   27        3        20:48.0     20:48.0      5:12/M
       3    Mason Rouches                     New Haven  CT         202   25        4        21:32.0     21:33.0      5:23/M
       4    John Prizzi                       West Hartford  CT     200   28        5        21:57.0     21:59.0      5:30/M
       5    Garrett Allington                 New Haven  CT          57   25       10        22:58.0     23:00.0      5:45/M
       6    Christopher Angelo                West Hartford  CT     180   26       16        23:44.0     23:47.0      5:57/M
       7    Chris Testa                       Glastonbury  CT       206   22       19        24:11.0     24:15.0      6:04/M
       8    John Capobianco                   Troy  NY              182   24       20        24:11.0     24:15.0      6:04/M
       9    Dylan Martz                       West Hartford  CT     197   26       21        24:11.0     24:15.0      6:04/M
      10    Zachary Haas                      Hamden  CT            189   27       24        24:47.0     24:49.0      6:12/M
      11    Nicholas Holland                  Madison  CT           192   24      135        39:12.0     39:31.0      9:53/M
      12    Michael Gillespie                 Niantic  CT           188   29      180        57:57.0     58:09.0     14:32/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolyn Nye                       Essex  CT             114   39       14        23:27.0     23:29.0      5:52/M
       2    Jackie Rowan                      Old Saybrook  CT      135   38       42        27:14.0     27:19.0      6:50/M
       3    Katie Esposito                    Madison  CT           187   30       46        27:27.0     27:32.0      6:53/M
       4    Stefanie Gillson                  New Haven  CT         224   32       47        27:39.0     27:43.0      6:56/M
       5    Kristin Waters                    New Haven  CT         166   30       53        28:48.0     28:51.0      7:13/M
       6    Gillian Plummer                   Middletown  CT        126   35       55        28:59.0     29:04.0      7:16/M
       7    Frances Klimczak                  New Haven  CT          87   30       60        29:48.0     29:53.0      7:28/M
       8    Angie Ventulett                   Colchester  CT        161   32       88        32:51.0     32:51.0      8:13/M
       9    Tiffany Finke                     Wolcott  CT            44   36      128        38:21.0     38:43.0      9:41/M
      10    Laura Garstka                     East Hampton  CT       58   38      138        39:27.0     39:44.0      9:56/M
      11    Felicia Genca                     West Hartford  CT      61   36      142        39:42.0     40:00.0     10:00/M
      12    Zoe Mills                         Branford  CT          104   36      157        43:18.0     43:28.0     10:52/M
      13    Vidushi Gupta                     New Haven  CT          70   32      167        45:55.0     46:09.0     11:32/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nicholas Migani                   Southington  CT       100   32        6        22:00.0     22:01.0      5:30/M
       2    Chris Rosemberg                   Middletown  CT        217   31        7        22:20.0     22:21.0      5:35/M
       3    Mike Waterbury                    Madison  CT           165   31        8        22:34.0     22:35.0      5:39/M
       4    Patrick Gibson                    Fairfield  CT          62   30        9        22:49.0     22:50.0      5:42/M
       5    Chaz Koch                         Jewett City  CT        89   39       12        23:03.0     23:05.0      5:46/M
       6    Nicholai Dalidowitz               Wethersfield  CT       32   38       23        24:36.0     24:38.0      6:09/M
       7    Tomek Starodaj                    New Britain  CT       223   34       27        25:07.0     25:09.0      6:17/M
       8    Andrew Zielinski                  Old Saybrook  CT      176   31       32        26:00.0     26:04.0      6:31/M
       9    Adam Newton                       Hamden  CT            113   37       35        26:26.0     26:29.0      6:37/M
      10    Lufeng Zou                        Wallingford  CT       178   36       36        26:31.0     26:35.0      6:39/M
      11    Michael Fleming                   New London  CT         50   30       40        26:51.0     26:55.0      6:44/M
      12    Vidal Velez                       Westbrook  CT         213   34       58        29:03.0     29:10.0      7:17/M
      13    James Finke                       Wolcott  CT            43   35      148        40:46.0     41:10.0     10:17/M
      14    Eric Kleeman                      Deep River  CT         85   35      155        42:58.0     43:07.0     10:47/M
      15    Jennifer Velez                    Westbrook  CT         212   38      176        51:33.0     51:52.0     12:58/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kristen Gregory                   New Haven  CT          68   40       31        25:52.0     25:54.0      6:28/M
       2    Lori Marcantonio                  Middlebury  CT         98   44       34        26:22.0     26:25.0      6:36/M
       3    Aimee Patel                       Hamden  CT            120   47       39        26:44.0     26:50.0      6:42/M
