57th Ocean Beach John & Jessie Kelley Half.

Half Marathon (13.1-Mi)

Age Group Results

August 03, 2019


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Female No Age Provided

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Shannon Williams                  East Hartford  CT     975   0       411      2:21:17.0   2:21:53.0     10:50/M
Top

Female 19 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Anna Steffen                      Madison  CT           570   15       63      1:38:11.0   1:38:22.0      7:30/M
       2    Angelia Rafter                    Danielson  CT          31   19       71      1:39:44.0   1:39:44.0      7:37/M
       3    Meg Convery                       Basking Ridge  NJ     710   19      102      1:45:09.0   1:45:09.0      8:02/M
       4    Rachel Parthasarthy               Madison  CT           819   18      105      1:45:10.0   1:45:21.0      8:02/M
       5    Ali Thomas                        Vero Beach  FL         39   16      142      1:50:41.0   1:50:48.0      8:27/M
       6    Ellen Arvidson                    New London  CT         53   19      190      1:57:32.0   1:57:53.0      9:00/M
       7    Rachel Joyce                      Wallingford  Ct       817   19      216      1:59:15.0   1:59:55.0      9:09/M
       8    Anna Gwiazda                      Guilford  CT          175   19      262      2:05:07.0   2:05:35.0      9:35/M
       9    Emaline Relyea-Strawn             Northfield  MA        360   16      279      2:06:27.0   2:07:28.0      9:44/M
      10    Lindsey Orr                       Stonington  CT        646   18      290      2:08:11.0   2:08:42.0      9:49/M
      11    Ana Magano                        Quaker Hill  CT       157   19      322      2:11:08.0   2:11:48.0     10:04/M
      12    Chloe Thompson                    Madison  CT           254   17      368      2:16:42.0   2:17:34.0     10:30/M
      13    Jade Law                          Madison  CT           461   18      369      2:16:43.0   2:17:34.0     10:30/M
      14    Isabel Kelly                      Madison  CT           446   18      370      2:16:42.0   2:17:34.0     10:30/M
      15    Willow Pears                      Sandy Hook  CT        201   19      401      2:20:20.0   2:20:36.0     10:44/M
      16    Lauren Pawlowski                  Shelton  CT           625   19      469      2:29:52.0   2:30:30.0     11:29/M
      17    Mary McNeil                       Shelton  CT           692   19      473      2:30:07.0   2:30:45.0     11:30/M
      18    Kaleigh Lambert                   Tolland  CT           556   19      508      2:36:15.0   2:36:15.0     11:56/M
      19    Tiffany Shoulders                 Tulsa  OK             948   17      565      2:43:51.0   2:44:00.0     12:31/M
      20    Mckayla Wenger                    Framingham  MA        709   17      594      2:52:45.0   2:53:43.0     13:16/M
      21    Maddy Klein                       Framingham  MA        664   18      595      2:52:45.0   2:53:44.0     13:16/M
Top

Male 1 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Trey Colmier                      West Hartford  CT     973   18        7      1:17:57.0   1:17:57.0      5:57/M
       2    Patrick Daly                      West Hartford  CT       5   19       10      1:22:24.0   1:22:25.0      6:17/M
       3    Joshua Ladd                       Berlin  CT            539   18       18      1:24:00.0   1:24:02.0      6:25/M
       4    Aidan Pepin                       Quaker Hill  CT       123   16       24      1:25:09.0   1:25:11.0      6:30/M
       5    Luke Dai                          West Hartford  CT     659   16       33      1:27:15.0   1:27:16.0      6:40/M
       6    Yonah Goldberg                    West Hartford  CT     283   16       34      1:27:25.0   1:27:27.0      6:40/M
       7    Joseph Walewski                   Fairfield  CT         536   18       35      1:27:28.0   1:27:30.0      6:41/M
       8    Adam Hanlon                       West Hartford  CT     117   17       42      1:32:10.0   1:32:11.0      7:02/M
       9    Sam Frank                         Glastonbury  CT       829   16       56      1:35:51.0   1:35:52.0      7:19/M
      10    Kory Powell                       West Hartford  CT      32   19       62      1:37:48.0   1:37:51.0      7:28/M
      11    Joshua Fernandes                  West Hartford  CT     555   18       69      1:39:39.0   1:39:42.0      7:37/M
      12    Amruth Niranjan                   West Hartford  CT     148   15       72      1:39:41.0   1:39:45.0      7:37/M
      13    Matthew Thomas                    West Hartford  CT     703   18       88      1:41:54.0   1:41:55.0      7:47/M
      14    Nathan Gourley                    Syracuse  NY          758   19       92      1:42:11.0   1:42:50.0      7:51/M
      15    Samuel Makarewicz                 West Hartford  CT     862   16       97      1:43:31.0   1:43:35.0      7:54/M
      16    Trent Zuspann                     Middletown  DE        963   18      106      1:45:25.0   1:45:32.0      8:03/M
      17    Owen Bruzd                        West Hartford  CT     846   17      139      1:50:28.0   1:50:28.0      8:26/M
      18    Zac Gamble                        Waterford  CT          51   15      149      1:50:45.0   1:51:31.0      8:31/M
      19    Hunter Rock                       East Lyme  CT         441   18      172      1:55:45.0   1:55:56.0      8:51/M
      20    Thomas Robinson                   West Hartford  CT      74   16      207      1:59:01.0   1:59:02.0      9:05/M
      21    Ryan Heneghan                     Hebron  CT            851   14      269      2:06:07.0   2:06:27.0      9:39/M
      22    Callahan Henry                    Madison  CT           225   17      371      2:16:42.0   2:17:34.0     10:30/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sydney Devore                     Grosse Pointe  MI     932   27       11      1:22:37.0   1:22:39.0      6:18/M
       2    Sarah Walker                      Niantic  CT           880   25       16      1:23:37.0   1:23:42.0      6:23/M
       3    Brandy Leclair                    Groton  CT             14   24       21      1:24:34.0   1:24:34.0      6:27/M
       4    Liz Lagoy                         West Hartford  CT     654   22       22      1:24:45.0   1:24:50.0      6:28/M
       5    Karoline Skatteboe                Somerville  MA        562   26       23      1:25:00.0   1:25:00.0      6:29/M
       6    Amanda Chang                      Cheshire  CT          142   25       29      1:26:05.0   1:26:06.0      6:34/M
       7    Sara-Caitrin Mandelburg           Glastonbury  CT       871   24       37      1:28:43.0   1:28:46.0      6:46/M
       8    Megan Brawner                     Gales Ferry  CT        28   21       44      1:32:56.0   1:32:56.0      7:06/M
       9    Erin Hub                          Westerly  RI           24   24       49      1:34:44.0   1:34:44.0      7:14/M
      10    Lauren Scahill                    Gales Ferry  CT       626   23       50      1:34:48.0   1:35:00.0      7:15/M
      11    Mae Sefransky                     Mystic  CT            665   21       70      1:39:20.0   1:39:42.0      7:37/M
      12    Denise Ibarra                     Wassaic  NY           324   22      108      1:45:14.0   1:45:34.0      8:03/M
      13    Courtney Magario                  Voluntown  CT         972   25      109      1:45:00.0   1:45:35.0      8:04/M
      14    Alyssa Selmquist                  Portland  CT          140   28      116      1:46:24.0   1:46:24.0      8:07/M
      15    Olivia Bourquin                   West Hartford  CT     782   23      121      1:47:31.0   1:47:37.0      8:13/M
      16    Annie Morrison                    Ithaca  NY            177   21      127      1:47:51.0   1:48:10.0      8:15/M
      17    Olivia Holden                     Charlton  MA          107   28      133      1:49:34.0   1:49:45.0      8:23/M
      18    Maddie Lynch                      South Dartmouth  MA   663   20      143      1:50:31.0   1:50:53.0      8:28/M
      19    Sarah Vaughan                     Rocky Hill  CT        879   26      145      1:50:58.0   1:50:58.0      8:28/M
      20    Katie Heckman                     Lakewood  OH          583   28      160      1:52:44.0   1:53:12.0      8:38/M
      21    Kayla Monahan                     Colchester  CT        586   26      176      1:55:42.0   1:56:25.0      8:53/M
      22    Sara Lombardi                     Milford  CT           868   29      179      1:56:42.0   1:56:54.0      8:55/M
      23    Bridget Figmic                    Stratford  CT          34   27      224      1:59:35.0   2:00:13.0      9:11/M
      24    Nicole Bitinaitis                 Cromwell  CT          766   20      228      2:01:03.0   2:01:18.0      9:15/M
      25    Sarah Parker                      North Stonington  C   876   28      229      2:00:25.0   2:01:27.0      9:16/M
      26    Amanda Fletcher                   Bridgeport  CT        143   25      230      2:01:17.0   2:01:43.0      9:17/M
      27    Katie Blake                       Westminster  MA       580   20      244      2:03:19.0   2:03:41.0      9:26/M
      28    Caitlin Fitzgerald                Quincy  MA            222   28      258      2:04:25.0   2:04:56.0      9:32/M
      29    Mackenzie Miller                  Succasunna  NJ        662   20      261      2:05:16.0   2:05:26.0      9:34/M
      30    Julia Trezza                      Wilbraham  MA         546   20      268      2:05:35.0   2:06:10.0      9:38/M
      31    Mabeline Velez                    Springfield  MA       661   27      272      2:05:57.0   2:06:45.0      9:40/M
