60th Ocean Beach John & Jessie Kelley Half.

Half Marathon (13.1-Mi)

Age Group Results

August 06, 2022


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC

Female 19 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Carusone                  Amston                184   19       55      1:35:52.0      7:19/M
       2    Megan Whitnell                    Kinnelon              902   19      125      1:49:54.0      8:23/M
       3    Alyssa Carusone                   Amston                183   19      137      1:52:13.0      8:34/M
       4    Bridget Jordan                    Coventry               83   19      156      1:53:56.0      8:42/M
       5    Abigail Bajorek                   Vernon Rockville      120   17      158      1:54:11.0      8:43/M
       6    Anna Son                          Madison               802   19      177      1:56:00.0      8:51/M
       7    Ella Tanis                        West Hartford         830   18      179      1:56:35.0      8:54/M
       8    Keelin Virgulto                   Madison               879   18      181      1:56:40.0      8:54/M
       9    April Kelly                       Somers  CT            458   17      196      1:58:11.0      9:01/M
      10    Fiona Klingbeil                   Ballston Lake         466   15      198      1:58:17.0      9:02/M
      11    Isabel Cintron                    Vernon Rockville      205   17      267      2:05:50.0      9:36/M
      12    Michaela Kroon                    Whitehouse Station    475   18      290      2:08:10.0      9:47/M
      13    Lillian Russo                     Chatham               743   19      339      2:15:21.0     10:20/M
      14    Keira Jennings                    West Hartford          84   16      355      2:17:27.0     10:30/M
      15    Rachel Kunka                      Stonington  MO        477   19      366      2:19:21.0     10:38/M
      16    Bella McClure                     Mystic                566   19      367      2:19:21.0     10:38/M
      17    Sharandeep Kaur                   West Hartford         452   17      397      2:22:45.0     10:54/M
      18    Moira Kellaher                    Guilford              455   19      414      2:24:34.0     11:02/M
      19    Jenny Alaska                      North Branford         91   18      437      2:28:20.0     11:19/M
      20    Lily Kluskiewicz                  West Hartford         468   17      441      2:28:36.0     11:21/M

Male 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah Bonesteel                    Averill Park          146   19       17      1:22:17.0      6:17/M
       2    Simon Tang                        Groton  CT             19   19       66      1:37:58.0      7:29/M
       3    Adrian Matamoros                  Corona                558   15       71      1:38:56.0      7:33/M
       4    Jack Huscher                      Durham                430   18       98      1:44:50.0      8:00/M
       5    Danny Zhou                        Salem                 934   15      109      1:47:29.0      8:12/M
       6    Angel Robles                      Springfield  MA       727   19      113      1:48:18.0      8:16/M
       7    Mack Kepner                       Wilton                 86   19      133      1:52:01.0      8:33/M
       8    Luke Omara                        Litchfield            644   15      152      1:53:43.0      8:41/M
       9    Gabriel Muckle                    Chelsea               615   17      169      1:55:17.0      8:48/M
      10    Michael D'Angelo                  Pembroke  MA          242   18      203      1:58:42.0      9:04/M
      11    Tyler Martin                      Bristol               552   19      254      2:03:55.0      9:28/M
      12    Danny Reilly                      Shrewsbury            713   19      301      2:09:43.0      9:54/M
      13    Alex Fisher                       Berlin                312   14      308      2:10:47.0      9:59/M
      14    Ben Fisher                        Berlin  CT            313   18      309      2:10:47.0      9:59/M
      15    John Muckle                       Chelsea               616   17      337      2:15:07.0     10:19/M
      16    Ben Jenkins                       Branford               85   18      439      2:28:23.0     11:20/M
      17    Cole Iannuzzi                     Wilton                432   19      462      2:31:52.0     11:36/M
      18    Harry Crowley                     Concord  MA           234   16      493      2:35:58.0     11:54/M
      19    Benjamin Kinnie                   Jewett City  CT       464   19      502      2:37:32.0     12:01/M
      20    Brady Koba                        Rockfall               75   18      548      2:46:14.0     12:41/M
      21    Anthony Toth                      Middlefield           848   19      549      2:46:14.0     12:41/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Angelia Rafter                    Moosup  CT            703   22       13      1:21:20.0      6:12/M
       2    Hayley Collins                    Tolland  CT           213   23       28      1:29:10.0      6:48/M
       3    Rebecca Snelson                   East Lyme  CT          74   29       36      1:30:43.0      6:55/M
       4    Isabelle Evans                    New York              301   24       53      1:35:29.0      7:17/M
       5    Ashley O’connell                Windham               653   29       58      1:36:26.0      7:22/M
       6    Raili Utiger                      New London  CT         25   24       77      1:40:33.0      7:40/M
       7    Alice Ni                          Stamford  CT          631   29      110      1:47:50.0      8:14/M
       8    Mia Berthiaume                    Kinnelon              137   20      124      1:49:54.0      8:23/M
       9    Katie Baldyga                     Boston                123   29      166      1:54:57.0      8:46/M
      10    Mia Dunn                          Norwalk               283   20      168      1:55:11.0      8:47/M
      11    Zoelena Poore                     Eagle Bridge          691   24      188      1:57:28.0      8:58/M
      12    Sarah Beach                       Cambridge             858   25      199      1:58:26.0      9:02/M
      13    Ellen Donlon                      Wingdale              271   25      213      1:59:24.0      9:07/M
      14    Claudia Vara                      Stamford              868   21      216      1:59:37.0      9:08/M
