Delaney Dash (CT09025JHP)

4 Mile Race

Age Group Results

May 27, 2017


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rachael Whitbeck                  Deep River  CT        301   35       28        22:43.0     22:43.0      5:41/M
Top

Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christopher Zablocki              Essex  CT             238   28        1        19:11.0     19:11.0      4:48/M
Top

Female 12 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sadie Iselin                      Chester  CT           369   09      210        34:21.0     34:21.0      8:35/M
       2    Lena Krishnaswami                 East Lyme  CT         324    9      216        34:39.0     34:39.0      8:40/M
       3    Jacqueline Liebler                Southington  CT       134    8      249        37:34.0     37:34.0      9:23/M
       4    Lucy Decorleto                    Marlborough  CT       358   08      331        44:07.0     44:07.0     11:02/M
       5    Ella Bouvier                      Grafton  MA            18   12      336        44:43.0     44:43.0     11:11/M
       6    Delaney Bouvier                   Grafton  MA            17    9      366        56:23.0     56:23.0     14:06/M
Top

Male 1-12

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Billy Liebler                     Southington  CT       132   10      139        30:12.0     30:12.0      7:33/M
       2    Massimo Corrick                   Branford  CT           39   11      167        31:26.0     31:26.0      7:51/M
       3    Lucas Johnson                     Branford  CT          327   11      198        33:28.0     33:28.0      8:22/M
       4    Sam Iselin                        Chester  CT           368   12      248        37:20.0     37:20.0      9:20/M
       5    Jack Miller                       Old Saybrook  CT      320    8      317        42:33.0     42:33.0     10:38/M
       6    Everett Miller                    Old Saybrook  CT      319   10      343        45:57.0     45:57.0     11:29/M
       7    Rodney Bourne                     Portland  CT          246    9      355        48:45.0     48:45.0     12:11/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       44   19      128        29:47.0     29:47.0      7:27/M
       2    Daviann Solomon                   Brockton  MA          281   14      291        40:10.0     40:10.0     10:02/M
       3    Shelly Delaney                    Cromwell  CT           47   18      354        47:50.0     47:50.0     11:57/M
Top

Male 13-19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Moises Navarrete                  Waterbury  CT         165   19       23        22:22.0     22:22.0      5:35/M
       2    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT          52   19       68        26:32.0     26:32.0      6:38/M
       3    Noah Krishnaswami                 East Lyme  CT         322   13       69        26:32.0     26:32.0      6:38/M
       4    Christian Dubreuil                Preston  CT           308   15       88        27:24.0     27:24.0      6:51/M
       5    Christian Montoya                 Waterford  CT         156   14       93        27:42.0     27:42.0      6:55/M
       6    Riley Delaney                     Milford  CT            45   17      121        29:18.0     29:18.0      7:19/M
       7    Jack Douglas                      Unionville  CT         57   14      202        33:52.0     33:52.0      8:28/M
       8    Matt Derkin                       Madison  CT           305   15      222        35:05.0     35:05.0      8:46/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Annmarie Tuxbury                  New Hartford  CT      224   23       37        23:20.0     23:20.0      5:50/M
       2    Brittany Heninger                 Bristol  CT           105   28       45        24:14.0     24:14.0      6:03/M
       3    Jaclyn Sullivan                   Jewett City  CT       211   26       56        25:30.0     25:30.0      6:22/M
       4    Amanda Pellowe                    New Haven  CT         176   26       61        25:50.0     25:50.0      6:27/M
       5    Brandy Leclaire                   Groton  CT            307   22       64        26:06.0     26:06.0      6:31/M
       6    Katie Esposito                    Hamden  CT             63   26       94        27:42.0     27:42.0      6:55/M
       7    Elyse Adamic                      New Haven  CT         273   24      103        28:21.0     28:21.0      7:05/M
       8    Sara Van Der Horst                Washington  DC        225   24      183        32:23.0     32:23.0      8:06/M
       9    Anelise Cimino                    New Haven  CT          33   26      191        32:40.0     32:40.0      8:10/M
      10    Natalie Pertz                     Hartford  CT          177   25      199        33:38.0     33:38.0      8:24/M
      11    Kacey Richards                    Milford  CT           182   29      244        36:41.0     36:41.0      9:10/M
      12    Caroline Muhsin                   Niantic  CT           296   23      254        37:57.0     37:57.0      9:29/M
      13    Lauren Michels                    Waterloo  NY          150   25      270        38:36.0     38:36.0      9:39/M
      14    Danielle Chevalier                Lebanon  PA            30   23      271        38:37.0     38:37.0      9:39/M
      15    Lana Kessell                      Middletown  CT        119   25      273        38:42.0     38:42.0      9:40/M
      16    Adrian Natale                     East Haddam  CT       164   25      322        42:57.0     42:57.0     10:44/M
      17    Julie4 Constantino                Essex  CT             248   26      353        47:47.0     47:47.0     11:57/M
      18    Nicole Stark                      Essex  CT             267   29      362        52:50.0     52:50.0     13:12/M