       4    Sara Belles                       Brookfield  CT          9   40       49        28:02.0     28:08.0      7:02/M
       5    Nicole Deziel                     New Haven  CT          36   44       59        29:30.0     29:35.0      7:24/M
       6    Emily Miller                      Waterford  CT         101   41       63        29:51.0     30:04.0      7:31/M
       7    Felicia Liebler                   Southington  CT       221   46       64        30:02.0     30:07.0      7:32/M
       8    Nicole Graham                     Clinton  CT            64   49       73        30:53.0     31:07.0      7:47/M
       9    Tami Sabo                         New Haven  CT         137   49      117        36:32.0     36:45.0      9:11/M
      10    Bethany Varrichio                 Old Saybrook  CT      159   42      137        39:22.0     39:41.0      9:55/M
      11    Diana Murphy                      East Hampton  CT      107   44      139        39:38.0     39:54.0      9:58/M
      12    Nicole Francis                    Colchester  CT         53   41      140        39:41.0     39:57.0      9:59/M
      13    Eva White                         East Hampton  CT      171   43      150        41:59.0     42:17.0     10:34/M
      14    Eleni Rock                        Unionville  CT        133   44      152        42:12.0     42:35.0     10:39/M
      15    Christina Stadolnik               Plainfield  CT        148   46      162        44:19.0     44:38.0     11:09/M
      16    Diana Casique                     Bloomfield  CT         18   44      166        45:44.0     46:05.0     11:31/M
      17    Christen Sousa                    Wethersfield  CT      145   41      168        46:51.0     47:12.0     11:48/M
      18    Kate Jackson                      Danbury  CT            77   43      179        57:13.0     57:35.0     14:24/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT        149   48       18        24:06.0     24:08.0      6:02/M
       2    Mike Riordan                      Manchester  CT        131   43       22        24:29.0     24:30.0      6:07/M
       3    Angel Lopez                       Willimantic  CT       226   46       25        24:58.0     24:58.0      6:14/M
       4    William Liebler                   Southington  CT       222   48       38        26:35.0     26:38.0      6:39/M
       5    Jason Ciaciura                    East Lyme  CT          21   45       67        30:42.0     30:52.0      7:43/M
       6    Kenneth Tumolo                    Old Saybrook  CT      157   49       69        30:49.0     30:55.0      7:44/M
       7    Michael Bassett                   Southington  CT         8   46       82        32:18.0     32:24.0      8:06/M
       8    Daniel Tumolo                     Southington  CT       156   47       84        32:25.0     32:31.0      8:08/M
       9    Kieth Totten                      Clinton  CT           207   43       93        33:35.0     33:42.0      8:25/M
      10    Bob Kerwin                        Uncasville  CT         83   47       98        34:04.0     34:14.0      8:33/M
      11    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       13   48      130        38:47.0     38:59.0      9:45/M
      12    Karl Herman                       Chester  CT           191   45      141        39:48.0     39:59.0     10:00/M
      13    David Rock                        Unionville  CT        132   43      153        42:13.0     42:36.0     10:39/M
      14    Matthew Seaforth                  Old Saybrook  CT      204   42      161        44:09.0     44:30.0     11:07/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Anne Schier                       Old Saybrook  CT      139   58       68        30:42.0     30:53.0      7:43/M
       2    Vicky Hilton                      Norwich  CT            74   58       70        30:51.0     30:57.0      7:44/M
       3    Tracey Clark                      Stonington  CT         22   50       75        31:10.0     31:18.0      7:49/M
       4    Anna Iacovella                    Branford  CT           76   50       76        31:13.0     31:20.0      7:50/M
       5    Lynne Ringer                      Old Saybrook  CT      130   53      108        35:15.0     35:26.0      8:51/M
       6    Sue Carver                        New Britain  CT        17   54      110        35:19.0     35:31.0      8:53/M
       7    Sharon Cohen                      Boston  MA             23   58      112        35:31.0     35:47.0      8:57/M
       8    Spring Cole                       Amston  CT             24   55      113        35:44.0     35:57.0      8:59/M
       9    Maureen Parsons                   Westbrook  CT         121   57      116        36:38.0     36:43.0      9:11/M
      10    Beth Lyon                         Groton  CT             96   58      159        43:58.0     44:12.0     11:03/M
      11    Cheryl Cepelak                    Old Saybrook  CT       19   56      164        45:02.0     45:15.0     11:19/M
      12    April Phillips                    Groton  CT            124   50      174        51:05.0     51:19.0     12:50/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David Guzik                       Fairfield  CT          71   51       11        23:00.0     23:01.0      5:45/M