      32    Olivia Porter                     Berlin  MA            786   22      285      2:08:00.0   2:08:11.0      9:47/M
      33    Lauren Fairchild                  Durham  CT            621   20      294      2:08:19.0   2:08:48.0      9:50/M
      34    Aleyrys Lantigua                  Bridgeport  CT        133   25      297      2:09:02.0   2:09:28.0      9:53/M
      35    Zoe Fanolis                       Hamden  CT            104   24      304      2:09:40.0   2:10:01.0      9:55/M
      36    Olivia Bonini                     Pawtucket  RI         781   25      332      2:12:51.0   2:13:13.0     10:10/M
      37    Michelle Kalish                   Somerville  MA        739   25      336      2:12:59.0   2:13:22.0     10:11/M
      38    Allie Konrad                      Gales Ferry  CT       137   21      338      2:13:16.0   2:13:33.0     10:12/M
      39    Emily Guillerault                 East Granby  CT       363   20      344      2:13:42.0   2:14:18.0     10:15/M
      40    Csilla Abran                      West Hartford  CT     292   27      358      2:16:15.0   2:16:23.0     10:25/M
      41    Cassidy Kendall                   Preston  CT           245   20      363      2:16:38.0   2:16:50.0     10:27/M
      42    Alexandra Sadinsky                New York  NY          132   29      365      2:16:50.0   2:17:05.0     10:28/M
      43    Rachel Disick                     Boston  MA            813   26      374      2:16:46.0   2:17:59.0     10:32/M
      44    Emma Connolly                     Madison  CT           369   20      375      2:17:36.0   2:18:00.0     10:32/M
      45    Kirby O'Keefe                     Wethersfield  CT      610   25      376      2:17:32.0   2:18:02.0     10:32/M
      46    Carina Mitchell                   Gales Ferry  Ct  CT    20   20      387      2:18:23.0   2:18:35.0     10:35/M
      47    Micaela Hussey                    West Hartford  CT     726   25      388      2:18:28.0   2:19:28.0     10:39/M
      48    Haley Vanty                       Zip Not Provided  C   418   21      392      2:19:19.0   2:19:42.0     10:40/M
      49    Jennifer Curry                    Branford  CT          489   24      393      2:18:39.0   2:19:44.0     10:40/M
      50    Sadie Edwards                     Meriden  CT            55   22      395      2:19:31.0   2:19:47.0     10:40/M
      51    Melony Edwards                    Meriden  CT           723   21      396      2:19:31.0   2:19:48.0     10:40/M
      52    Caroline Carr                     West Hartford  CT     236   24      397      2:19:36.0   2:19:52.0     10:41/M
      53    Margaret Balogh                   Meriden  CT           673   23      405      2:19:51.0   2:21:02.0     10:46/M
      54    Jacqueline Longworth              Meriden  CT           458   24      406      2:19:52.0   2:21:02.0     10:46/M
      55    Emily Zink                        Groton  CT            367   21      408      2:20:42.0   2:21:17.0     10:47/M
      56    Rebecca Deyoung                   Mystic  CT             94   27      410      2:21:11.0   2:21:37.0     10:49/M
      57    Anastasia Glazunova               Dobbs Ferry  NY       159   25      418      2:21:34.0   2:22:25.0     10:52/M
      58    Anastasia Ashchepkova             Simsbury  CT           85   20      422      2:22:35.0   2:23:27.0     10:57/M
      59    Cecilia Parla                     Manchester  CT        246   21      423      2:22:27.0   2:23:28.0     10:57/M
      60    Sharina Chongprasith              New York  NY          896   28      427      2:23:07.0   2:23:35.0     10:58/M
      61    Molly Bushey                      Coventry  CT          752   24      449      2:26:07.0   2:26:52.0     11:13/M
      62    Marykate Malone                   Gales Ferry  CT       696   25      450      2:26:29.0   2:26:53.0     11:13/M
      63    Meredith Haluga                   Groton  CT            724   24      455      2:26:41.0   2:27:42.0     11:16/M
      64    Olivia Hussey                     Tolland  CT           784   27      459      2:27:31.0   2:28:32.0     11:20/M
      65    Caroline McTish                   New York  NY          603   29      463      2:28:50.0   2:29:10.0     11:23/M
      66    Emma Slagle                       Greenwich  CT         372   20      466      2:29:19.0   2:30:02.0     11:27/M
      67    Danielle Chevalier                Groton  CT            305   25      470      2:29:36.0   2:30:30.0     11:29/M
      68    Keara Moulton                     Ashburnham  MA        588   20      474      2:30:17.0   2:30:53.0     11:31/M
      69    Allie Nagelski                    New Haven  CT         138   23      487      2:32:08.0   2:32:34.0     11:39/M
      70    Maya Inozemtseva                  Colchester  CT        707   25      488      2:32:10.0   2:32:42.0     11:39/M
      71    Erica Peterson                    Allston  MA           379   25      489      2:32:10.0   2:32:42.0     11:39/M
      72    Rachel Zlotnick                   Glastonbury  CT       820   21      502      2:34:15.0   2:34:37.0     11:48/M
      73    Darah Waskin                      Skillman  NJ          307   21      519      2:36:32.0   2:37:32.0     12:01/M
      74    Avery Clark                       Mystic  CT            187   26      525      2:37:43.0   2:38:51.0     12:07/M
      75    Josie Catalano                    Delmar  NY            542   20      537      2:38:54.0   2:39:56.0     12:12/M
      76    Leah Azab                         Oakville  CT          630   23      540      2:39:11.0   2:40:06.0     12:13/M
      77    Lia Scala                         Waterford  CT          38   20      556      2:42:25.0   2:42:52.0     12:26/M
      78    Kelli Fletcher                    Enfield  CT           591   21      558      2:41:50.0   2:42:56.0     12:26/M
      79    Riley Fickett                     Dudley  MA            839   29      576      2:46:08.0   2:47:19.0     12:46/M
      80    Erin Bitinaitis                   Cromwell  CT          383   25      577      2:47:08.0   2:47:24.0     12:47/M
      81    Kelsey MacDonald                  Centerville  MA        56   26      579      2:47:58.0   2:48:01.0     12:49/M
      82    Emma Bernard                      Springfield  MA       368   24      589      2:50:48.0   2:51:32.0     13:06/M
      83    Angelina Pollen                   Brookfield  CT        173   24      599      2:53:57.0   2:54:48.0     13:21/M
      84    Giulianna Franchetti              Niantic  CT           404   27      600      2:54:12.0   2:55:01.0     13:22/M
      85    Erica Aborlleile                  Woodcliff Lake  NJ    378   22      606      2:55:51.0   2:56:57.0     13:30/M
      86    Shirley Chen                      Stamford  CT          904   26      610      2:56:17.0   2:57:42.0     13:34/M
      87    Lindsey Eckstein                  Pittsburgh  PA        645   24      614      2:59:22.0   3:00:29.0     13:47/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Everett Hackett                   West Hartford  CT       1   29        1      1:08:39.0   1:08:39.0      5:14/M
       2    Nick Aguila                       Lee  NH               763   29        2      1:11:03.0   1:11:03.0      5:25/M
       3    Grant O'Connor                    West Hartford  CT     406   22        3      1:13:00.0   1:13:00.0      5:34/M
       4    Nick Orlando                      Milton  MA            765   24        4      1:15:37.0   1:15:37.0      5:46/M
       5    Scott Bushey                      Hebron  CT            687   25        5      1:16:03.0   1:16:03.0      5:48/M
       6    Zachary Magin                     West Hartford  Ct     433   23        6      1:16:06.0   1:16:06.0      5:48/M
       7    Christopher Helminski             Glastonbury  CT       267   25        8      1:18:22.0   1:18:22.0      5:59/M
       8    Lucas Pick                        Hillsborough  NJ      657   21        9      1:21:52.0   1:21:52.0      6:15/M
       9    Michael Conway                    Springfield  VA         2   26       14      1:23:21.0   1:23:24.0      6:22/M
      10    Brishen Dearborn                  Wethersfield  CT      213   24       15      1:23:23.0   1:23:29.0      6:22/M
      11    Nick Blanchard                    Glastonbury  CT       764   24       17      1:23:58.0   1:23:59.0      6:25/M
      12    Tom Miner                         North Franklin  CT     26   27       25      1:25:24.0   1:25:24.0      6:31/M
      13    John Snow                         Cheshire  CT          522   28       26      1:25:27.0   1:25:27.0      6:31/M
      14    Jacob Lange                       Willseyville  NY      456   21       27      1:25:36.0   1:25:36.0      6:32/M
      15    Patrick Griffith                  La Crosse  WI         794   25       30      1:26:12.0   1:26:12.0      6:35/M
      16    Geralson Withrow                  Mystic  CT            400   22       31      1:26:46.0   1:27:00.0      6:38/M
      17    Michael Fleming                   New London  CT         27   27       36      1:27:54.0   1:27:58.0      6:43/M
      18    Max Aronow                        West Hartford  CT     705   22       39      1:29:28.0   1:29:30.0      6:50/M
      19    David Burnett                     Dorchester  MA        639   26       55      1:35:40.0   1:35:45.0      7:18/M
      20    Brennan Mitchell                  West Hartford  CT     208   20       57      1:35:57.0   1:35:59.0      7:20/M
      21    Richard Baldi                     New London  CT        832   23       66      1:39:19.0   1:39:22.0      7:35/M