      19    Erin Duthie                       Old Saybrook  CT      252   22      364        53:30.0     53:30.0     13:22/M
Top

Male 20-29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Thomas Porter                     New Haven  CT         362   26        3        20:33.0     20:33.0      5:08/M
       2    Morgan Kennedy                    Portland  CT          118   29        5        20:43.0     20:43.0      5:11/M
       3    Asher Brandt                      New Haven  CT          19   26        6        20:50.0     20:50.0      5:12/M
       4    Samuel Alexander                  Mystic  CT            347   27       10        21:13.0     21:13.0      5:18/M
       5    Nick Migani                       Higganum  CT          294   27       11        21:15.0     21:15.0      5:19/M
       6    Matthew Mensher                   Tolland  CT           147   22       13        21:27.0     21:27.0      5:22/M
       7    Anthony Gonsalves                 Berlin  CT             84   27       22        22:19.0     22:19.0      5:35/M
       8    Spencer Lau                       Ivoryton  CT          127   27       30        22:49.0     22:49.0      5:42/M
       9    James Rosenberger                 Waterford  CT         191   27       36        23:08.0     23:08.0      5:47/M
      10    Sapan Bhatt                       New Haven  CT         344   28       38        23:29.0     23:29.0      5:52/M
      11    Brian Whitney                     Niantic  CT           312   28       50        24:55.0     24:55.0      6:14/M
      12    Michael Fleming                   New London  CT        381   25       70        26:34.0     26:34.0      6:38/M
      13    Ryan Goyen                        Manchester  CT        386   26       84        27:19.0     27:19.0      6:50/M
      14    Samuel Kane                       Washington  DC        115   25       90        27:37.0     27:37.0      6:54/M
      15    Austin Kane                       Madison  CT           255   20      156        30:59.0     30:59.0      7:45/M
      16    Adrian M Reyes                    New London  CT        261   29      246        36:57.0     36:57.0      9:14/M
      17    Cody Forrest                      Westbrook  CT         253   23      276        38:49.0     38:49.0      9:42/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolyn Nye                       Essex  CT             166   34       48        24:39.0     24:39.0      6:10/M
       2    Sarah Piazza                      New Haven  CT         343   32       49        24:52.0     24:52.0      6:13/M
       3    Tricky Tanksley                   Gales Ferry  CT       214   37       54        25:12.0     25:12.0      6:18/M
       4    Sara Belles                       Brookfield  CT          9   36       72        26:36.0     26:36.0      6:39/M
       5    Julia Joy Morgillo                Milford  CT           357   31       77        26:59.0     26:59.0      6:45/M
       6    Laura Tignonsini                  Manchester  CT        219   33       91        27:38.0     27:38.0      6:54/M
       7    Sara Cates                        New Haven  CT          26   36       98        27:59.0     27:59.0      7:00/M
       8    Ashley Gurzler                    Manchester  CT         96   30      101        28:08.0     28:08.0      7:02/M
       9    Natalie Edwards                   Waterford  CT          61   38      107        28:33.0     28:33.0      7:08/M
      10    Angela Scarinci                   Hamden  CT            198   34      129        29:49.0     29:49.0      7:27/M
      11    Salena Chatman                    Middletown  CT         28   39      143        30:25.0     30:25.0      7:36/M
      12    Becky Grant                       Milford  CT            91   35      152        30:49.0     30:49.0      7:42/M
      13    Hildie Heck                       Old Lyme  CT          103   38      160        31:10.0     31:10.0      7:47/M
      14    Caitlin McLaughlin                Deep River  CT        145   35      187        32:31.0     32:31.0      8:08/M
      15    Sara Zuba                         New Haven  CT         243   34      209        34:16.0     34:16.0      8:34/M
      16    Erin Keller                       Hartford  CT          117   33      211        34:24.0     34:24.0      8:36/M
      17    Kerry Rossi                       Middletown  CT        193   38      220        34:57.0     34:57.0      8:44/M
      18    Carla Citavella                   Old Saybrook  CT      395   39      221        34:59.0     34:59.0      8:45/M
      19    Katherine Krasney                 New Haven  CT         122   37      226        35:17.0     35:17.0      8:49/M
      20    Elizabeth Quealy                  East Hampton  CT      178   33      237        36:04.0     36:04.0      9:01/M
      21    Laura Garstka                     Middletown  CT         76   34      251        37:42.0     37:42.0      9:25/M
      22    Lina Frazer                       Bethany  CT           334   39      253        37:44.0     37:44.0      9:26/M
      23    Maureen Mulcay                    New Haven  CT         162   33      259        38:03.0     38:03.0      9:31/M
      24    Heather Saia                      Niantic  CT           314   39      266        38:23.0     38:23.0      9:36/M
      25    Brooke Callahan                   Ivoryton  CT          275   36      268        38:35.0     38:35.0      9:39/M
      26    Amanda Hurkburt                   Madison  CT           254   31      269        38:35.0     38:35.0      9:39/M
      27    Bree O§connor                     Old Lyme  CT          321   34      286        39:50.0     39:50.0      9:57/M
      28    Gena Givens                       Middletown  CT         81   35      287        39:51.0     39:51.0      9:58/M
      29    Linda Solomon                     Brockton  MA          282   34      292        40:13.0     40:13.0     10:03/M