       2    Chris Chisholm                    Farmington  CT         20   59       15        23:31.0     23:32.0      5:53/M
       3    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      141   56       17        23:57.0     23:58.0      5:59/M
       4    Suresh Jatti                      Glastonbury  CT       193   52       26        24:59.0     25:01.0      6:15/M
       5    Chris Vollaro                     Ivoryton  CT          214   50       28        25:22.0     25:25.0      6:21/M
       6    Billy Barone                      Weatogue  CT            6   57       30        25:38.0     25:40.0      6:25/M
       7    John Minervino                    Higganum  CT          105   58       33        26:05.0     26:08.0      6:32/M
       8    Thomas Soisson                    Glastonbury  CT       144   58       41        27:06.0     27:08.0      6:47/M
       9    John Mullaney                     Amston  CT            198   57       48        27:59.0     28:01.0      7:00/M
      10    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT        67   59       51        28:14.0     28:16.0      7:04/M
      11    Stephen Brady                     Portsmouth  NH         12   56       57        28:53.0     29:09.0      7:17/M
      12    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      230   58       61        29:45.0     29:56.0      7:29/M
      13    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          66   54       65        30:17.0     30:24.0      7:36/M
      14    Dave Yadach                       Avon  CT              173   53       80        31:38.0     31:55.0      7:59/M
      15    John Natale                       East Haddam  CT       111   59       85        32:25.0     32:39.0      8:10/M
      16    Robert Cook                       South Windsor  CT      27   53       86        32:33.0     32:41.0      8:10/M
      17    Kevin Tranberg                    Wethersfield  CT      155   53       90        33:12.0     33:22.0      8:20/M
      18    James Laudone                     Preston  CT            93   56      105        34:51.0     35:04.0      8:46/M
      19    Thomas Whalen                     West Hartford  CT     169   54      111        35:27.0     35:46.0      8:56/M
      20    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT           88   57      118        36:54.0     37:06.0      9:16/M
      21    Shannon Flynn                     Hamden  CT             52   50      131        38:55.0     39:00.0      9:45/M
      22    William Whalen                    New York  NY          170   56      134        39:05.0     39:23.0      9:51/M
      23    Moh Khadeer                       Bridgeport  CT        194   54      163        44:35.0     44:52.0     11:13/M
      24    Scott Julius                      Old Saybrook  CT       82   51      165        45:12.0     45:32.0     11:23/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Barbara Pearce                    Guilford  CT          122   67       83        32:19.0     32:26.0      8:06/M
       2    Barbara Graf                      Leeds  MA              63   62      102        34:25.0     34:38.0      8:39/M
       3    Susan Smith                       New London  CT        227   63      106        35:11.0     35:18.0      8:49/M
       4    Melinda Hedding                   Niantic  CT            72   67      115        36:40.0     36:40.0      9:10/M
       5    Peggy Flood                       New London  CT         51   65      119        37:15.0     37:25.0      9:21/M
       6    Susan Natale                      East Haddam  CT       112   60      122        37:32.0     37:47.0      9:27/M
       7    Mary Zorzanello                   New Haven  CT         177   66      123        37:40.0     37:48.0      9:27/M
       8    Christine Picklo                  Old Saybrook  CT      125   66      124        37:45.0     37:54.0      9:28/M
       9    Luanne Roy                        East Haven  CT        136   66      129        38:36.0     38:46.0      9:41/M
      10    Brenda Whitman                    New London  CT        172   63      132        38:55.0     39:10.0      9:47/M
      11    Maura D'Andrea                    Branford  CT           31   63      146        40:42.0     41:00.0     10:15/M
      12    Anne Gaston                       East Lyme  CT          59   65      147        40:52.0     41:02.0     10:15/M
      13    Robin Kleeman                     Deep River  CT         84   67      149        41:09.0     41:19.0     10:20/M
      14    Sandy Collins                     Wauregan  CT          184   66      154        42:29.0     42:42.0     10:40/M
      15    Karin Larsen                      Waterford  CT          91   62      169        47:48.0     48:03.0     12:01/M
      16    Karen Brown                       Gales Ferry  CT        14   64      173        50:11.0     50:30.0     12:37/M
      17    Nancy Olsen                       Clinton  CT           116   69      175        51:07.0     51:25.0     12:51/M
      18    Helene Myers                      Columbia  MD          109   67      178        55:20.0     55:36.0     13:54/M