      15    Caroline Orzech                   Marlborough           648   22      217      1:59:56.0      9:09/M
      16    Alex Loblundo                     Boston                521   25      218      1:59:59.0      9:10/M
      17    Shannon Farrell                   Waterford  CT         304   25      230      2:01:26.0      9:16/M
      18    Kellyn Patros                     Mystic                667   29      247      2:03:17.0      9:25/M
      19    Abby Reed                         Canton  CT            711   26      255      2:03:57.0      9:28/M
      20    Bryn MacGillivray                 Boston                537   26      260      2:04:41.0      9:31/M
      21    Aly Litwin                        Colchester            520   24      265      2:05:33.0      9:35/M
      22    Sarah Merchant                    Jewett City           587   21      269      2:06:01.0      9:37/M
      23    Erin Milner                       Stratford             596   25      272      2:06:07.0      9:38/M
      24    Michaela Heath                    Swanzey               397   28      278      2:06:28.0      9:39/M
      25    Clare Magee                       Arlington             539   26      282      2:06:46.0      9:41/M
      26    Sarah Terwilliger                 Groton                839   27      287      2:07:39.0      9:45/M
      27    Kaitlyn Holtz                     Hazlet                409   23      298      2:09:21.0      9:52/M
      28    Grace Perkins                     North Franklin        676   27      300      2:09:38.0      9:54/M
      29    Jessica Haywood                   East Longmeadow        72   24      311      2:11:35.0     10:03/M
      30    Francesca Andranovich             Durham  CT            102   23      330      2:14:09.0     10:14/M
      31    Lauren Zielinski                  Trumbull              937   24      341      2:15:32.0     10:21/M
      32    Allie Konrad                      Waterford  CT         469   24      345      2:16:07.0     10:23/M
      33    Abigail Weigang                   Somerville  MA        895   25      358      2:17:54.0     10:32/M
      34    Kylie Collins                     Westerville           215   22      362      2:19:02.0     10:37/M
      35    Emily Guillerault                 East Granby  CT       375   23      402      2:23:10.0     10:56/M
      36    Dianna Collazo                    Stratford             211   27      416      2:24:42.0     11:03/M
      37    Caroline Hamilton                 Glastonbury           383   22      430      2:26:54.0     11:13/M
      38    Lindsay Witt                      Farmington            919   24      447      2:29:48.0     11:26/M
      39    Hattie Grant                      Boston                368   24      448      2:29:48.0     11:26/M
      40    Kendall Berry                     Brooklyn               29   29      461      2:31:43.0     11:35/M
      41    Addey Lepage                      Colchester  CT        503   22      468      2:32:48.0     11:40/M
      42    Elizabeth Stefanski               Wallingford           814   23      471      2:33:07.0     11:41/M
      43    Mallory Struble                   Wallingford           823   24      472      2:33:07.0     11:41/M
      44    Katryna Dukehart                  Somers  CT            280   21      490      2:35:28.0     11:52/M
      45    Julia Witt                        West Hartford         918   26      509      2:38:18.0     12:05/M
      46    Janelle Giesing                   New London  CT        354   29      515      2:38:46.0     12:07/M
      47    Sydney May                        Middlebury            563   25      521      2:39:35.0     12:11/M
      48    Hannah Arnold                     Gales Ferry           108   23      529      2:41:12.0     12:18/M
      49    Carina Mitchell                   Gales Ferry  CT        23   23      530      2:41:12.0     12:18/M
      50    Julia Mahony                      Bridgeportbridgepor   541   22      558      2:47:55.0     12:49/M
      51    Annie Casale                      New York              185   27      559      2:48:02.0     12:50/M
      52    Jillian Balkenhol                 Middletown            125   26      562      2:49:23.0     12:56/M
      53    Abigail Hampton                   Cedar Rapids          386   27      563      2:49:23.0     12:56/M
      54    Casey Alfano                      Berlin  CT             92   25      574      2:51:44.0     13:07/M
      55    Amanda Brown                      Wallingford           156   21      593      2:58:56.0     13:40/M
      56    Imani Graham                      Dorchester            367   26      602      3:08:12.0     14:22/M
      57    Erica Utti-Hodge                  Mont Clare            860   22      611      3:11:21.0     14:36/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Norstrom                     Glastonbury  CT         1   26        1      1:11:14.0      5:26/M
       2    Grant O'Connor                    West Hartford  CT       2   25        2      1:13:19.0      5:36/M
       3    Roberto Piotto                    Glastonbury  CT       686   25        3      1:15:07.0      5:44/M
       4    Max Aronow                        Bloomfield  CT          3   25        6      1:17:38.0      5:56/M
       5    Scott Bushey                      New Haven  CT         166   28        8      1:18:03.0      5:57/M
       6    Derik Noland                      Kingston  MA          634   28       12      1:21:02.0      6:11/M
       7    Geralson Withrow                  Brighton  CT          917   25       14      1:21:28.0      6:13/M
       8    Jac Guerra                        Guilford              374   22       15      1:21:47.0      6:15/M
       9    Tim Cannata                       Orange                174   24       21      1:25:33.0      6:32/M
      10    Miles Aronow                      West Hartford  CT     109   22       24      1:26:35.0      6:36/M
      11    Matt Pembroke                     Boston                673   27       31      1:29:42.0      6:51/M
      12    Julian Maldonado                  New York              543   23       33      1:30:30.0      6:54/M
      13    Collin Barker                     Meriden               129   24       35      1:30:40.0      6:55/M
      14    Jared Dybas                       Port Saint Lucie      287   22       48      1:34:07.0      7:11/M