      30    Antina Falk                       East Lyme  CT          64   38      294        40:42.0     40:42.0     10:10/M
      31    Carolyn May                       Middletown  CT        142   37      296        40:45.0     40:45.0     10:11/M
      32    Merrie Ruleman                    Waterford  CT         303   39      298        40:54.0     40:54.0     10:13/M
      33    Dawn Jenci                        Milford  CT           384   37      305        41:20.0     41:20.0     10:20/M
      34    Jennifer Yeomans                  New Britain  CT       236   38      307        41:37.0     41:37.0     10:24/M
      35    Gerry Baird                       Clinton  CT           348   38      325        43:11.0     43:11.0     10:48/M
      36    Crystal Zamfino                   Stratford  CT         239   34      328        43:38.0     43:38.0     10:54/M
      37    Karen Decorleto                   Marlborough  CT        41   39      332        44:09.0     44:09.0     11:02/M
      38    Crystal Poitras                   Ivoryton  CT          337   32      340        45:22.0     45:22.0     11:20/M
      39    Amy Miller                        Old Saybrook  CT      317   36      342        45:57.0     45:57.0     11:29/M
      40    Kate Jackson                      Danbury  CT           397   39      347        46:41.0     46:41.0     11:40/M
      41    Lea Duchette                      Broad Brook  CT       288   34      348        46:58.0     46:58.0     11:44/M
      42    Kye Doeringer                     Westbrook  CT          54   35      349        47:14.0     47:14.0     11:48/M
      43    Elaine Dyer                       Seymour  CT            60   39      356        49:17.0     49:17.0     12:19/M
      44    Caroline Weaver                   Lake Wales  FL        389   37      363        52:56.0     52:56.0     13:14/M
      45    Victoria Whaley                   New Britain  CT       205   39      370      1:00:20.0   1:00:20.0     15:05/M
      46    Allison Nerone                    Branford  CT          326   39      372      1:02:27.0   1:02:27.0     15:37/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    William Sanders                   Wethersfield  CT      375   30        2        19:22.0     19:22.0      4:50/M
       2    Jon-Paul Mandelburg               Quaker Hill  CT       139   32        4        20:34.0     20:34.0      5:08/M
       3    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT           229   33        7        20:58.0     20:58.0      5:14/M
       4    Andrew Van Hoogenstyn             New Haven  CT         284   33        8        20:59.0     20:59.0      5:15/M
       5    Mark Olivier                      North Stonington  C   360   32       12        21:23.0     21:23.0      5:21/M
       6    James Osborn                      Ridgefield  CT        356   38       15        21:32.0     21:32.0      5:23/M
       7    Thomas Weston                     Old Saybrook  CT      300   31       16        21:38.0     21:38.0      5:24/M
       8    Timothy Milenkevich               Ansonia  CT           152   35       17        21:46.0     21:46.0      5:26/M
       9    Joshua Glaab                      New Haven  CT         345   34       18        21:52.0     21:52.0      5:28/M
      10    Tom Geer                          South Windsor  CT      77   34       20        22:13.0     22:13.0      5:33/M
      11    Adam Gootnick                     Unionville  CT         85   31       25        22:27.0     22:27.0      5:37/M
      12    Michael Grant                     Wilton  CT            359   39       27        22:40.0     22:40.0      5:40/M
      13    Chaz Koch                         Old Lyme  CT          257   34       31        22:55.0     22:55.0      5:44/M
      14    Tim Moylan                        Wilton  CT            339   34       35        23:06.0     23:06.0      5:46/M
      15    Nathan Kucera                     New Haven  CT         123   35       43        23:57.0     23:57.0      5:59/M
      16    Jeremy Grant                      Milford  CT            93   35       57        25:40.0     25:40.0      6:25/M
      17    Patrick Byrne                     Bolton  CT             23   32       63        25:57.0     25:57.0      6:29/M
      18    Jackie Baumgartner                North Branford  CT    287   33       83        27:18.0     27:18.0      6:49/M
      19    Kieth Totten                      Clinton  CT           268   39      110        28:38.0     28:38.0      7:09/M
      20    Erik Byrne                        New Haven  CT         342   33      165        31:17.0     31:17.0      7:49/M
      21    Brian Brinsmade                   Shelton  CT            20   31      173        31:37.0     31:37.0      7:54/M
      22    Brendan Harris                    New Haven  CT          99   34      182        32:21.0     32:21.0      8:05/M
      23    Mena Shehata                      Rocky Hill  CT        353   31      190        32:39.0     32:39.0      8:10/M
      24    Keith Jenci                       Milford  CT           383   39      203        33:58.0     33:58.0      8:29/M
      25    Rob Rossi                         Middletown  CT        194   39      215        34:37.0     34:37.0      8:39/M
      26    Hector Alvarado-Rivera            New London  CT        244   39      218        34:51.0     34:51.0      8:43/M
      27    Christopher Sutton                Milford  CT           212   31      223        35:08.0     35:08.0      8:47/M
      28    Jonathan Quealy                   East Hampton  CT      179   34      238        36:07.0     36:07.0      9:02/M
      29    Mark Rogalski                     East Haven  CT        189   31      260        38:03.0     38:03.0      9:31/M
      30    Matthew Seaforth                  Old Saybrook  CT      265   38      293        40:38.0     40:38.0     10:09/M