      22    Nicholas Hepp                     New York  NY          762   28       67      1:39:21.0   1:39:23.0      7:35/M
      23    Thomas Malone                     Gales Ferry  CT       946   28       68      1:39:34.0   1:39:41.0      7:36/M
      24    Zach Bubrosky                     New Canaan  CT        417   24       82      1:40:39.0   1:40:49.0      7:42/M
      25    John Howard                       New Canaan  CT        518   24       83      1:40:41.0   1:40:51.0      7:42/M
      26    Mikko Myllymaki                   Boston  MA            750   28       87      1:41:32.0   1:41:50.0      7:46/M
      27    Samuel Watson                     New London  CT        628   24       89      1:41:49.0   1:42:01.0      7:47/M
      28    Peter Clarke                      Madison  CT           802   26       91      1:42:08.0   1:42:16.0      7:48/M
      29    Shawn McFall                      Newark  NJ            899   23       93      1:42:44.0   1:42:54.0      7:51/M
      30    James Sweney                      Niantic  CT            23   23       99      1:43:37.0   1:43:57.0      7:56/M
      31    Howard Rosas                      New London  CT        440   27      103      1:45:04.0   1:45:11.0      8:02/M
      32    David Dorsey                      Brooklyn  NY          311   23      107      1:45:12.0   1:45:33.0      8:03/M
      33    Ryan Candy                        Middletown  DE        849   20      110      1:45:28.0   1:45:36.0      8:04/M
      34    Toby Youell                       Paterson  NJ          952   29      111      1:45:12.0   1:45:37.0      8:04/M
      35    Nigel Walker                      Broad Brook  CT       772   24      122      1:47:33.0   1:47:39.0      8:13/M
      36    Adam Salvatore                    Hopedale  MA          121   25      125      1:47:14.0   1:48:06.0      8:15/M
      37    Tory Cain                         Rochester  NY         595   26      131      1:49:09.0   1:49:35.0      8:22/M
      38    Ryan Bubrosky                     New Canaan  CT        848   22      138      1:50:14.0   1:50:23.0      8:25/M
      39    Heardley Murdock                  Boston  MA            423   28      140      1:50:24.0   1:50:43.0      8:27/M
      40    Kevin Serrano                     Raymond  NH           604   20      144      1:50:32.0   1:50:53.0      8:28/M
      41    Tanner Kern                       Essex  CT             935   21      155      1:51:35.0   1:52:36.0      8:36/M
      42    Geoff Ricciardelli                East Hampton  CT      395   20      164      1:53:19.0   1:54:16.0      8:43/M
      43    Jackson Jewett                    Brooklyn  NY          454   27      182      1:55:50.0   1:57:03.0      8:56/M
      44    Matthew Burnett                   Burlington  CT        700   27      183      1:56:28.0   1:57:03.0      8:56/M
      45    Richard Hernandez                 North Branford  CT    836   21      185      1:56:52.0   1:57:05.0      8:56/M
      46    Ian Dykens                        New London  CT        442   26      187      1:57:33.0   1:57:41.0      8:59/M
      47    Ryan McManus                      Brookfield  CT        853   24      214      1:58:56.0   1:59:44.0      9:08/M
      48    Antonio Smith                     East Lyme  CT         181   23      234      2:02:14.0   2:02:20.0      9:20/M
      49    Jacob Anason                      La Crosse  WI         455   24      241      2:03:27.0   2:03:27.0      9:25/M
      50    Sam Kupiec                        North Monmouth  ME    691   22      250      2:03:46.0   2:04:08.0      9:29/M
      51    Mason Pagan                       New London  CT        582   22      266      2:05:25.0   2:05:54.0      9:37/M
      52    Connor Ladd                       Berlin  CT            282   21      284      2:08:00.0   2:08:10.0      9:47/M
      53    Austin Gibilisco                  North Branford  CT    184   20      292      2:08:32.0   2:08:45.0      9:50/M
      54    Kyle Abraham                      West Hartford  CT     615   26      315      2:11:10.0   2:11:23.0     10:02/M
      55    Malcolm Little                    Hartford  CT          668   27      316      2:10:23.0   2:11:23.0     10:02/M
      56    Hongfei Li                        Coventry  CT          439   24      319      2:11:09.0   2:11:39.0     10:03/M
      57    Will Hamernick                    Darien  CT            801   22      320      2:10:37.0   2:11:41.0     10:03/M
      58    Joshua Mattei                     Groton  CT            540   29      323      2:12:11.0   2:12:14.0     10:06/M
      59    Michael McDermott                 Suffield  CT           21   21      337      2:13:17.0   2:13:33.0     10:12/M
      60    Tyler Losure                      Berlin  CT            676   28      341      2:13:16.0   2:13:50.0     10:13/M
      61    Ryan Lavallee                     Oakdale  CT            61   23      347      2:14:25.0   2:14:43.0     10:17/M
      62    Peter Milner                      Stratford  CT         806   20      348      2:14:18.0   2:14:50.0     10:17/M
      63    Riley Cross                       Newtown  CT           838   23      360      2:15:33.0   2:16:36.0     10:26/M
      64    Evan Delgrosso                    Ledyard  CT           388   23      361      2:15:33.0   2:16:36.0     10:26/M
      65    Jeffrey Pope                      Tampa  FL             484   28      367      2:16:22.0   2:17:29.0     10:30/M
      66    Michael Barney                    East Greenwich  RI    727   25      378      2:17:41.0   2:18:07.0     10:33/M
      67    Tom Curry                         Wallingford  CT       953   28      394      2:18:40.0   2:19:45.0     10:40/M
      68    Ben Gerber                        Durham  CT            942   27      399      2:18:58.0   2:20:08.0     10:42/M
      69    Michael Boshart                   Fayetteville  NY      728   22      407      2:20:04.0   2:21:07.0     10:46/M
      70    Joseph Phillips                   Carmel  NY            535   25      412      2:21:07.0   2:21:58.0     10:50/M
      71    Angel Ruiz                        Uncasville  CT        170   29      421      2:22:26.0   2:23:23.0     10:57/M
      72    Brandon Drabinski                 Jewett City  CT       204   22      429      2:23:35.0   2:23:45.0     10:58/M
      73    Jared Barnes                      Oxford  CT            473   26      446      2:25:36.0   2:26:37.0     11:11/M
      74    Alex Schleuning                                         130   23      447      2:26:29.0   2:26:43.0     11:12/M
      75    Derek Waid                        Winchendon  MA        327   21      475      2:30:17.0   2:30:53.0     11:31/M
      76    Kyle Bernard                      East Lyme  CT         119   22      481      2:30:56.0   2:31:24.0     11:33/M
      77    Mike Rodia                        Trenton  NJ           748   28      485      2:31:16.0   2:31:49.0     11:35/M
      78    Ryan MacKay                       New London  CT        852   28      497      2:33:04.0   2:33:57.0     11:45/M
      79    Steve Cofrancesco                 North Haven  CT        29   24      507      2:34:55.0   2:36:09.0     11:55/M
      80    Ethan Derikito                    Somerset  NJ          384   21      520      2:36:32.0   2:37:32.0     12:01/M
      81    Marcell Molnar                    Hamden  CT            671   24      524      2:38:40.0   2:38:48.0     12:07/M
      82    Adam Kuzdzal                      Chicopee  MA          118   25      560      2:42:35.0   2:43:18.0     12:28/M
      83    Joshua Sherman                    Westport  MA          541   28      568      2:43:34.0   2:44:47.0     12:35/M
      84    Kevin Corcoran                    Waterbury  CT         598   22      570      2:45:00.0   2:45:39.0     12:39/M
      85    Robert Culhane                    Springfield  MA       974   20      572      2:45:36.0   2:46:12.0     12:41/M
      86    Ismael Sanabria                   East Hartford  CT     448   25      596      2:53:55.0   2:54:12.0     13:18/M
      87    Rishi Gulati                      Saddle Brook  NJ      840   25      607      2:55:54.0   2:56:59.0     13:31/M
      88    Peter Darinzo                     New London  CT        804   26      609      2:56:17.0   2:57:42.0     13:34/M
      89    Brendan Curley                    Chicopee  MA          207   20      611      2:57:14.0   2:57:52.0     13:35/M
      90    Peter Clarke                      Madison  CT           803   29      613      2:56:57.0   2:58:14.0     13:36/M
      91    Aaron Dillon                      Canonsburg  PA        112   26      615      2:59:22.0   3:00:29.0     13:47/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kirby Mosenthal                   Peekskill  NY         609   30       52      1:35:18.0   1:35:18.0      7:16/M
       2    Brittany Griffin                  East Haddam  CT        33   30       54      1:35:37.0   1:35:41.0      7:18/M
       3    Molly Sullivan                    Cheshire  CT          753   34       81      1:40:49.0   1:40:49.0      7:42/M
       4    Erica Wilcox                      Cromwell  CT          380   36      115      1:46:04.0   1:46:12.0      8:06/M
       5    Krysti Todd                       Waterford  Ct         608   32      124      1:47:36.0   1:47:57.0      8:14/M
       6    Patricia Vega-Dones               Burlington  CT        792   34      126      1:47:59.0   1:48:08.0      8:15/M
       7    Nicole Lopes                      Milford  CT           769   38      135      1:46:55.0   1:49:52.0      8:23/M