      15    Teddy Nosiku                      North Stonington  C    17   23       56      1:36:05.0      7:20/M
      16    Ted Kaminski                      Boston                450   25       67      1:38:10.0      7:30/M
      17    Peter Milner                      Stratford  CT         598   23       68      1:38:19.0      7:30/M
      18    Eric Collins                      Mystic                212   27       74      1:39:35.0      7:36/M
      19    Garrett Gasparino                 Jewett City  CT       343   20       76      1:40:12.0      7:39/M
      20    Cole Potts                        New London            692   21       88      1:42:53.0      7:51/M
      21    Reeve Moore                       Fairfield  CT         609   26       91      1:43:36.0      7:54/M
      22    Yuexing (john) Hu                 Groton                422   26      107      1:47:04.0      8:10/M
      23    Noah Strizich                     Bozeman               820   26      108      1:47:18.0      8:11/M
      24    Billy Sullivan                    New York  NY          826   27      111      1:47:53.0      8:14/M
      25    Timothy Scully                    Hartford  CT          765   29      146      1:53:10.0      8:38/M
      26    Stephen Baker                     Poughkeepsie  RI       18   23      183      1:57:02.0      8:56/M
      27    Xavier Boyer                      Bristol               151   24      191      1:57:58.0      9:00/M
      28    Matthew Impastato                 Oakdale  CT           433   29      201      1:58:30.0      9:03/M
      29    Parker Smith                      Wethersfield          793   29      228      2:01:01.0      9:14/M
      30    Sean Carney                       Preston  CT           178   26      233      2:01:40.0      9:17/M
      31    Matthew Spinelli                  Griswold              805   20      285      2:07:24.0      9:43/M
      32    Ian Dykens                        New London  CT        289   29      297      2:09:21.0      9:52/M
      33    Robert Justice                    Gales Ferry            78   21      302      2:09:55.0      9:55/M
      34    Tyler McDonald                    Warwick               570   29      303      2:10:08.0      9:56/M
      35    Jordan Barnes                     Boston                130   25      318      2:12:31.0     10:07/M
      36    Langston Rockef Johnson           New York              440   28      335      2:14:44.0     10:17/M
      37    Samuel Watson                     New London  CT        893   27      342      2:15:41.0     10:21/M
      38    Joseph Debonis                    Waterford             255   26      349      2:16:26.0     10:25/M
      39    Benjamin Rakowski                 Killingworth  CT      704   24      372      2:20:09.0     10:42/M
      40    Michael Kelly                     Wethersfield  CT      459   24      384      2:21:34.0     10:48/M
      41    Ryan Horton                       Naugatuck             415   29      399      2:22:59.0     10:55/M
      42    Brian Bergeron                    Waterford  CT          22   22      407      2:24:08.0     11:00/M
      43    Michael McDermott                 North Branford  CT    569   24      412      2:24:33.0     11:02/M
      44    James Sweney                      Niantic  CT            26   26      420      2:25:22.0     11:06/M
      45    Anthony Rivera                    New London            723   29      435      2:27:33.0     11:16/M
      46    Derek Waid                        Chicopee  MA          883   24      440      2:28:31.0     11:20/M
      47    Jack Molesky                      Old Saybrook          604   21      442      2:28:46.0     11:21/M
      48    Cullen Roberts                    Plainville            725   27      463      2:32:03.0     11:36/M
      49    Jon Gager                         Waterford             336   25      481      2:34:18.0     11:47/M
      50    Dave Skau                         Wethersfield  CT      785   25      512      2:38:28.0     12:06/M
      51    Ryan Foster                       Mystic  CT            325   24      520      2:39:28.0     12:10/M
      52    Matt Colangelo                    Wethersfield          210   24      547      2:45:50.0     12:40/M
      53    Utah Moffett                      Middletown  CT        603   27      561      2:49:23.0     12:56/M
      54    Stephen Duncanson                 Stratford  CT         282   23      570      2:51:34.0     13:06/M
      55    Paul Duncanson                    Stratford  CT         281   20      571      2:51:34.0     13:06/M
      56    Joseph Solemene                   Norwalk  CT           800   29      575      2:52:25.0     13:10/M
      57    Peter Carcia                      Mansfield Center  C    28   26      576      2:52:55.0     13:12/M
      58    Richard Hernandez                 Chicopee  CT          402   24      627      3:19:40.0     15:14/M
      59    Matthew Nodell                    Hampden               632   23      628      3:19:58.0     15:16/M
      60    Ben Andrews                       Glastonbury           103   28      634      3:26:04.0     15:44/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary-Alex Zickefoose              Southbury             935   38       27      1:28:30.0      6:45/M
       2    Megan Bonney                      Cambridge              36   36       32      1:29:46.0      6:51/M
       3    Molly Alexander                   Waterford  CT          15   33       44      1:33:21.0      7:08/M
       4    Jessica Leach                     Waterford  CT         494   35      100      1:45:13.0      8:02/M
       5    Shelly Rivera                     Mystic  CT             38   38      127      1:50:11.0      8:25/M
       6    Serena Germain                    Putnam                349   34      134      1:52:10.0      8:34/M
       7    Raquel Brainard                   Waterford             152   39      136      1:52:13.0      8:34/M
       8    Sarah MacDonald                   Middletown            536   30      143      1:53:02.0      8:38/M
       9    Caitlin Daly                      Waterbury             245   31      147      1:53:10.0      8:38/M
      10    Kelly Stephan                     Oakdale  CT           815   38      159      1:54:15.0      8:43/M
      11    Sarah Parker                      North Stonington  C   110   31      160      1:54:24.0      8:44/M
      12    Neha Deshpande                    Natick                263   34      172      1:55:23.0      8:48/M