      31    Michael Smith, Jr                 Suffield  CT          298   34      314        42:09.0     42:09.0     10:32/M
      32    Clinton Miller                    Old Saybrook  CT      318   36      318        42:33.0     42:33.0     10:38/M
      33    Chad Rioux                        Suffield  CT          297   34      346        46:31.0     46:31.0     11:38/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Aimee Patel                       Hamden  CT            173   42       55        25:21.0     25:21.0      6:20/M
       2    Nicole Deziel                     New Haven  CT         380   40       75        26:56.0     26:56.0      6:44/M
       3    Kathleen Shaw                     East Hartland  CT     203   49       87        27:23.0     27:23.0      6:51/M
       4    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          272   47       95        27:45.0     27:45.0      6:56/M
       5    Becky Iselin                      Chester  CT           372   41      105        28:22.0     28:22.0      7:05/M
       6    Amy Heffernan                     Cromwell  CT          104   43      109        28:37.0     28:37.0      7:09/M
       7    Melissa Emmerich                  Manchester  CT         62   45      116        28:53.0     28:53.0      7:13/M
       8    Nicole Graham                     Clinton  CT            88   45      118        29:09.0     29:09.0      7:17/M
       9    Janelle Soleau                    East Lyme  CT         393   45      123        29:28.0     29:28.0      7:22/M
      10    Sarah Ferrero                     Berlin  CT             69   44      126        29:42.0     29:42.0      7:25/M
      11    Gena Deribeaux                    Trumbull  CT           49   48      127        29:47.0     29:47.0      7:27/M
      12    Christine Asaro                   Trumbull  CT            3   48      145        30:31.0     30:31.0      7:38/M
      13    Kimberly Gould                    Old Saybrook  CT       86   46      154        30:56.0     30:56.0      7:44/M
      14    Sarah Bourdeau                    East Haven  CT         13   40      155        30:57.0     30:57.0      7:44/M
      15    Meghan Carrier                    East Lyme  CT         392   42      168        31:29.0     31:29.0      7:52/M
      16    Kirsten Wilkins                   Milford  CT           233   41      169        31:30.0     31:30.0      7:52/M
      17    Michele Kay                       Lebanon  CT           116   45      171        31:33.0     31:33.0      7:53/M
      18    Anna Iacovella                    Branford  CT          107   45      172        31:35.0     31:35.0      7:54/M
      19    Denise Descheneaux                Groton  CT            306   48      176        31:51.0     31:51.0      7:58/M
      20    Sharon Fisher                     Norwich  CT           277   48      181        32:16.0     32:16.0      8:04/M
      21    Kate Harwell                      Mystic  CT            290   40      205        34:04.0     34:04.0      8:31/M
      22    Lynne Ringer                      Old Saybrook  CT      186   48      217        34:48.0     34:48.0      8:42/M
      23    Catherine Zaneski                 Madison  CT           240   43      232        35:34.0     35:34.0      8:53/M
      24    Nicole Weinreb                    Madison  CT           231   41      235        35:51.0     35:51.0      8:58/M
      25    Kath Brown                        West Harrison  NY     367   48      243        36:31.0     36:31.0      9:08/M
      26    Cari Ann Davenport                West Bridgewater  M   276   47      247        37:15.0     37:15.0      9:19/M
      27    Meg MacGregor                     Madison  CT           138   49      256        37:58.0     37:58.0      9:29/M
      28    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         187   46      265        38:23.0     38:23.0      9:36/M
      29    Ashley Orefice                    Niantic  CT           170   46      267        38:28.0     38:28.0      9:37/M
      30    Michele Degiacomo                 Hamden  CT             42   49      275        38:46.0     38:46.0      9:41/M
      31    Felicia Liebler                   Southington  CT       133   41      280        39:17.0     39:17.0      9:49/M
      32    April Phillips                    Groton  CT            260   45      300        41:09.0     41:09.0     10:17/M
      33    Sharon Kozey                      Eastford  CT          121   45      302        41:12.0     41:12.0     10:18/M
      34    Deanna Shipman                    Groton  CT            336   47      306        41:25.0     41:25.0     10:21/M
      35    Brooke Bouvier                    Grafton  MA            16   41      320        42:38.0     42:38.0     10:39/M
      36    Cassie Morrison                   Westbrook  CT         158   40      333        44:13.0     44:13.0     11:03/M
      37    Felicia Genca                     West Hartford  CT      78   43      335        44:36.0     44:36.0     11:09/M
      38    Annemarie Graebe                  East Lyme  CT         394   47      341        45:40.0     45:40.0     11:25/M
      39    Karen Grenon                      Clinton  CT           390   41      344        46:03.0     46:03.0     11:31/M
      40    Suzane Rinaldi                    Goshen  CT            185   43      345        46:05.0     46:05.0     11:31/M
      41    Suzanne Schultz                   Portland  CT          201   45      350        47:15.0     47:15.0     11:49/M
      42    Rebecca Graves                    Portland  CT           95   48      351        47:17.0     47:17.0     11:49/M
      43    Kathy Derken                      Madison  CT            50   48      352        47:44.0     47:44.0     11:56/M