       8    Suzanne Fortier                   Middlebury  CT        930   39      146      1:50:27.0   1:51:20.0      8:30/M
       9    Kate Fields                       West Warren  MA       564   37      168      1:53:49.0   1:54:42.0      8:45/M
      10    Sara Tjersland                    Mount Vernon  WA      870   36      170      1:54:47.0   1:54:47.0      8:46/M
      11    Heather Geyer                     Stonington  Ct        428   35      177      1:56:01.0   1:56:34.0      8:54/M
      12    Tatiana Kuzmowycz                 Brooklyn  NY          939   35      181      1:56:09.0   1:56:58.0      8:56/M
      13    Raquel Scotto                     Jewett City  CT       824   36      192      1:57:29.0   1:57:56.0      9:00/M
      14    Cindy Sullivan                    Guilford  CT          274   38      199      1:57:45.0   1:58:29.0      9:03/M
      15    Caitlin Morin                     Groton  CT            223   30      205      1:58:03.0   1:58:53.0      9:04/M
      16    Heather Yonutas                   Worcester  MA         432   36      239      2:02:57.0   2:03:06.0      9:24/M
      17    Danielle Yates                    Pawcatuck  CT         306   37      242      2:02:26.0   2:03:29.0      9:25/M
      18    Rebecca Boncoddo                  Mansfield Center  C   936   36      246      2:03:19.0   2:03:47.0      9:27/M
      19    Sara Kirschner                    Arlington  VA         867   38      253      2:03:28.0   2:04:30.0      9:30/M
      20    Karen Henry                       Charlton  MA           80   38      273      2:06:02.0   2:06:46.0      9:41/M
      21    Heather Alge                      Hopkinton  RI         424   36      276      2:06:13.0   2:06:59.0      9:42/M
      22    Emma Johnson                      Jaffrey  NH           370   39      286      2:07:34.0   2:08:19.0      9:48/M
      23    Rachael Witkege                   Manchester  CT        812   39      298      2:08:29.0   2:09:36.0      9:54/M
      24    Emily Thornton                    Atlanta  GA           366   34      300      2:09:20.0   2:09:47.0      9:54/M
      25    Elisabeth Scott                   Glastonbury  CT       349   31      307      2:10:20.0   2:10:29.0      9:58/M
      26    Alex Moncion                      New London  CT        128   35      310      2:10:28.0   2:10:42.0      9:59/M
      27    Melaney Hodge                     Rockland  Ma          716   32      327      2:12:07.0   2:12:41.0     10:08/M
      28    Shahan Leach                      New London  CT        891   30      331      2:12:50.0   2:13:12.0     10:10/M
      29    Olivia Pearce                     Gales Ferry  CT       785   32      339      2:13:19.0   2:13:48.0     10:13/M
      30    Tracey Turner                     Middletown  CT        959   38      349      2:14:04.0   2:14:56.0     10:18/M
      31    Derya Deane                       Sterling  MA          328   30      351      2:14:49.0   2:15:20.0     10:20/M
      32    Heidi Groeger                     Storrs Mansfield  C   434   36      356      2:15:24.0   2:16:04.0     10:23/M
      33    Joelyn Taylor                     Wolcott  CT           516   34      362      2:15:53.0   2:16:40.0     10:26/M
      34    Lauren Palaski                    Milford  CT           624   33      364      2:16:11.0   2:16:59.0     10:27/M
      35    Amanda Jenkins                    East Lyme  CT         145   31      377      2:17:03.0   2:18:05.0     10:32/M
      36    Carly Myers                       New London  CT        231   31      379      2:17:20.0   2:18:11.0     10:33/M
      37    Sixmaritt Pagn-Pea            Glastonbury  CT       906   34      381      2:17:09.0   2:18:17.0     10:33/M
      38    Christina Kennedy                 Douglas  MA           259   35      384      2:17:32.0   2:18:22.0     10:34/M
      39    Melissa Little                    Waterford  CT         719   38      385      2:18:01.0   2:18:22.0     10:34/M
      40    Angela Degrassi                   Meriden  CT           171   38      435      2:24:06.0   2:24:46.0     11:03/M
      41    Terran Turetsky                   Waterford  Ct         944   32      454      2:27:08.0   2:27:30.0     11:15/M
      42    Jennifer Zayas                    New Britain  CT       499   37      460      2:28:18.0   2:28:51.0     11:22/M
      43    Cong Huang                        Groton  CT            281   35      465      2:28:58.0   2:30:00.0     11:27/M
      44    Rachel Higgins                    East Hartford  CT     816   32      471      2:30:14.0   2:30:41.0     11:30/M
      45    Alicia Eddy                       West Roxbury  MA      525   35      476      2:30:01.0   2:31:00.0     11:32/M
      46    Charai Bellini                    Berlin  CT            248   38      486      2:31:58.0   2:32:10.0     11:37/M
      47    Jill Norton                       Quaker Hill  CT        79   37      490      2:31:45.0   2:33:01.0     11:41/M
      48    Cassandra Dubrule                 East Lyme  CT         244   36      504      2:34:17.0   2:35:06.0     11:50/M
      49    Sarah Anderson                    Meriden  CT           872   35      506      2:34:56.0   2:36:06.0     11:55/M
      50    Karolina Urbanowicz               Niantic  CT           561   39      509      2:35:19.0   2:36:15.0     11:56/M
      51    Ashley Rogers                     Mystic  CT            865   39      530      2:37:52.0   2:39:09.0     12:09/M
      52    Heather Benson                    Middletown  RI        425   38      535      2:38:39.0   2:39:40.0     12:11/M
      53    Emy Espinoza                      New London  CT        373   31      541      2:39:47.0   2:40:13.0     12:14/M
      54    Ashley Davis                      Annapolis  MD         362   30      545      2:39:56.0   2:40:30.0     12:15/M
      55    Melissa Emanuele                  Jewett City  CT       717   34      549      2:41:10.0   2:41:57.0     12:22/M
      56    Amanda Blocker                    Putnam  CT            141   39      555      2:41:57.0   2:42:47.0     12:25/M
      57    Casey James                       Granby  CT            241   31      557      2:41:49.0   2:42:56.0     12:26/M
      58    Sreepriya Venkatesan              Manchester  CT        937   33      564      2:43:54.0   2:43:57.0     12:31/M
      59    Elena Glassman                    Cambridge  MA         347   33      580      2:47:41.0   2:48:07.0     12:50/M
      60    Ella Kukieva                      Norristown  PA        356   31      587      2:50:13.0   2:51:11.0     13:04/M
      61    Kate Crimmins                     West Kingston  RI     776   37      608      2:56:16.0   2:57:26.0     13:33/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Ledyard  CT             4   36       13      1:23:19.0   1:23:22.0      6:22/M
       2    Michael Espejo                    Colchester  CT        729   31       19      1:24:26.0   1:24:26.0      6:27/M
       3    Dana Spencer                      Kingston  MA          295   39       28      1:25:53.0   1:25:54.0      6:33/M
       4    Justin Craig                      Detroit  MI           551   39       32      1:27:08.0   1:27:10.0      6:39/M
       5    Doug Ianuario                     Malden  MA            338   34       38      1:29:03.0   1:29:03.0      6:48/M
       6    Justin Madry                      Waterford  CT          37   37       43      1:31:59.0   1:32:19.0      7:03/M
       7    Dave Michaud                      Enfield  CT           310   38       47      1:34:02.0   1:34:02.0      7:11/M
       8    Philip Mee                        Waterford  CT         808   30       59      1:36:23.0   1:36:43.0      7:23/M
       9    Dan Aylward                       Newbury  MA            35   36       64      1:38:45.0   1:38:50.0      7:33/M
      10    Regner Peralta                    Nanuet  NY            828   39       73      1:39:47.0   1:39:48.0      7:37/M
      11    Hagen Kyi                         South Salem  NY        72   38       74      1:40:04.0   1:40:05.0      7:38/M
      12    Gary Comtois                      Lincoln  Ri           749   36       85      1:40:59.0   1:41:23.0      7:44/M
      13    Jorge Kuljis                      Wethersfield  Ct  C   247   39       86      1:41:32.0   1:41:40.0      7:46/M
      14    Hiram Cruz                        Springfield  MA       139   37      112      1:45:13.0   1:45:59.0      8:05/M
      15    Eric Moore                                              376   36      113      1:46:00.0   1:46:07.0      8:06/M
      16    Marc Ferace                       Mystic  CT            670   39      117      1:46:25.0   1:46:25.0      8:07/M
      17    Frank Balantic                    Niantic  CT           977   32      129      1:48:59.0   1:49:15.0      8:20/M
      18    Daniel Rynaski                    Rockfall  CT          300   35      134      1:48:42.0   1:49:49.0      8:23/M
      19    Andrew Hartman                    New York  NY          165   36      136      1:49:30.0   1:50:00.0      8:24/M
      20    Douglas Rhynhart                  Waterbury  CT         339   35      151      1:51:32.0   1:51:38.0      8:31/M
      21    Kevin Heckman                     Lakewood  OH          600   34      162      1:52:42.0   1:53:12.0      8:38/M
      22    Michael Lam                       Lexington  MA         869   30      167      1:54:25.0   1:54:34.0      8:45/M
      23    Jason Leclerc                     Madison  CT            83   34      171      1:55:08.0   1:55:22.0      8:48/M
      24    Evan Giesing                      New London  CT        389   30      178      1:56:05.0   1:56:48.0      8:55/M