      13    Heather Alge                      Hopkinton  RI          55   39      185      1:57:09.0      8:57/M
      14    Joy Weaver                        Manheim               894   39      195      1:58:09.0      9:01/M
      15    Krysti Todd                       Waterford             844   35      202      1:58:34.0      9:03/M
      16    Kelly Vanacore                    Wallingford           866   35      205      1:58:46.0      9:04/M
      17    Alicia Bonin                      Somers  CT            147   31      223      2:00:30.0      9:12/M
      18    Alex Moncion                      New London  CT        607   38      237      2:02:00.0      9:19/M
      19    Chelsea Miller                    Parkton               593   30      243      2:03:00.0      9:23/M
      20    Nerecia Myers                     Braintree             622   38      244      2:03:02.0      9:23/M
      21    Tatiana Kuzmowycz                 Brooklyn  CT          478   38      245      2:03:04.0      9:24/M
      22    Kristin Vaughan                   East Hartford         870   37      258      2:04:17.0      9:29/M
      23    Leigh Ann Renzulli                Washington            716   30      262      2:04:47.0      9:31/M
      24    Katie Ziegler                     Lancaster             936   37      286      2:07:30.0      9:44/M
      25    Nicole Pezzino                    Allentown             681   33      291      2:08:13.0      9:47/M
      26    Lara Schrage                      Mystic  CT            760   38      292      2:08:14.0      9:47/M
      27    Molly Tower                       Farmington  CT        849   30      305      2:10:26.0      9:57/M
      28    Cynthia Kelley-Grady              Westfield             457   36      313      2:12:02.0     10:05/M
      29    Megan Ressler                     New London            717   32      315      2:12:25.0     10:06/M
      30    Molly Cook                        Grand Rapids          220   30      316      2:12:27.0     10:07/M
      31    Emily Richards                    Trumbull              720   35      322      2:13:10.0     10:10/M
      32    Andrea Rodriguez                  Orange                729   38      327      2:13:31.0     10:12/M
      33    Jo-Ann Provencher                 Stamford              699   37      331      2:14:09.0     10:14/M
      34    Alexandra Leon                    Somerville            501   34      336      2:14:50.0     10:18/M
      35    Kimberly Fitzgerald               East Haven  CT        315   38      351      2:16:39.0     10:26/M
      36    Kellie Pawlowski                  Trumbull              669   34      353      2:17:08.0     10:28/M
      37    Meifang Li                        New Canaan            509   39      369      2:19:45.0     10:40/M
      38    Yelyzaveta Kalinichenko           Brooklyn              447   37      370      2:19:46.0     10:40/M
      39    Blair Vetelino                    Waterford  CT         875   35      374      2:20:41.0     10:44/M
      40    Brande Lunz                       Denver                530   31      381      2:21:26.0     10:48/M
      41    Christina Miller                  Norwalk  RI           594   30      383      2:21:32.0     10:48/M
      42    Katie Emery                       Belmont               294   33      403      2:23:24.0     10:57/M
      43    Kate Austin                       Middletown            115   33      421      2:25:31.0     11:06/M
      44    Racheal Guse                      Surprise              378   37      423      2:25:51.0     11:08/M
      45    Adrian Natale                     East Haddam  CT       623   30      425      2:26:04.0     11:09/M
      46    Kelly Parker                      Succasunna  NJ        662   30      434      2:27:15.0     11:14/M
      47    Heather Edmunds                   Manchester            292   32      453      2:30:19.0     11:28/M
      48    Jaclyn Orlowski                   East Hartford         645   33      457      2:31:13.0     11:33/M
      49    Christina Cerino                  Middletown            191   31      466      2:32:41.0     11:39/M
      50    Jie Kawakami                      Groton  CT            454   37      484      2:34:29.0     11:48/M
      51    Laura Mentzer                     Norwich               585   30      494      2:36:05.0     11:55/M
      52    Vanessa Santos                    Cromwell  CT          755   34      498      2:36:55.0     11:59/M
      53    Cong Huang                        Groton  CT            423   38      499      2:36:57.0     11:59/M
      54    Jennipher Pickford                Baltic                682   38      504      2:37:55.0     12:03/M
      55    Elizabeth Fehr                    Narragansett          306   38      533      2:42:03.0     12:22/M
      56    Kayleigh Watson                   Oakdale                77   32      553      2:46:44.0     12:44/M
      57    Melanie Matos                     Stamford              560   31      565      2:50:18.0     13:00/M
      58    Rhiana L Sherwood                 Millbury  MA          774   38      569      2:51:29.0     13:05/M
      59    Krista Hurley                     Lancaster             428   35      578      2:53:50.0     13:16/M
      60    Hannah Douglas                    New York              273   32      583      2:55:15.0     13:23/M
      61    Neina Vetrano                     Old Westbury          876   37      600      3:06:30.0     14:14/M
      62    Lisa Fitzmaurice                  Stamford              316   34      618      3:16:18.0     14:59/M
      63    Liz Kilpatrick                    Grosse Ile            463   30      624      3:17:00.0     15:02/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Edwards                     Morristown             10   35        4      1:17:01.0      5:53/M
       2    Morgan Kennedy                    Portland  CT          460   34        5      1:17:10.0      5:53/M
       3    John Snow                         Cheshire  CT          797   31        7      1:18:03.0      5:57/M
       4    John Freeman                      Brooklyn              331   31       10      1:19:54.0      6:06/M
       5    Chris Rosenberg                   Portland  CT          737   32       11      1:20:51.0      6:10/M
       6    Patrick Ward                      Cambridge             889   38       16      1:22:06.0      6:16/M