      44    Kathleen Flaherty                 Newington  CT          72   49      368        56:43.0     56:43.0     14:11/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marc Robaczynski                  Avon  CT              280   42        9        21:00.0     21:00.0      5:15/M
       2    Kevin Boughan                     Sandy Hook  CT         12   41       19        22:05.0     22:05.0      5:31/M
       3    Kevin Vallez                      Ellington  CT         350   49       24        22:25.0     22:25.0      5:36/M
       4    Alejandro Pasten                  Stamford  CT          340   44       26        22:36.0     22:36.0      5:39/M
       5    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        222   45       32        22:57.0     22:57.0      5:44/M
       6    Stanley Mickus                    Mystic  CT            151   49       33        22:59.0     22:59.0      5:45/M
       7    David Guzik                       Fairfield  CT          97   46       34        23:05.0     23:05.0      5:46/M
       8    Mario Longo                       Cheshire  CT          136   45       40        23:41.0     23:41.0      5:55/M
       9    Harold Doughty                    Stamford  CT           55   48       41        23:42.0     23:42.0      5:55/M
      10    Matt Santillo                     New Haven  CT         197   42       42        23:55.0     23:55.0      5:59/M
      11    Suresh Jatti                      Glastonbury  CT       109   47       44        24:11.0     24:11.0      6:03/M
      12    Fred Campagna                     Bristol  RI            25   45       47        24:22.0     24:22.0      6:05/M
      13    Joshua Foley                      New London  CT         73   47       51        25:03.0     25:03.0      6:16/M
      14    Chris Vollaro                     Madison  CT           228   45       59        25:45.0     25:45.0      6:26/M
      15    Neal Leibowitz                    South Windsor  CT     128   48       62        25:52.0     25:52.0      6:28/M
      16    David Fusfeld                     Manchester  CT         75   41       71        26:35.0     26:35.0      6:39/M
      17    Robert Cook                       South Windsor  CT      37   49       78        27:00.0     27:00.0      6:45/M
      18    Chris Ruleman                     Waterford  CT         302   45       85        27:20.0     27:20.0      6:50/M
      19    Jim Williams                      Westport  CT          235   49       92        27:41.0     27:41.0      6:55/M
      20    Michael Prinzivalli               New Haven  CT         351   43       97        27:55.0     27:55.0      6:59/M
      21    Josh Harwell                      Mystic  CT            289   43      100        28:06.0     28:06.0      7:01/M
      22    William Liebler                   Southington  CT       100   43      108        28:34.0     28:34.0      7:08/M
      23    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       21   43      111        28:39.0     28:39.0      7:10/M
      24    David Flagg                       Norwich  CT            71   43      113        28:44.0     28:44.0      7:11/M
      25    Ivan Alexander                    Bronx  NY               2   45      125        29:41.0     29:41.0      7:25/M
      26    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT        89   49      130        29:51.0     29:51.0      7:28/M
      27    Jim Corrick                       Branford  CT           38   45      134        30:00.0     30:00.0      7:30/M
      28    Ernest B Goodman                  Bridgeport  CT        325   49      142        30:25.0     30:25.0      7:36/M
      29    Mark Juliano                      Woodbridge  CT        113   41      159        31:07.0     31:07.0      7:47/M
      30    Timothy Thomson                   Waterford  CT         217   40      178        32:02.0     32:02.0      8:00/M
      31    Mike Feinberg                     Bristol  CT            68   40      179        32:05.0     32:05.0      8:01/M
      32    George Roberts                    Tolland  CT           188   43      192        32:43.0     32:43.0      8:11/M
      33    Peter Vanvliet                    Old Saybrook  CT      329   49      201        33:48.0     33:48.0      8:27/M
      34    Nik Razali                        Norwalk  CT           341   42      204        34:03.0     34:03.0      8:31/M
      35    Jacob Manke                       Norwich  CT           373   40      207        34:11.0     34:11.0      8:33/M
      36    Kyle Baumbauer                    Glastonbury  CT         7   40      219        34:54.0     34:54.0      8:43/M
      37    Chris Chatman                     Middletown  CT         27   42      281        39:17.0     39:17.0      9:49/M
      38    Kevin Goyen                       East Hampton  CT       87   49      283        39:18.0     39:18.0      9:49/M
      39    Adam Delmolino                    Arlington  MA          48   42      315        42:12.0     42:12.0     10:33/M
      40    Sriram Krishnaswami               East Lyme  CT         323   41      319        42:34.0     42:34.0     10:38/M
      41    Don Fauver                        Groton  CT             65   49      329        43:39.0     43:39.0     10:55/M
      42    Brian Bouvier                     Grafton  MA            15   44      367        56:24.0     56:24.0     14:06/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Susan Mantie                      New Hartford  CT      140   57       76        26:56.0     26:56.0      6:44/M
       2    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           200   51       99        28:06.0     28:06.0      7:01/M
       3    Kris-Anne Kane                    Preston  CT           114   53      102        28:13.0     28:13.0      7:03/M
       4    Martha Merz                       Alexandria  VA        374   54      104        28:22.0     28:22.0      7:05/M
       5    Amira Lerario                     Manchester  CT        129   50      114        28:48.0     28:48.0      7:12/M