      25    Christopher Clark                 Newington  CT         263   31      180      1:56:17.0   1:56:56.0      8:55/M
      26    Matt Gerber                       Durham  CT            698   31      186      1:56:21.0   1:57:05.0      8:56/M
      27    Jon Orsini                        New York  NY          527   34      189      1:56:44.0   1:57:50.0      9:00/M
      28    Andrew Boyle                      Manchester  CT        164   37      193      1:57:16.0   1:57:59.0      9:00/M
      29    Justin Pearce                     Westerly  RI           30   30      202      1:58:12.0   1:58:34.0      9:03/M
      30    Shane Mathis                      Groton  CT            893   35      208      1:58:37.0   1:59:06.0      9:05/M
      31    El Hachemi Bouali                 Plainville  CT        345   31      213      1:58:37.0   1:59:43.0      9:08/M
      32    Daniel Driscoll                   Old Lyme  CT          296   34      221      1:59:55.0   2:00:05.0      9:10/M
      33    Dennis Mancini                    Avon  CT              325   38      232      2:01:01.0   2:01:47.0      9:18/M
      34    Christopher Regan                 Wappingers Falls  N   268   39      243      2:02:46.0   2:03:31.0      9:26/M
      35    Phillip Burgess                   Waterford  CT         809   33      267      2:05:05.0   2:06:01.0      9:37/M
      36    Jon Ladyga                        Annandale  VA         526   35      271      2:06:00.0   2:06:39.0      9:40/M
      37    James Stolaronek                  Preston  CT           102   34      283      2:07:43.0   2:08:06.0      9:47/M
      38    Joe Mongillo                      Waterford  CT         515   31      289      2:07:49.0   2:08:31.0      9:49/M
      39    Samuel Vega                       New Britain  CT       863   37      293      2:08:29.0   2:08:47.0      9:50/M
      40    Eric Eisenhard                    Milford  CT           375   37      299      2:09:05.0   2:09:43.0      9:54/M
      41    Dave Brayshaw                     Glastonbury  CT       309   36      308      2:10:25.0   2:10:34.0      9:58/M
      42    David Fortin                      Gloucester  MA        312   31      313      2:10:35.0   2:11:08.0     10:01/M
      43    Adam Rogers                       Louisville  KY        120   39      355      2:15:27.0   2:15:48.0     10:22/M
      44    Peter Kirschner                   Arlington  VA         805   36      373      2:16:55.0   2:17:58.0     10:32/M
      45    Brandon Chance                    Voluntown  Ct         203   36      400      2:19:13.0   2:20:25.0     10:43/M
      46    Greg Felber                       New London  CT         87   39      416      2:21:25.0   2:22:25.0     10:52/M
      47    Mike Kuczenski                    New London  CT        746   32      417      2:21:26.0   2:22:25.0     10:52/M
      48    Smith Kidkarndee                  Hebron  CT            907   35      434      2:23:58.0   2:24:39.0     11:02/M
      49    Greg Owens                        New York  NY          410   31      443      2:25:37.0   2:26:06.0     11:09/M
      50    George Lim                        Glastonbury  CT       396   39      462      2:28:34.0   2:29:09.0     11:23/M
      51    Justin Zehnder                    Birmingham  AL        552   38      479      2:31:03.0   2:31:19.0     11:33/M
      52    Jack Beggs                        Providence  RI        451   32      484      2:30:47.0   2:31:47.0     11:35/M
      53    Benjamin Burbank                  Mystic  CT            192   35      495      2:32:53.0   2:33:49.0     11:44/M
      54    David Szymanski                   Cromwell  CT          316   33      503      2:34:50.0   2:35:05.0     11:50/M
      55    Kenneth Gravell                   East Lyme  CT         596   35      526      2:37:43.0   2:38:52.0     12:08/M
      56    Gregory Kastraveckas              New London  CT        413   34      542      2:39:47.0   2:40:13.0     12:14/M
      57    Vinodh Wilfred Francis            Manchester  CT         70   34      543      2:40:22.0   2:40:26.0     12:15/M
      58    Dhiren Bhagat                     Manchester  CT        330   36      544      2:40:24.0   2:40:27.0     12:15/M
      59    Wilson Dones                      Manchester  CT        265   35      561      2:43:03.0   2:43:21.0     12:28/M
      60    Pradeep Thimmappa                 Manchester  CT        810   34      563      2:43:54.0   2:43:57.0     12:31/M
      61    Keith Turner                      New London  CT        590   33      590      2:51:06.0   2:51:34.0     13:06/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Megan Raymond                     Branford  CT          889   46       58      1:36:01.0   1:36:02.0      7:20/M
       2    Keron Smith                       Manchester  Ct        563   43       94      1:42:36.0   1:42:55.0      7:51/M
       3    Jamie Giordano                    Groton  CT             46   49       95      1:42:53.0   1:43:10.0      7:52/M
       4    Caroline Althey                   Howe  OK              235   40      152      1:51:47.0   1:51:47.0      8:32/M
       5    Christine Lombardi                Waterford  CT          49   46      154      1:51:29.0   1:52:25.0      8:35/M
       6    Linda Cunningham                  Pawcatuck  CT         641   49      159      1:52:56.0   1:53:08.0      8:38/M
       7    Drjessica Lynn Pereplyotchik      West Springfield  M   340   44      163      1:53:08.0   1:53:31.0      8:40/M
       8    Jill Digiovanni                   West Newton  MA       509   40      174      1:55:11.0   1:56:13.0      8:52/M
       9    Lisa Kopp                         Chevy Chase  MD       652   48      194      1:57:45.0   1:58:06.0      9:01/M
      10    Jennifer Ross                     Stratford  CT         497   49      197      1:58:14.0   1:58:27.0      9:02/M
      11    Salena Chatman                    Guilford  CT          859   41      223      1:59:49.0   2:00:08.0      9:10/M
      12    Yvonne Lee                        Middletown  CT        403   43      233      2:01:21.0   2:02:14.0      9:20/M
      13    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            19   44      236      2:02:29.0   2:02:30.0      9:21/M
      14    Dawn Liddick                      Groton  CT            287   42      245      2:03:01.0   2:03:43.0      9:27/M
      15    Magen Dodge                       West Roxbury  MA      666   42      249      2:03:22.0   2:03:59.0      9:28/M
      16    Leonela Gonzalez-Fogarty          Marlborough  MA       636   48      257      2:04:24.0   2:04:43.0      9:31/M
      17    Patty Mejic                       Enfield  Ct           978   42      259      2:04:53.0   2:05:07.0      9:33/M
      18    Lenore Convery                    Basking Ridge  NJ     635   48      265      2:05:23.0   2:05:47.0      9:36/M
      19    Julie Grutzner                    Fairfield  CT         547   46      270      2:05:44.0   2:06:38.0      9:40/M
      20    Amy Tesler                        Quaker Hill  CT       156   40      278      2:07:14.0   2:07:22.0      9:43/M
      21    Jahkisha Richards                 New Haven  CT          42   45      296      2:08:26.0   2:09:16.0      9:52/M
      22    Kattia Romero Mora                Mentor  OH            585   49      301      2:09:22.0   2:09:48.0      9:54/M
      23    Leslie Driscoll                   Mystic  CT             97   47      302      2:08:59.0   2:09:53.0      9:55/M
      24    Jenifer Egan                      Groton  Ct  CT         95   45      303      2:08:59.0   2:09:54.0      9:55/M
      25    Kim Barcelona                     Groton  CT            886   47      314      2:10:53.0   2:11:09.0     10:01/M
      26    Wanda Hodsen                      Wethersfield  Ct  C   314   48      317      2:10:56.0   2:11:33.0     10:02/M
      27    Stephanie Settevendemie           Somers  CT            916   40      325      2:11:49.0   2:12:28.0     10:07/M
      28    Amy Daveluy                       Southbury  CT         150   43      328      2:11:57.0   2:12:50.0     10:08/M
      29    Denise Dean                       West Haven  CT        774   49      340      2:13:07.0   2:13:48.0     10:13/M
      30    Amy Farmer                        Dudley  MA            151   42      354      2:14:53.0   2:15:42.0     10:21/M
      31    Felicia Liebler                   Southington  CT       390   44      357      2:15:23.0   2:16:04.0     10:23/M
      32    Tina Lee                          Easton  CT            951   43      380      2:17:01.0   2:18:15.0     10:33/M
      33    Elizabeth Titus                   Durham  CT            354   48      403      2:20:33.0   2:20:59.0     10:46/M
      34    Tina Salsbury                     Milford  CT           643   41      420      2:23:09.0   2:23:14.0     10:56/M
      35    Melissa Vega                      New Britain  CT       722   41      438      2:24:39.0   2:25:12.0     11:05/M
      36    Helga Tolles                      Ledyard  CT           436   45      444      2:26:09.0   2:26:09.0     11:09/M
      37    Meghan MacDonald                  Woonsocket  RI        715   43      457      2:27:39.0   2:28:12.0     11:19/M
      38    Christina Fontaine                Salem  CT             258   44      477      2:30:49.0   2:31:02.0     11:32/M
      39    Lisa Costello                     Lancaster  CA         650   40      478      2:30:57.0   2:31:15.0     11:33/M
      40    Delia Gonzalez                    East Hartford  CT     321   49      492      2:32:29.0   2:33:11.0     11:42/M