       7    Mark Olivier                      North Stonington  C     8   37       18      1:22:20.0      6:17/M
       8    Gustavo Galicia                   Norwalk  CT           338   33       22      1:25:56.0      6:34/M
       9    Brett Van Dorn                    Leominster            863   31       23      1:26:22.0      6:36/M
      10    Andris Briga                      Marlborough            32   32       26      1:27:57.0      6:43/M
      11    Juan Chacon                       Norwich  CT           193   30       29      1:29:16.0      6:49/M
      12    Tom Leverton                      Lena                  507   37       34      1:30:39.0      6:55/M
      13    Philip Mee                        Waterford  CT         578   33       40      1:31:39.0      7:00/M
      14    Thomas Fagin                      Ledyard  CT            11   34       42      1:32:21.0      7:03/M
      15    Peter Armon                       Cheshire  CT          107   36       46      1:33:43.0      7:09/M
      16    Michael Valentine                 East Lyme  CT         861   32       47      1:33:53.0      7:10/M
      17    Michael Fleming                   New London  CT         30   30       54      1:35:36.0      7:18/M
      18    Zoltan Rigo                       Berlin                721   39       57      1:36:19.0      7:21/M
      19    Bob Chlum                         East Lyme  CT         201   34       59      1:36:27.0      7:22/M
      20    Daniel Farrar                     Stonington            303   34       61      1:36:58.0      7:24/M
      21    Andrew Cloherty                   Newtown               207   36       69      1:38:45.0      7:32/M
      22    Paul Weir                         New Rochelle          897   36       80      1:41:10.0      7:43/M
      23    Tyler Tulloch                     Middletown            855   31       86      1:42:35.0      7:50/M
      24    James Morren                      Stonington  CT         87   38       97      1:44:48.0      8:00/M
      25    Philip Pannenko                   Mystic                661   36      102      1:46:06.0      8:06/M
      26    Brian Gay                         East Hampton  CT      346   33      104      1:46:35.0      8:08/M
      27    Luis Obregon Astorga              Limon                 638   32      114      1:48:18.0      8:16/M
      28    Angel Ruiz                        Gales Ferry  CT       742   32      128      1:50:19.0      8:25/M
      29    Benjamin Constant                 Norwich  CT           218   39      130      1:50:49.0      8:28/M
      30    Robert Buttermore                 Waterford  CT          35   35      132      1:51:48.0      8:32/M
      31    Jonathan Wilson                   West Hartford  CT     912   39      141      1:52:47.0      8:37/M
      32    Stephen Purnell                   Stoughton             700   39      151      1:53:34.0      8:40/M
      33    Brian Kabel                       Bridgeport            445   33      154      1:53:52.0      8:42/M
      34    Tim Bish                          Meriden                37   37      167      1:55:07.0      8:47/M
      35    Samuel Lynn                       Arlington             533   30      175      1:55:48.0      8:50/M
      36    Jeff Roy                          Stonington            740   33      182      1:56:47.0      8:55/M
      37    Lee Morrison                      Columbia  CT          612   33      187      1:57:18.0      8:57/M
      38    John Gadbois                      Salem  CT             335   39      189      1:57:34.0      8:58/M
      39    Victor Rivera                     Mystic  CT             39   39      192      1:58:00.0      9:00/M
      40    Justin Storie                     Clifton               818   33      214      1:59:27.0      9:07/M
      41    James Hespeler                    Old Saybrook  CT      403   34      231      2:01:40.0      9:17/M
      42    Daniel Driscoll                   Old Lyme  CT          275   37      232      2:01:40.0      9:17/M
      43    Kevin Brown                       Clinton  CT           157   32      239      2:02:08.0      9:19/M
      44    Justin Pearce                     North Stonington  C    33   33      246      2:03:11.0      9:24/M
      45    Joseph Gibson                     Wallingford           352   30      259      2:04:38.0      9:31/M
      46    Adam Chrzanowski                  Westfield  MA         203   30      263      2:05:30.0      9:35/M
      47    Ronnie Washington                 Wallingford           891   33      274      2:06:19.0      9:39/M
      48    Donald Meader                     Uncasville  CT        575   37      294      2:08:19.0      9:48/M
      49    Adam Anderson                     Waterbury              97   33      299      2:09:28.0      9:53/M
      50    Dan Dzurec                        Belmont               290   34      321      2:13:06.0     10:10/M
      51    Luis Rodriguez-Lemus              Stamford              731   31      326      2:13:31.0     10:12/M
      52    Luis Depina                       Dorchester            262   34      328      2:13:38.0     10:12/M
      53    Steven Scalora                    Southbury  CT         757   39      334      2:14:36.0     10:16/M
      54    David Salbert                     Boxborough  MA        748   30      359      2:17:54.0     10:32/M
      55    David Simon                       Norwich                24   31      364      2:19:18.0     10:38/M
      56    Marc Dyer                         Waterford             288   34      365      2:19:19.0     10:38/M
      57    Michael Massie                    Wood Ridge            555   37      371      2:19:52.0     10:41/M
      58    Rob Treloar                       Meriden               850   32      393      2:22:16.0     10:52/M
      59    Jose Viveros                      Willimantic  CT       880   36      395      2:22:18.0     10:52/M
      60    Matthew Parker                    Succasunna  NJ        663   31      398      2:22:55.0     10:55/M
      61    Richard Freeman                   Quaker Hill           332   37      400      2:23:03.0     10:55/M
      62    Matthew Ward                      Chaplin               888   36      401      2:23:07.0     10:55/M
      63    Jeremy Lynch                      Clinton               532   35      411      2:24:27.0     11:02/M