      19    Moira Tannenbaum                  Ann Arbor  MI         152   60      181        58:41.0     59:08.0     14:47/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Frank Tiroletto                   Orange  CT            154   61       44        27:27.0     27:28.0      6:52/M
       2    Eugene Myers                      Columbia  MD          108   69       45        27:27.0     27:31.0      6:53/M
       3    John Shepherd                     Essex  CT             205   65       50        28:11.0     28:15.0      7:04/M
       4    Michael Brown                     Gales Ferry  CT        15   64       52        28:36.0     28:42.0      7:10/M
       5    Kenneth Johnson                   North Windham  CT      79   62       54        28:49.0     28:53.0      7:13/M
       6    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT         56   66       56        29:00.0     29:05.0      7:16/M
       7    Rick Konon                        Colchester  CT         90   65       62        29:56.0     30:02.0      7:30/M
       8    William Finlayson                 Higganum  CT           45   67       66        30:44.0     30:47.0      7:42/M
       9    Tom Taylor                        Clinton  CT           153   61       71        30:55.0     31:02.0      7:45/M
      10    Robert Hefflefinger               Niantic  CT           190   63       77        31:14.0     31:22.0      7:50/M
      11    Ted Cowles                        West Granby  CT        29   63       78        31:40.0     31:44.0      7:56/M
      12    Robert Grande                     Branford  CT           65   67       79        31:46.0     31:53.0      7:58/M
      13    Rich Levin                        Madison  CT            95   62       81        31:52.0     32:13.0      8:03/M
      14    Kevin MacDonald                   Norwich  CT            97   64       87        32:43.0     32:50.0      8:12/M
      15    Paul Andruskiewicz                Preston  CT             2   62       89        32:56.0     33:05.0      8:16/M
      16    Brent Stratton                    Middletown  CT        150   65       91        33:19.0     33:24.0      8:21/M
      17    Stephen Dinsmore                  East Lyme  CT          37   62       94        33:39.0     33:50.0      8:27/M
      18    William Yost                      Manchester  CT        174   69       97        33:59.0     34:08.0      8:32/M
      19    Dave Lathrop                      Norwich  CT            92   67      101        34:23.0     34:34.0      8:38/M
      20    Neal Slobin                       Old Saybrook  CT      216   65      103        34:47.0     34:52.0      8:43/M
      21    Jim Eagan                         Norwich  CT           228   65      107        35:16.0     35:25.0      8:51/M
      22    Bob Mondani                       Norwich  CT           106   66      109        35:19.0     35:28.0      8:52/M
      23    Tom Walsh                         Rocky Hill  CT        215   66      121        37:29.0     37:41.0      9:25/M
      24    Carl Faust                        Haddam  CT             42   61      125        37:42.0     38:01.0      9:30/M
      25    Donald Weller                     Niantic  CT           167   68      126        38:17.0     38:17.0      9:34/M
      26    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          3   65      133        39:01.0     39:15.0      9:49/M
      27    Warren Kleeman                    Deep River  CT         86   68      144        39:51.0     40:04.0     10:01/M
      28    Ric Villarreal                    Essex  CT             162   64      145        40:19.0     40:36.0     10:09/M
      29    Ira Mills                         Branford  CT          103   65      156        43:18.0     43:28.0     10:52/M
      30    Angus McDonald                    Deep River  CT        231   63      160        44:02.0     44:14.0     11:03/M
      31    Christopher Reale                 Windsor  CT           128   64      177        52:44.0     53:02.0     13:15/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     225   80      182      1:03:28.0   1:03:44.0     15:56/M
Top

Male 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           81   70       74        31:08.0     31:15.0      7:49/M
       2    Tim Smith                         Norwich  CT           143   73      104        34:46.0     34:56.0      8:44/M
       3    Peter Olsen                       Clinton  CT           117   70      114        36:10.0     36:20.0      9:05/M
       4    Tom Lee                           Essex  CT             195   73      127        38:10.0     38:19.0      9:35/M
       5    Way Hedding                       Niantic  CT            73   72      143        39:35.0     40:03.0     10:01/M
       6    Tom Baker                         Oakdale  CT             5   78      158        43:20.0     43:40.0     10:55/M
       7    Richard Walsh                     East Lyme  CT         164   80      170        48:02.0     48:17.0     12:04/M
       8    Peter Colonis                     Waterford  CT          25   80      171        48:41.0     49:01.0     12:15/M
       9    Ed Root                           Old Saybrook  CT      134   75      183      1:04:09.0   1:04:27.0     16:07/M