       6    Vicky Hilton                      Norwich  CT           106   53      124        29:40.0     29:40.0      7:25/M
       7    Tracy Drozynski                   Norwich  CT            58   51      136        30:06.0     30:06.0      7:31/M
       8    Lydia Tilsley                     Orange  CT            220   52      137        30:11.0     30:11.0      7:33/M
       9    Sharon Cohen                      Boston  MA             34   53      184        32:26.0     32:26.0      8:06/M
      10    Lori Riley                        Storrs Mansfield  C   184   52      193        32:47.0     32:47.0      8:12/M
      11    Lisa Buchta                       Branford  CT           22   50      208        34:15.0     34:15.0      8:34/M
      12    Jennie Galss                      Branford  CT          333   51      214        34:32.0     34:32.0      8:38/M
      13    Kathleen Golec                    Moodus  CT             83   57      231        35:31.0     35:31.0      8:53/M
      14    Solange Morrissette               Guilford  CT          364   55      234        35:48.0     35:48.0      8:57/M
      15    Cindi Tiedemann                   Wallingford  CT       299   52      236        35:57.0     35:57.0      8:59/M
      16    Simone Gladstone                  Waterford  CT          82   51      239        36:09.0     36:09.0      9:02/M
      17    Susan Natale                      East Haddam  CT       355   56      240        36:20.0     36:20.0      9:05/M
      18    Amy Douglas                       Unionville  CT         56   50      241        36:21.0     36:21.0      9:05/M
      19    Martha Krane                      Westbrook  CT         293   52      255        37:58.0     37:58.0      9:29/M
      20    Stacey Fulton                     Storrs Mansfield  C   365   59      257        38:00.0     38:00.0      9:30/M
      21    Leslie O'Connor                   Old Lyme  CT          167   56      262        38:07.0     38:07.0      9:32/M
      22    Janet Whaley                      Deep River  CT        328   54      284        39:28.0     39:28.0      9:52/M
      23    Lauri Wilson                      Moodus  CT            311   56      285        39:48.0     39:48.0      9:57/M
      24    Robin Miller                      Cromwell  CT          154   57      288        39:53.0     39:53.0      9:58/M
      25    Sheila Delaney                    Old Saybrook  CT       46   54      299        41:04.0     41:04.0     10:16/M
      26    Linda Tragakes                    Westbrook  CT         269   58      303        41:19.0     41:19.0     10:20/M
      27    Linda Lawton                      Westbrook  CT         258   52      304        41:19.0     41:19.0     10:20/M
      28    Susan Muhsin                      Old Lyme  CT          161   59      308        41:38.0     41:38.0     10:24/M
      29    Brenda Berky                      Madison  CT            10   51      311        41:50.0     41:50.0     10:27/M
      30    Maryanne Daniel                   Clinton  CT           377   58      316        42:14.0     42:14.0     10:33/M
      31    Katie Graves                      Portland  CT           94   50      324        43:07.0     43:07.0     10:47/M
      32    Gail Martin                       Gales Ferry  CT       141   53      327        43:25.0     43:25.0     10:51/M
      33    Leonora Thramann                  Avon  CT              283   59      330        43:47.0     43:47.0     10:57/M
      34    Diane Cain                        North Stonington  C    24   58      359        50:06.0     50:06.0     12:31/M
      35    Gail Richey                       Cromwell  CT          183   57      360        50:20.0     50:20.0     12:35/M
      36    Karin Larsen                      Middletown  RI        126   58      361        51:24.0     51:24.0     12:51/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chris Chisholm                    Farmington  CT         32   55       14        21:31.0     21:31.0      5:23/M
       2    Mark Hixson                       Simsbury  CT          376   52       21        22:15.0     22:15.0      5:34/M
       3    Brad Overturf                     Cromwell  CT          171   50       29        22:45.0     22:45.0      5:41/M
       4    Pete Pazik                        Wallingford  CT       316   52       39        23:38.0     23:38.0      5:54/M
       5    Bill Thramann                     Avon  CT              218   56       46        24:17.0     24:17.0      6:04/M
       6    Dave Hayes                        Essex  CT             102   52       52        25:07.0     25:07.0      6:17/M
       7    Billy Barone                      Newington  CT           5   52       53        25:12.0     25:12.0      6:18/M
       8    John Minervino                    Higganum  CT          295   53       60        25:48.0     25:48.0      6:27/M
       9    Sam Mercado                       Albany  NY            148   54       66        26:20.0     26:20.0      6:35/M
      10    Tracy Montoya                     Waterford  CT         157   53       73        26:46.0     26:46.0      6:41/M
      11    John Mullaney                     Amston  CT            163   52       74        26:53.0     26:53.0      6:43/M
      12    Thomas Soisson                    Glastonbury  CT       207   54       79        27:04.0     27:04.0      6:46/M
      13    Charlie Iselin                    Chester  CT           371   54       80        27:09.0     27:09.0      6:47/M
      14    Michael Fusaro                    Norwich  CT            74   51       81        27:09.0     27:09.0      6:47/M
      15    Jim Roy                           Mystic  CT            361   56       82        27:17.0     27:17.0      6:49/M
      16    Shannon Murphy                    Orange  CT            338   52       86        27:21.0     27:21.0      6:50/M