      64    Adwait Godbole                    Natick                360   36      426      2:26:08.0     11:09/M
      65    John Russo Jr                     New Britain           744   30      429      2:26:34.0     11:11/M
      66    Matt McDonough                    Holyoke               571   34      445      2:29:00.0     11:22/M
      67    Anthony Borruso                   Waterford             148   34      458      2:31:19.0     11:33/M
      68    Ian Crandall                      New Haven             231   35      475      2:33:38.0     11:44/M
      69    Haroldo Kawakami                  Quaker Hill  CT       453   34      485      2:34:29.0     11:48/M
      70    Nate Austin                       Middletown            116   37      487      2:34:42.0     11:49/M
      71    Jesse Torres                      Wallingford           845   31      488      2:35:14.0     11:51/M
      72    Mark Valigorsky                   Milford               862   39      507      2:38:12.0     12:05/M
      73    Evan Giesing                      New London  CT        353   33      516      2:38:46.0     12:07/M
      74    Daniel Piekarski                  Berlin  CT            683   33      554      2:46:52.0     12:44/M
      75    Tyler Morrissey                   South Windsor         614   30      590      2:58:38.0     13:38/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Raymond                     Branford  CT          710   49       49      1:34:42.0      7:14/M
       2    Zheng Ma                          Whippany  NJ          535   43       79      1:40:59.0      7:42/M
       3    Meghan Pagliuco                   Ivoryton  CT          657   44       82      1:41:29.0      7:45/M
       4    Latoya Harwell                    Gales Ferry  CT       396   43       85      1:42:26.0      7:49/M
       5    Kate Dwyer                        Newington  CT         286   43       90      1:43:21.0      7:53/M
       6    Christine Lombardi                Waterford  CT         524   49      101      1:46:02.0      8:06/M
       7    Jill Digiovanni                   West Newton  MA       268   43      120      1:49:19.0      8:21/M
       8    Lisa Sanon-Jules                  Hightstown            751   48      135      1:52:13.0      8:34/M
       9    Estelle Ramage                    Westfield             705   48      144      1:53:08.0      8:38/M
      10    Duyen Luong                       Quincy                531   41      164      1:54:49.0      8:46/M
      11    Annie Wang                        Southington           885   46      165      1:54:56.0      8:46/M
      12    Kristin Winstanley                Waterbury             915   46      184      1:57:03.0      8:56/M
      13    Sarah Strock                      Selkirk               821   40      193      1:58:05.0      9:01/M
      14    Rebecca Iselin                    Chester  CT            46   46      200      1:58:28.0      9:03/M
      15    Amy Daveluy                       Southbury  CT         250   46      204      1:58:45.0      9:04/M
      16    Suzanne Fortier                   Middlebury  CT        323   42      207      1:59:02.0      9:05/M
      17    Lisa Ganino                       Monroe                340   41      208      1:59:02.0      9:05/M
      18    Yvonne Lee                        Middletown  CT        497   46      221      2:00:09.0      9:10/M
      19    Blossom Sneed                     Woodbridge            795   47      222      2:00:22.0      9:11/M
      20    Salena Chatman                    Middletown  CT        197   44      224      2:00:30.0      9:12/M
      21    Melissa Osika                     Lititz                649   42      235      2:01:58.0      9:19/M
      22    Angie Stallmann                   Westfield  MA         810   43      238      2:02:02.0      9:19/M
      23    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT       106   46      242      2:02:29.0      9:21/M
      24    Tania Zambrano                    Stamford  CT          930   43      250      2:03:48.0      9:27/M
      25    Liz Garrett                       Middletown            342   40      251      2:03:50.0      9:27/M
      26    Tracey Ann Turner                 Hartford              856   41      256      2:03:59.0      9:28/M
      27    Jessica Lynn Pereplyotchik        West Springfield  M   675   47      276      2:06:23.0      9:39/M
      28    Colleen Faulkner                  New York  NY          305   47      277      2:06:28.0      9:39/M
      29    Leslie Duran                      Woodside              285   46      280      2:06:31.0      9:39/M
      30    Suzy Boada                        Norwich  CT           143   40      284      2:07:22.0      9:43/M
      31    Tessa Getchis                     Mystic  CT            350   47      288      2:07:58.0      9:46/M
      32    Kerrie Axt                        New London  CT        117   49      289      2:07:59.0      9:46/M
      33    Julia Cooper                      Stonington  CT        414   41      293      2:08:14.0      9:47/M
      34    Courtney Campbell                 Middlebury  CT        172   45      310      2:11:29.0     10:02/M
      35    April Binder                      Table Rock            140   49      323      2:13:17.0     10:10/M
      36    Eugena Perlov                     Brooklyn              677   49      348      2:16:24.0     10:25/M
      37    Linda Luk                         Brooklyn              528   48      356      2:17:32.0     10:30/M
      38    Carlye Anderson                   Waterford  CT          98   44      357      2:17:41.0     10:31/M
      39    Jacquelyn Shardlow                Wakefield  RI         770   40      361      2:18:35.0     10:35/M
      40    Mengmeng Yu                       East Brunswick        925   40      377      2:20:49.0     10:45/M
      41    Lynda Maniscalco                  Central Islip         547   45      378      2:21:13.0     10:47/M
      42    Jessica Schreiter                 Lebanon  CT           762   41      387      2:21:53.0     10:50/M
      43    Dawn Liddick                      Groton  CT            510   45      388      2:21:53.0     10:50/M
      44    Diane Crowley                     Bristol  CT           233   48      390      2:22:06.0     10:51/M
      45    Anne Laffin                       North Haven  CT       483   41      391      2:22:11.0     10:51/M
      46    Cristin Gill                      Waterford  CT         356   42      405      2:23:45.0     10:58/M