      41    Megan Obrero                      Glastonbury  CT       713   42      496      2:32:44.0   2:33:51.0     11:45/M
      42    Christine Williams                North Easton  MA      261   46      498      2:33:38.0   2:34:12.0     11:46/M
      43    Marcella Holland                  Tampa  FL             672   45      505      2:35:26.0   2:35:53.0     11:54/M
      44    Heather Start                     Charlton  MA          431   45      513      2:35:59.0   2:36:50.0     11:58/M
      45    Tracey Deloughrey                 Hanson  MA            958   47      514      2:36:14.0   2:36:51.0     11:58/M
      46    Jennifer Rose                     Rockland  MA          496   43      515      2:36:14.0   2:36:51.0     11:58/M
      47    Claudia Herrera                   North Haven  CT       277   47      517      2:36:38.0   2:37:27.0     12:01/M
      48    Colleen Kortright                 Kerhonkson  NY        280   43      523      2:37:40.0   2:38:37.0     12:06/M
      49    Michelle Tempesta                 Uncasville  CT        743   40      531      2:39:11.0   2:39:23.0     12:10/M
      50    Sherri Luba                       Shelton  CT           903   43      532      2:38:26.0   2:39:26.0     12:10/M
      51    Kathleen Bracken                  Latham  NY            574   40      536      2:38:54.0   2:39:56.0     12:12/M
      52    Amy Collins                       Jewett City  CT       149   43      550      2:41:14.0   2:42:04.0     12:22/M
      53    Heather Davis                     Berlin  CT            427   45      551      2:42:00.0   2:42:12.0     12:23/M
      54    Lynnette Gagne                    Dudley  MA            660   45      554      2:41:55.0   2:42:45.0     12:25/M
      55    Jennifer Walters                  West Warren  MA       498   41      566      2:43:32.0   2:44:29.0     12:33/M
      56    Amy Fragala                       Douglas  MA           152   42      573      2:45:21.0   2:46:17.0     12:42/M
      57    Danielle Brochu                   Douglas  MA           303   41      574      2:45:21.0   2:46:17.0     12:42/M
      58    Susan Soares                      Waterbury  CT         927   41      578      2:46:46.0   2:47:40.0     12:48/M
      59    Erika De Jesus                    Newington  CT         382   44      582      2:47:59.0   2:49:08.0     12:55/M
      60    Cindy Moser                       Wilton  CT            273   46      584      2:49:17.0   2:50:14.0     13:00/M
      61    Brooke Leibfreid                  Horsham  PA           215   45      586      2:49:22.0   2:50:32.0     13:01/M
      62    Sandra Gittlen                    Northborough  MA      864   48      598      2:53:52.0   2:54:41.0     13:20/M
      63    Janine Orman                      Groton  CT            472   41      602      2:54:16.0   2:55:28.0     13:24/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Charles Althey                    Howe  OK              249   44       12      1:23:20.0   1:23:20.0      6:22/M
       2    Adam Bulewich                     South Windsor  CT     956   43       20      1:24:05.0   1:24:30.0      6:27/M
       3    Steven Decastro                   Pawcatuck  CT          10   40       46      1:33:42.0   1:33:49.0      7:10/M
       4    Sean Duffy                        Bethel  CT            888   44       48      1:34:11.0   1:34:26.0      7:12/M
       5    Eric Ciocca                       Northampton  MA       374   41       51      1:34:28.0   1:35:08.0      7:16/M
       6    Christopher Shardlow              Wakefield  RI         269   41       53      1:35:37.0   1:35:40.0      7:18/M
       7    Ryan O'Connell                    North Haven  CT       854   46       76      1:40:19.0   1:40:24.0      7:40/M
       8    Ram Gordon                        Woodbridge  Ct        821   48       77      1:40:20.0   1:40:25.0      7:40/M
       9    Jeremy Titus                      Durham  CT            500   49       79      1:40:31.0   1:40:39.0      7:41/M
      10    Carlos Rivera                     Springfield  MA         3   45       80      1:40:40.0   1:40:41.0      7:41/M
      11    Chris Ruleman                     Waterford  CT          22   47       90      1:42:03.0   1:42:10.0      7:48/M
      12    Scott Lecuyer                     Charlton  MA          884   49      100      1:44:04.0   1:44:04.0      7:57/M
      13    Travis Boyer                      Gales Ferry  CT       962   41      101      1:44:23.0   1:44:35.0      7:59/M
      14    Mike Trocchi                      Colchester  CT        109   41      120      1:47:20.0   1:47:23.0      8:12/M
      15    David Zenisek                     New Haven  CT         344   49      128      1:48:40.0   1:48:59.0      8:19/M
      16    Christopher Collins               Jewett City  CT       264   42      130      1:49:13.0   1:49:27.0      8:21/M
      17    Michael Nguyen                    West Simsbury  CT     735   47      137      1:50:00.0   1:50:06.0      8:24/M
      18    Jing Jiang                        Trumbull  CT            9   43      141      1:50:45.0   1:50:45.0      8:27/M
      19    Dan Phillips                      Jewett City  CT        91   41      150      1:50:58.0   1:51:33.0      8:31/M
      20    Ivan Sturm                        Croton On Hudson  N   449   41      156      1:52:26.0   1:52:56.0      8:37/M
      21    Richard Fielding                  East Hampton  CT      833   40      166      1:53:32.0   1:54:30.0      8:44/M
      22    Jorge Sosa                        South Hadley  Ma      554   42      175      1:55:46.0   1:56:14.0      8:52/M
      23    Carlton Brinda                    Groton  CT            230   42      188      1:57:25.0   1:57:46.0      8:59/M
      24    Barny Sanchez                     Charlton  MA          190   41      195      1:57:58.0   1:58:11.0      9:01/M
      25    Paul Baldini                      Preston  CT            84   47      198      1:58:19.0   1:58:28.0      9:03/M
      26    Mike Feinberg                     Bristol  CT           745   43      203      1:58:21.0   1:58:36.0      9:03/M
      27    Steven Finegan                    Gales Ferry  CT       920   48      210      1:58:01.0   1:59:13.0      9:06/M
      28    James Morrissey                   West Boylston  MA     466   49      211      1:58:47.0   1:59:19.0      9:06/M
      29    Chris Gamble                      Waterford  CT         938   49      217      1:59:12.0   1:59:59.0      9:09/M
      30    Keith Goodman                     Old Lyme  CT          589   42      220      1:59:21.0   2:00:04.0      9:10/M
      31    William Liebler                   Southington  CT       185   45      222      1:59:47.0   2:00:07.0      9:10/M
      32    Mark Danahy                       Rockland  MA          683   42      231      2:01:26.0   2:01:45.0      9:18/M
      33    John Erickson                     Griswold  CT          517   48      237      2:02:37.0   2:02:46.0      9:22/M
      34    Matt Demaio                       Old Saybrook  CT      697   48      240      2:02:36.0   2:03:12.0      9:24/M
      35    Erik Soderstrom                   Ashaway  RI            41   44      251      2:04:07.0   2:04:09.0      9:29/M
      36    Scott Gabriel                     Fitchburg  MA         882   42      254      2:03:35.0   2:04:31.0      9:30/M
      37    Jeff Brown                        Norwich  CT            18   42      260      2:05:19.0   2:05:23.0      9:34/M
      38    Eric Patermo                      Glastonbury  CT       968   49      263      2:05:33.0   2:05:37.0      9:35/M
      39    Rui Lopes                         Charlestown  Ma       844   46      264      2:05:31.0   2:05:45.0      9:36/M
      40    Carlton Price                     Salem  CT             573   47      280      2:06:29.0   2:07:41.0      9:45/M
      41    Gregory Castro                    Meriden  CT           412   48      324      2:11:38.0   2:12:20.0     10:06/M
      42    Ryan Schumann                     Philadelphia  PA      856   42      326      2:11:43.0   2:12:28.0     10:07/M
      43    Daniel Miller                     Stratford  CT         299   41      342      2:13:04.0   2:13:53.0     10:13/M
      44    Marc Bruco                        Waterford  CT         980   48      346      2:13:33.0   2:14:42.0     10:17/M
      45    Christopher Swenson               Suffield  CT          559   49      372      2:17:08.0   2:17:43.0     10:31/M
      46    Kevin Mech                        Worcester  MA         602   47      383      2:17:35.0   2:18:21.0     10:34/M
      47    Michael Lynch                     South Dartmouth  MA   733   49      398      2:19:33.0   2:19:56.0     10:41/M
      48    Erich Wenis                       Woodbury  CT          381   47      415      2:21:33.0   2:22:06.0     10:51/M
      49    Paul Farrell                      West Hartford  CT     796   49      424      2:22:26.0   2:23:29.0     10:57/M
      50    Cristian Infante                  North Haven  CT       288   49      451      2:26:02.0   2:27:04.0     11:14/M
      51    Eduardo Torrealba                 New Haven  CT         343   48      464      2:28:40.0   2:29:52.0     11:26/M
      52    Barney Battista                   Waterford  CT         970   49      467      2:29:40.0   2:30:15.0     11:28/M
      53    Lee Del Valle                     Newington  CT         632   48      482      2:31:35.0   2:31:35.0     11:34/M
      54    Jonathan Norton                   Waterford  CT          75   43      491      2:31:46.0   2:33:01.0     11:41/M
      55    Jonathan Schreiber                Mansfield Center  C   532   49      493      2:32:39.0   2:33:20.0     11:42/M