      17    Gilles Tamagnan                   Woodbridge  CT        213   53       89        27:35.0     27:35.0      6:54/M
      18    Stephen Dinsmore                  East Lyme  CT          53   57      106        28:23.0     28:23.0      7:06/M
      19    Kenneth Johnson                   North Windham  CT     110   58      115        28:51.0     28:51.0      7:13/M
      20    Gary Dubois                       Milford  CT            59   59      117        29:01.0     29:01.0      7:15/M
      21    Mac Ordonio                       Mystic  CT            388   53      120        29:17.0     29:17.0      7:19/M
      22    Craig Beers                       Wethersfield  CT        8   51      122        29:21.0     29:21.0      7:20/M
      23    Mark Chiaramonte                  Clinton  CT            31   58      131        29:52.0     29:52.0      7:28/M
      24    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         382   50      132        29:57.0     29:57.0      7:29/M
      25    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           199   50      133        29:58.0     29:58.0      7:29/M
      26    Thomas Fischer                    Branford  CT          330   51      135        30:04.0     30:04.0      7:31/M
      27    Brad Hardy                        Westport  CT           98   53      138        30:11.0     30:11.0      7:33/M
      28    Tom Taylor                        Clinton  CT           215   57      141        30:20.0     30:20.0      7:35/M
      29    Steven Abate                      Waterford  CT         309   51      146        30:34.0     30:34.0      7:38/M
      30    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      315   51      147        30:37.0     30:37.0      7:39/M
      31    Al Phillips                       Groton  CT            259   56      149        30:40.0     30:40.0      7:40/M
      32    David Rosenmiller                 Chester  CT           192   59      151        30:47.0     30:47.0      7:42/M
      33    David Uprichard                   Old Lyme  CT          270   51      158        31:05.0     31:05.0      7:46/M
      34    Timothy Manning                   Middletown  CT        349   54      161        31:10.0     31:10.0      7:48/M
      35    John Natale                       East Haddam  CT       354   55      175        31:47.0     31:47.0      7:57/M
      36    Rich Levin                        Madison  CT           130   58      177        32:02.0     32:02.0      8:00/M
      37    Dayne Stewkesbury                 Windsor Locks  CT     209   52      186        32:30.0     32:30.0      8:07/M
      38    Christopher Ahlberg               Fairfield  CT           1   55      195        33:00.0     33:00.0      8:15/M
      39    Reagan Krane                      Westbrook  CT         292   59      242        36:30.0     36:30.0      9:07/M
      40    Abraham Valdiviezo                New London  CT        271   55      250        37:37.0     37:37.0      9:24/M
      41    Paul Curran                       Old Saybrook  CT      391   56      258        38:02.0     38:02.0      9:30/M
      42    Steve Mayo                        Bethany  CT           278   57      263        38:09.0     38:09.0      9:32/M
      43    Michael Kane                      Madison  CT           256   59      264        38:11.0     38:11.0      9:33/M
      44    Mark Rapuano                      Clinton  CT           180   53      278        38:56.0     38:56.0      9:44/M
      45    Bruno Pasqualucci                 Seymour  CT           172   56      282        39:18.0     39:18.0      9:49/M
      46    Michael Derken                    Madison  CT            51   54      301        41:10.0     41:10.0     10:17/M
      47    Rick Green                        Charles Town  WV      366   52      309        41:42.0     41:42.0     10:25/M
      48    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT      251   54      312        41:55.0     41:55.0     10:29/M
      49    Angus McDonald                    Deep River  CT        396   59      334        44:19.0     44:19.0     11:05/M
      50    Brian Moran                       South Windsor  CT     385   58      358        50:01.0     50:01.0     12:30/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Barbara Pearce                    Guilford  CT          175   62      140        30:13.0     30:13.0      7:33/M
       2    Susan Stuart                      Fairfield  CT         210   61      189        32:35.0     32:35.0      8:09/M
       3    Janis Grant                       Milford  CT            92   61      197        33:19.0     33:19.0      8:20/M
       4    Karen Febbraio                    Guilford  CT           67   64      200        33:42.0     33:42.0      8:25/M
       5    Mary Zorzanello                   New Haven  CT         241   61      206        34:07.0     34:07.0      8:32/M
       6    Maureen Faay                      Old Saybrook  CT      379   60      228        35:19.0     35:19.0      8:50/M
       7    Claudia Ciesluk                   Niantic  CT           346   67      245        36:46.0     36:46.0      9:11/M
       8    Deborah Chessari                  Bloomfield  CT         29   65      261        38:07.0     38:07.0      9:32/M
       9    Nancy Olsen                       Clinton  CT           168   64      272        38:39.0     38:39.0      9:40/M
      10    Luanne Roy                        Seymour  CT           196   62      279        39:00.0     39:00.0      9:45/M
      11    Patricia Phillips                 Niantic  CT           279   69      297        40:51.0     40:51.0     10:13/M
      12    Jen Deprisco                      Westbrook  CT         331   64      310        41:44.0     41:44.0     10:26/M
      13    Marleen Grandia                   West Hartford  CT      90   61      313        42:05.0     42:05.0     10:31/M