      47    Tanya Rege                        Newton Upper Falls    712   43      419      2:25:04.0     11:04/M
      48    Kara Engles                       Syracuse              296   46      428      2:26:15.0     11:10/M
      49    Jamie Lopez                       Wilbraham             525   47      452      2:30:12.0     11:28/M
      50    Elaine Carpino                    Wethersfield          177   46      454      2:30:19.0     11:28/M
      51    Cindy Sullivan                    Guilford  CT          827   41      455      2:31:02.0     11:32/M
      52    Rachel Demarco                    Plantsville           259   43      456      2:31:04.0     11:32/M
      53    Casey Mastay                      Hampden               557   40      460      2:31:41.0     11:35/M
      54    Vanessa Lazatin                   Fairfield             493   44      464      2:32:29.0     11:38/M
      55    Keena Gravanda                    Wilbraham             369   47      465      2:32:39.0     11:39/M
      56    Janelle Carper                    Manheim               179   45      474      2:33:19.0     11:42/M
      57    Sharon Speranza                   West Hartford         804   49      478      2:34:07.0     11:46/M
      58    Kauser Bhaila                     Lititz                138   44      486      2:34:39.0     11:48/M
      59    Marcy Ritsick                     West Hartford  CT     722   46      489      2:35:18.0     11:51/M
      60    Janine Pilney                     Colchester  CT        685   43      497      2:36:55.0     11:59/M
      61    Latasha Merritte                  Edgewood              588   46      508      2:38:15.0     12:05/M
      62    Kristi Slater                     Redding               788   44      522      2:39:41.0     12:11/M
      63    Leah Mwangi                       Bear                  621   45      525      2:40:06.0     12:13/M
      64    Emma Craik                        Ormond Beachormond    230   48      537      2:42:59.0     12:26/M
      65    Kelley Smith                      Allen                 791   46      538      2:43:03.0     12:27/M
      66    Tamara Zimmer                     Windsor Locks         938   47      539      2:43:17.0     12:28/M
      67    Heather Connell                   Uncasville  CT        217   43      556      2:47:07.0     12:45/M
      68    Karen Broskey                     South Hadley          155   48      564      2:50:15.0     13:00/M
      69    Tatiana Dimov                     Wayland               269   43      566      2:50:26.0     13:01/M
      70    A Mikolajczyk                     Plainfield            592   46      567      2:50:47.0     13:02/M
      71    Rosanel Rosario                   Oakland Gardens       736   45      568      2:51:18.0     13:05/M
      72    Natalia Scarpetti                 East Providence  RI   758   49      579      2:54:05.0     13:17/M
      73    Jill Ottinger                     Ambler                651   44      585      2:56:56.0     13:30/M
      74    Carrie Rogers                     East Longmeadow       733   44      587      2:57:16.0     13:32/M
      75    Kimberly Cooney                   East Longmeadow       222   47      591      2:58:40.0     13:38/M
      76    Stephanie Luke                    Conroe                529   46      592      2:58:43.0     13:38/M
      77    Ruth Olech                        Chicago               641   46      594      2:59:23.0     13:42/M
      78    Sara Harpin                       Springfield           393   43      607      3:09:07.0     14:26/M
      79    Marissa Quintero                  East Longmeadow       701   41      608      3:09:07.0     14:26/M
      80    Lisa Atkins                       Lititz                113   45      609      3:10:26.0     14:32/M
      81    Yanira Torres                     Indian Orchard        846   47      615      3:14:06.0     14:49/M
      82    Frida Berrigan                    New London  CT        136   48      623      3:16:56.0     15:02/M
      83    Jessica Almeida                   North Stonington  C    94   45      631      3:23:47.0     15:33/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James White                       South Boston          154   41        9      1:19:43.0      6:05/M
       2    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT         71   48       19      1:23:42.0      6:23/M
       3    Joe Shaw                          Belmont  MA            41   41       20      1:24:54.0      6:29/M
       4    Laurence Lang                     West Hartford  CT     487   41       25      1:27:23.0      6:40/M
       5    Chip Melley                       Plymouth  MA           51   44       30      1:29:31.0      6:50/M
       6    Guobin Ou                         Westport              652   46       37      1:30:58.0      6:57/M
       7    Jesse Jakubiak                    Worcester  MA         438   41       41      1:31:51.0      7:01/M
       8    Nick Alge                         Hopkinton  RI          42   42       43      1:33:18.0      7:07/M
       9    Sean Duffy                        Colchester  CT        279   47       50      1:34:58.0      7:15/M
      10    Christopher Shardlow              South Kingstown  RI   769   44       52      1:35:27.0      7:17/M
      11    Bradford Buchta                   Bethany  CT           160   43       60      1:36:34.0      7:22/M
      12    Yuhui Zheng                       Wilton                933   48       62      1:37:00.0      7:24/M
      13    Aleksei Shabalin                  Ashland               768   44       65      1:37:55.0      7:28/M
      14    Justin Madry                      Waterford  CT          40   40       70      1:38:51.0      7:33/M
      15    Timothy Muckle                    Chelsea               617   45       75      1:39:37.0      7:36/M
      16    Marc Ferace                       New London  CT        307   42       78      1:40:37.0      7:41/M
      17    Aaron Gaumond                     Ludlow                345   42       81      1:41:16.0      7:44/M
      18    David Van Pelt                    Bayside  NY           865   47       83      1:42:10.0      7:48/M
      19    Thomas Koteles                    Quincy                472   42       84      1:42:14.0      7:48/M
      20    Dave Danna                        Old Saybrook          246   47       87      1:42:38.0      7:50/M