      56    Earle Smola                       Northford  CT         341   49      494      2:33:03.0   2:33:31.0     11:43/M
      57    Dan Patrick                       Groton  CT             81   43      501      2:33:58.0   2:34:27.0     11:47/M
      58    Adam Fleisher                     Glastonbury  CT       116   49      516      2:36:21.0   2:36:56.0     11:59/M
      59    Cliff Dimon                       East Greenwich  RI    558   49      521      2:37:14.0   2:38:02.0     12:04/M
      60    Sergio De Sousa                   Wethersfield  Ct      890   47      546      2:40:17.0   2:40:32.0     12:15/M
      61    Rich Slack                        Uncasville  CT        831   47      547      2:39:59.0   2:40:44.0     12:16/M
      62    David Goldwerd                    Hebron  CT            313   44      593      2:52:35.0   2:53:17.0     13:14/M
      63    Robert Hanna                      Ledyard  CT            48   48      603      2:55:28.0   2:56:21.0     13:28/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Maureen Terwilliger               Guilford  CT          969   51       60      1:37:25.0   1:37:25.0      7:26/M
       2    Yvonne Leippert                   Coram  NY              96   51      118      1:46:28.0   1:46:34.0      8:08/M
       3    Alison Gallerani                  Uncasville  CT         52   52      132      1:49:21.0   1:49:39.0      8:22/M
       4    Carol Rose                        Ledyard  CT           233   53      158      1:53:04.0   1:53:08.0      8:38/M
       5    Lori Gatheral                     Waterford  Ct  CT      57   57      161      1:53:12.0   1:53:12.0      8:38/M
       6    Rhonda Kubilis                    Webster  MA           544   50      204      1:58:07.0   1:58:51.0      9:04/M
       7    Linda Cordova                     Hamden  CT            640   54      215      1:59:18.0   1:59:53.0      9:09/M
       8    Denise Descheneaux                Groton  CT             50   50      218      1:59:43.0   2:00:00.0      9:10/M
       9    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         925   58      252      2:03:48.0   2:04:20.0      9:29/M
      10    Kerry Milner                      Stratford  CT         597   52      275      2:06:40.0   2:06:53.0      9:41/M
      11    Nicole Butterfield                Mamaroneck  NY        767   50      305      2:10:22.0   2:10:23.0      9:57/M
      12    Ruth Condon                       North Stonington  C   845   51      311      2:10:11.0   2:10:44.0      9:59/M
      13    Betsy McCormick                   Southbury  CT         195   51      329      2:12:13.0   2:12:53.0     10:09/M
      14    Janet Fitzgerald                  Abington  MA          471   56      352      2:14:55.0   2:15:26.0     10:20/M
      15    Leslie Battle                     Warwick  RI           237   50      382      2:18:06.0   2:18:19.0     10:33/M
      16    Pattiann Daniels                  Brockton  MA          795   52      386      2:17:54.0   2:18:28.0     10:34/M
      17    Cassandra Day                     Middletown  CT        243   51      413      2:21:43.0   2:22:01.0     10:50/M
      18    Donna Schneider                   Niantic  CT           337   57      419      2:22:28.0   2:22:50.0     10:54/M
      19    Lee-Ellen Strawn                  Northfield  MA        633   51      426      2:22:32.0   2:23:32.0     10:57/M
      20    Mary Roosa                        Cottekill  NY         693   54      430      2:23:08.0   2:24:03.0     11:00/M
      21    Gail Martin                       Sharon  MA             54   54      436      2:24:34.0   2:24:53.0     11:04/M
      22    Karen Short                       New London  CT         58   58      445      2:25:16.0   2:26:15.0     11:10/M
      23    Wendy Disilvestro                 East Northport  NY    695   51      452      2:26:59.0   2:27:14.0     11:14/M
      24    Tracie Tenety                     Groton  CT            960   52      458      2:27:04.0   2:28:14.0     11:19/M
      25    Cheryl Konsavitch                 North Stonington  C   253   57      480      2:30:55.0   2:31:23.0     11:33/M
      26    Stacey Barka                      Middletown  CT        711   51      510      2:35:38.0   2:36:17.0     11:56/M
      27    Sonja Bell                        South Glastonbury     909   51      529      2:38:25.0   2:39:04.0     12:08/M
      28    Naxin Jiang                       Singapore  NY         759   50      533      2:39:21.0   2:39:27.0     12:10/M
      29    Lorraine Giantonio                Manchester  CT        656   56      538      2:39:38.0   2:39:59.0     12:13/M
      30    Ellen Haluga                      Groton  CT            358   54      553      2:41:28.0   2:42:30.0     12:24/M
      31    Janet Feliciano                   Wethersfield  CT      470   51      571      2:45:15.0   2:46:01.0     12:40/M
      32    Julie Parrette                    Norwich  CT           548   53      581      2:48:31.0   2:48:39.0     12:52/M
      33    Cyndy Borzumato-Cobb              Stone Ridge  NY       293   51      588      2:50:20.0   2:51:17.0     13:04/M
      34    Leslie Dolan                      East Northport  NY    637   54      601      2:54:58.0   2:55:14.0     13:23/M
      35    Beth Lyon                         Groton  CT             16   56      616      2:59:39.0   3:00:34.0     13:47/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Christopher Swain                 Marblehead  MA        270   51       40      1:29:37.0   1:29:37.0      6:50/M
       2    Tom Hamilton                      Glastonbury  CT       954   50       45      1:32:49.0   1:33:03.0      7:06/M
       3    Clay Howland                      Providence  RI        278   53       61      1:37:28.0   1:37:32.0      7:27/M
       4    Jeff Pikulik                      Wellesley Hills  MA   481   51       78      1:40:25.0   1:40:26.0      7:40/M
       5    Brian Patrick Mulligan            Providence  RI        699   58       84      1:40:49.0   1:40:58.0      7:42/M
       6    Byron Lyon                        Harwinton  CT         220   55       96      1:43:06.0   1:43:23.0      7:53/M
       7    Harry Duvall                      Boston  Ma            422   55      104      1:44:36.0   1:45:13.0      8:02/M
       8    Charles Cormier                   Dudley  MA            250   54      119      1:47:05.0   1:47:14.0      8:11/M
       9    James Lyons                       South Windsor  CT     976   54      123      1:47:40.0   1:47:48.0      8:14/M
      10    Mike Lee                          Manchester  CT        111   57      147      1:51:05.0   1:51:23.0      8:30/M
      11    Tyler Morrison                    Mansfield Center  C   965   53      148      1:51:08.0   1:51:26.0      8:30/M
      12    Brad Magyar                       Enfield  Ct           202   51      153      1:52:09.0   1:52:22.0      8:35/M
      13    Stephan Cuddy                     Wallingford  CT       913   58      157      1:52:47.0   1:52:57.0      8:37/M
      14    Mike Drehobl                      Milwaukee  WI         744   53      165      1:53:59.0   1:54:23.0      8:44/M
      15    Alan Snow                         Gales Ferry  CT       126   51      169      1:54:40.0   1:54:46.0      8:46/M
      16    Eric Arvidson                     New London  CT        915   52      196      1:57:58.0   1:58:20.0      9:02/M
      17    Goss Kauffman                     Ledyard  CT            12   56      201      1:58:26.0   1:58:34.0      9:03/M
      18    George Noyes                      Milford  CT           397   54      206      1:58:21.0   1:58:54.0      9:05/M
      19    Gregory St. Martin                Cheshire  CT          414   53      209      1:59:05.0   1:59:11.0      9:06/M
      20    Scott Sandlin                     Chattanooga  TN       885   55      219      1:59:39.0   2:00:03.0      9:10/M
      21    Craig Beers                       Wethersfield  CT      286   53      225      1:59:47.0   2:00:24.0      9:11/M
      22    Mac Odonio, Jr.                   Mystic  CT             86   55      226      2:00:04.0   2:00:34.0      9:12/M
      23    Tony Burkett                      South Glastonbury     957   52      227      2:00:10.0   2:00:47.0      9:13/M
      24    Andrew Zyrek                      Manchester  Ct        167   51      238      2:02:43.0   2:03:03.0      9:24/M
      25    Steven Barrett                    East Hartford  CT     919   55      247      2:03:20.0   2:03:51.0      9:27/M
      26    Andrew Rarus                      Palm Beach Gardens    166   57      248      2:03:27.0   2:03:51.0      9:27/M
      27    Andrew Barton                     Bristol  CT           163   54      255      2:04:17.0   2:04:42.0      9:31/M
      28    Bruce Gussin                      Woodbridge  CT        217   51      256      2:04:00.0   2:04:42.0      9:31/M
      29    Bill Campbell                     Dudley  MA            197   52      274      2:06:02.0   2:06:46.0      9:41/M
      30    Dave Martin                       Sharon  MA             59   59      277      2:06:52.0   2:07:12.0      9:43/M
      31    Stephen Haluga                    Groton  CT            917   55      287      2:07:23.0   2:08:22.0      9:48/M
      32    Jeff Anderson                     Mystic  CT            480   57      291      2:08:12.0   2:08:42.0      9:49/M
      33    Jeffrey Adair, Sr.                Worcester  MA         482   59      295      2:07:59.0   2:09:10.0      9:52/M
      34    Daniel Serrano                    Raymond  NH           301   57      309      2:10:14.0   2:10:37.0      9:58/M