      14    Cynthia Stannard                  Deep River  CT        208   62      321        42:41.0     42:41.0     10:40/M
      15    Marilyn Biedrycki                 Milford  CT            11   61      323        43:03.0     43:03.0     10:46/M
      16    Dee Lamoureux                     Bristol  CT           124   62      337        45:09.0     45:09.0     11:17/M
      17    Denise H Armstrong                Mystic  CT            286   61      338        45:16.0     45:16.0     11:19/M
      18    Susan Payton                      Westbrook  CT         174   61      339        45:17.0     45:17.0     11:19/M
      19    Lesley Fearnley                   Middletown  CT         66   60      357        49:50.0     49:50.0     12:27/M
      20    Celmia Vernaglia                  Niantic  CT           226   66      369        58:26.0     58:26.0     14:36/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Shepherd                     Essex  CT             204   61       58        25:43.0     25:43.0      6:26/M
       2    Stephen Johnson                   Southbury  CT         111   66       65        26:11.0     26:11.0      6:33/M
       3    Kevin MacDonald                   Norwich  CT           137   60       67        26:21.0     26:21.0      6:35/M
       4    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          112   66       96        27:48.0     27:48.0      6:57/M
       5    Tim Hawley                        Middletown  CT        101   64      112        28:42.0     28:42.0      7:10/M
       6    William Finlayson                 Higganum  CT           70   63      119        29:14.0     29:14.0      7:18/M
       7    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       232   67      144        30:27.0     30:27.0      7:37/M
       8    Raymond Lapinski                  New Hartford  CT      125   63      148        30:37.0     30:37.0      7:39/M
       9    Timothy Smith                     Norwich  CT           266   69      150        30:44.0     30:44.0      7:41/M
      10    Thomas Bouton                     Stratford  CT          14   61      153        30:54.0     30:54.0      7:43/M
      11    Peter Hawley                      New Hartford  CT      135   67      157        31:03.0     31:03.0      7:46/M
      12    Peter Olsen                       Clinton  CT           169   66      162        31:12.0     31:12.0      7:48/M
      13    Charles Winchell                  Stratford  CT         285   60      163        31:14.0     31:14.0      7:48/M
      14    John Sacrey                       Preston  CT           263   65      164        31:16.0     31:16.0      7:49/M
      15    Robert Tosiello                   Madison  CT           221   60      166        31:26.0     31:26.0      7:51/M
      16    David McNamara                    New Haven  CT         310   61      170        31:31.0     31:31.0      7:53/M
      17    Don Weller                        Niantic  CT           370   64      174        31:44.0     31:44.0      7:56/M
      18    William Yost                      Manchester  CT        237   65      180        32:15.0     32:15.0      8:04/M
      19    Jerry Meshell                     Orange  CT            149   61      185        32:30.0     32:30.0      8:07/M
      20    Christopher Allen                 Trumbull  CT          274   60      212        34:27.0     34:27.0      8:37/M
      21    Craig Barnes                      North Stonington  C     4   61      213        34:32.0     34:32.0      8:38/M
      22    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        245   61      224        35:14.0     35:14.0      8:48/M
      23    Warren Kleeman                    Deep River  CT        120   64      227        35:17.0     35:17.0      8:49/M
      24    Ric Villarreal                    Essex  CT             387   60      229        35:22.0     35:22.0      8:50/M
      25    Fred Miller                       Milford  CT           153   65      230        35:22.0     35:22.0      8:50/M
      26    Way Hedding                       Niantic  CT           335   67      233        35:36.0     35:36.0      8:54/M
      27    Tony Savinelli                    Clinton  CT           352   62      274        38:42.0     38:42.0      9:40/M
      28    John Ferrarini                    Springfield  MA       378   61      289        39:54.0     39:54.0      9:58/M
      29    Spencer Miller                    Cromwell  CT          155   61      290        39:56.0     39:56.0      9:59/M
      30    Steve Mele                        Bristol  CT           146   62      295        40:44.0     40:44.0     10:11/M
      31    William Jamerson                  Old Lyme  CT          108   60      326        43:17.0     43:17.0     10:49/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Janit Romayko                     East Hartford  CT     190   71      277        38:55.0     38:55.0      9:44/M
       2    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     202   75      365        54:00.0     54:00.0     13:30/M
Top

Male 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ken Conforto                      Essex  CT             291   70      188        32:31.0     32:31.0      8:08/M
       2    Jimmy Kennedy                     Goshen  NY            363   70      194        32:50.0     32:50.0      8:12/M
       3    Bob Ward                          Vernon  CT            332   72      196        33:10.0     33:10.0      8:17/M
       4    John Vernaglia                    Niantic  CT           227   71      225        35:14.0     35:14.0      8:48/M
       5    Dick Walsh                        Old Lyme  CT          230   76      252        37:43.0     37:43.0      9:26/M
       6    Ed Root                           Old Saybrook  CT      262   71      371      1:01:32.0   1:01:32.0     15:23/M