      35    Paul Diaz                         Norwich  CT           971   51      335      2:13:04.0   2:13:22.0     10:11/M
      36    Stu Weiner                        Stoughton  MA         922   50      345      2:14:10.0   2:14:42.0     10:17/M
      37    Rob Perry                         Lisbon  CT            843   58      353      2:15:24.0   2:15:34.0     10:21/M
      38    Thomas Maloney                    Hebron  CT            732   58      359      2:16:08.0   2:16:34.0     10:25/M
      39    Christian Morrison                Shelton  CT            44   55      389      2:18:59.0   2:19:31.0     10:39/M
      40    Richard Harding                   South Windsor  CT     835   59      409      2:21:11.0   2:21:32.0     10:48/M
      41    Tom Mosey                         Boca Raton  FL        955   54      414      2:21:40.0   2:22:03.0     10:51/M
      42    Thomas Whalen                     West Hartford  CT     947   52      425      2:22:27.0   2:23:29.0     10:57/M
      43    Rob McGrath                       Windham  NH           842   59      428      2:23:10.0   2:23:39.0     10:58/M
      44    John Kendall                      Preston  CT           519   55      431      2:23:54.0   2:24:07.0     11:00/M
      45    Robert Burdick                    Westerly  RI          902   55      432      2:23:27.0   2:24:14.0     11:01/M
      46    Henry Trejos                      West Hartford  CT     438   51      437      2:24:37.0   2:25:08.0     11:05/M
      47    James Connolly                    Madison  CT           464   56      439      2:25:13.0   2:25:38.0     11:07/M
      48    Rick Pignataro                    Monson  MA             77   58      440      2:25:28.0   2:25:44.0     11:07/M
      49    David Rivera                      Holyoke  MA           979   53      456      2:26:59.0   2:27:59.0     11:18/M
      50    Tim Chevalier                     Lebanon  PA           949   56      468      2:29:36.0   2:30:30.0     11:29/M
      51    Jay Cipolla                       Montpelier  VT        476   50      483      2:30:33.0   2:31:37.0     11:34/M
      52    John Markey                       New Bedford  MA       520   55      499      2:33:37.0   2:34:21.0     11:47/M
      53    Bala Ramasamy                     South Windsor  CT     188   52      500      2:33:19.0   2:34:24.0     11:47/M
      54    Jim Worth                         Lebanon  CT           934   59      511      2:35:16.0   2:36:17.0     11:56/M
      55    Adam Osmond                       Farmington  CT        169   52      522      2:37:58.0   2:38:12.0     12:05/M
      56    Mark Gonsalves                    West Harrison  NY      88   59      562      2:43:00.0   2:43:27.0     12:29/M
      57    Eric Kreuter                      Yorktown Heights  N   847   59      583      2:48:59.0   2:49:29.0     12:56/M
      58    Christopher Ahlberg               Fairfield  CT         262   57      592      2:52:50.0   2:52:50.0     13:12/M
      59    Bruce Thivierge                   Portland  CT          218   53      604      2:55:33.0   2:56:32.0     13:28/M
      60    Mark Mangelinkx                   Bristol  CT           686   53      605      2:56:16.0   2:56:56.0     13:30/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathy Kalaitzidis                 Agawam  MA            578   62      212      1:59:08.0   1:59:29.0      9:07/M
       2    Andrea Williamson                 Norwalk  CT           162   64      281      2:06:48.0   2:08:02.0      9:46/M
       3    Jane Miller                       Old Lyme  CT          469   60      288      2:07:51.0   2:08:26.0      9:48/M
       4    Sharon Reiner                     Marlborough  CT       897   62      321      2:11:25.0   2:11:44.0     10:03/M
       5    Georgia Panagopoulos              Berlin  CT            399   60      333      2:12:33.0   2:13:19.0     10:11/M
       6    Donna Sarasin                     Nashua  NH             90   66      350      2:14:27.0   2:15:07.0     10:19/M
       7    Patricia Everett                  West Bridgewater  M   789   66      390      2:18:55.0   2:19:33.0     10:39/M
       8    Darlene Burkett                   South Glastonbury     308   60      391      2:19:05.0   2:19:40.0     10:40/M
       9    Lucretia Flammang                 Hampton  CT           103   60      461      2:28:09.0   2:29:03.0     11:23/M
      10    Julie Sidhu                       Weston  CT            549   61      527      2:37:38.0   2:38:54.0     12:08/M
      11    Peggy Flood                       New London  CT        800   62      528      2:37:39.0   2:38:54.0     12:08/M
      12    Bev Howland                       Rochester  MA         196   62      569      2:45:11.0   2:45:34.0     12:38/M
      13    Denise Dinsmore                   East Lyme  CT         797   64      585      2:49:29.0   2:50:24.0     13:00/M
      14    Rhea Adler                        Weston  CT            830   63      591      2:51:10.0   2:52:08.0     13:08/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andre Bennatan                    Lake Forest  IL       160   60       41      1:30:04.0   1:30:06.0      6:53/M
       2    John Hadcock                      Cambridge  MA          11   61       65      1:38:52.0   1:38:58.0      7:33/M
       3    Kevin MacDonald                   Norwich  CT            62   62       75      1:40:04.0   1:40:09.0      7:39/M
       4    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT          7   64       98      1:43:39.0   1:43:49.0      7:55/M
       5    Kevin Murphy                      Pawcatuck  CT          63   63      114      1:45:48.0   1:46:10.0      8:06/M
       6    John Sacrey                       Preston  CT           875   67      173      1:55:55.0   1:56:11.0      8:52/M
       7    David Magario                     Lisbon  CT            110   60      184      1:56:11.0   1:57:03.0      8:56/M
       8    Mark Chiaramonte                  Clinton  CT           682   60      200      1:58:13.0   1:58:33.0      9:03/M
       9    John Sloan                        Manchester  CT        521   62      235      2:02:08.0   2:02:29.0      9:21/M
      10    Neil Mandel                       Shelton  CT           760   65      282      2:06:48.0   2:08:03.0      9:46/M
      11    Harry Lepp                        Danielson  Ct          15   62      306      2:09:48.0   2:10:24.0      9:57/M
      12    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   68      312      2:10:44.0   2:10:54.0      9:59/M
      13    David Hoople                      Simsbury  CT          252   61      318      2:10:56.0   2:11:33.0     10:02/M
      14    Don Slason                        Middlebury  CT        100   65      330      2:12:27.0   2:12:55.0     10:09/M
      15    Gene O’brien                    Billerica  MA         394   61      343      2:13:00.0   2:14:10.0     10:14/M
      16    George Whiting                    Waterford  CT         398   64      366      2:16:43.0   2:17:13.0     10:28/M
      17    Greg O'Connor                     Weymouth  MA          409   69      402      2:19:58.0   2:20:38.0     10:44/M
      18    Daniel Magario                    Voluntown  CT         357   60      441      2:25:05.0   2:25:57.0     11:08/M
      19    Jim Hutzelman                     San Diego  CA         511   62      442      2:25:15.0   2:26:03.0     11:09/M
      20    Christos Hatzopoulos              West Roxbury  MA      271   62      448      2:25:50.0   2:26:52.0     11:13/M
      21    James Kading                      Pawcatuck  CT         465   60      453      2:26:56.0   2:27:28.0     11:15/M
      22    Randy Wilbur                      Charlton  MA          823   62      472      2:30:30.0   2:30:43.0     11:30/M
      23    Don Weller                        Niantic  CT            66   66      512      2:36:32.0   2:36:49.0     11:58/M
      24    Johann Cooper                     Portland  CT           92   60      518      2:37:04.0   2:37:31.0     12:01/M
      25    Billy Shea                        Union City  CA         25   63      534      2:39:21.0   2:39:27.0     12:10/M
      26    Andy Azab                         Oakville  CT          168   60      539      2:39:09.0   2:40:04.0     12:13/M
      27    Jonathan Nyberg                   New Britain  CT       531   61      552      2:41:41.0   2:42:12.0     12:23/M
      28    Gary Griffin                      Harwinton  CT         393   63      559      2:42:43.0   2:43:14.0     12:28/M
      29    William Mahoney                   Milford  CT           435   60      567      2:43:49.0   2:44:47.0     12:35/M
      30    Martin Glassman                   Nashua  NH            689   68      575      2:46:23.0   2:46:49.0     12:44/M
      31    John-Paul Boisvert                Chicopee  MA          523   66      597      2:53:21.0   2:54:19.0     13:18/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            47   71      404      2:20:32.0   2:21:01.0     10:46/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT            71   71      191      1:57:46.0   1:57:53.0      9:00/M
       2    Amby Burfoot                      Mystic  CT             17   72      334      2:13:15.0   2:13:21.0     10:11/M
       3    Tom Baker                         Oakdale  CT            76   76      433      2:24:08.0   2:24:37.0     11:02/M
       4    Peter Colonis                     Waterford  CT          78   78      548      2:39:57.0   2:40:53.0     12:17/M
Top

Male 80 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           82   82      612      2:58:12.0   2:58:12.0     13:36/M