      21    Chris Parkin                      Orange                666   41       96      1:44:45.0      8:00/M
      22    Dan Widlicka                      Ledyard  CT           903   46      105      1:46:48.0      8:09/M
      23    Mike Trocchi                      Colchester  CT        852   44      115      1:48:26.0      8:17/M
      24    Paul Weigle                       Mystic  CT            896   49      118      1:49:08.0      8:20/M
      25    Michael Zegarzewski               Taftville  CT         931   49      121      1:49:27.0      8:21/M
      26    Mark Degrandis                    New Britain           257   42      145      1:53:10.0      8:38/M
      27    Sean Burns                        West Hartford         163   40      149      1:53:15.0      8:39/M
      28    William Linehan                   Farmington            516   40      170      1:55:17.0      8:48/M
      29    Jason Ciaciura                    East Lyme  CT         153   45      174      1:55:36.0      8:49/M
      30    Paul Dzurec                       Stonington  CT        291   40      190      1:57:49.0      9:00/M
      31    Fidiberto Soto                    Newark                803   48      215      1:59:27.0      9:07/M
      32    Patrick Huang                     Brooklyn  NY          424   41      219      2:00:02.0      9:10/M
      33    Hiram Cruz                        Springfield  MA       239   40      226      2:00:39.0      9:13/M
      34    David Dzurec                      Clarks Summit  PA     118   45      227      2:00:53.0      9:14/M
      35    Carlos Rivera                     West Springfield  M     4   48      229      2:01:04.0      9:14/M
      36    Antonio Farinha IV                Preston                48   48      241      2:02:15.0      9:20/M
      37    Ray Guillet                       Norwich  CT           376   46      257      2:04:13.0      9:29/M
      38    Sean Dunn                         Watertown             284   47      268      2:05:56.0      9:37/M
      39    Luis Hernã¡ndez                   Springfield           401   43      275      2:06:23.0      9:39/M
      40    Ken Orlowski                      New London            646   49      281      2:06:35.0      9:40/M
      41    Brian Fleming                     Groton  CT            319   47      283      2:07:21.0      9:43/M
      42    Marc O'Mara                       Litchfield            637   47      306      2:10:35.0      9:58/M
      43    Neil Liskey                       Salem                 517   46      319      2:12:37.0     10:07/M
      44    Melvin Lopez                      Orange                526   47      324      2:13:24.0     10:11/M
      45    Michael McCormick                 Jewett City           568   47      333      2:14:36.0     10:16/M
      46    Vincent Dematties                 Meriden  CT           260   44      346      2:16:12.0     10:24/M
      47    Mike Feinberg                     North Haven  CT        60   46      347      2:16:21.0     10:24/M
      48    Daniel Miller                     Stratford  CT          31   44      360      2:18:21.0     10:34/M
      49    Juan Sanchez                      New Fairfield         749   43      373      2:20:29.0     10:43/M
      50    Chris Gonsalves                   Orange                363   44      389      2:22:04.0     10:51/M
      51    Jake Fisher                       Berlin  CT            314   48      392      2:22:13.0     10:51/M
      52    Bob Kerwin                        Uncasville  CT         49   47      406      2:23:56.0     10:59/M
      53    Michael Verruso                   Colchester            874   46      408      2:24:11.0     11:00/M
      54    Franco Corral                     Stamford              225   49      409      2:24:12.0     11:00/M
      55    Anthony Barbire                   Hawthorne  NJ         127   44      413      2:24:34.0     11:02/M
      56    Kristen McGarry                   Avon                  572   48      446      2:29:09.0     11:23/M
      57    William Liebler                   Southington  CT       511   48      451      2:30:10.0     11:28/M
      58    Jesse Odell                       Manchester            639   41      483      2:34:23.0     11:47/M
      59    Lin Zhao                          New Providence        932   41      501      2:37:27.0     12:01/M
      60    Victor Yelevich                   San Jose  CT          924   40      511      2:38:20.0     12:05/M
      61    Tom Gregory                       West Hartford         370   40      517      2:39:05.0     12:09/M
      62    Robert Alves                      Groton  CT             95   43      519      2:39:14.0     12:09/M
      63    Prem Itharat                      Stamford              436   42      528      2:41:06.0     12:18/M
      64    Paul Maillet                      Manchester            542   40      534      2:42:22.0     12:24/M
      65    Marques Simmons                   Torrington            779   40      589      2:58:33.0     13:38/M
      66    Dan Krassner                      Florence              473   42      619      3:16:36.0     15:00/M
      67    Patrick Sheehan-Gaumer            New London  CT        772   40      622      3:16:56.0     15:02/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary-Lynn Currier                 Waterford  CT           5   58       64      1:37:37.0      7:27/M
       2    Kathleen Shaw                     East Hartland  CT     771   54       72      1:38:57.0      7:33/M
       3    Lisa Lapointe Strom               Norwich  CT           489   55      116      1:48:43.0      8:18/M
       4    Linda Cordova                     Hamden  CT            223   57      117      1:49:02.0      8:19/M
       5    Alison Gallerani                  Uncasville  CT         21   55      138      1:52:19.0      8:34/M
       6    Yvonne Leippert                   Coram  NY             499   54      142      1:52:59.0      8:37/M
       7    Melissa Emmerich                  Manchester  CT        295   50      155      1:53:56.0      8:42/M
       8    Martha Merz                       Alexandria  CT        589   59      180      1:56:36.0      8:54/M
       9    Kristen Mellitt                   Cheshire  CT          580   50      194      1:58:07.0      9:01/M
      10    Olga Maturana                     Ashland  MA           562   50      206      1:58:58.0      9:05/M
      11    Qiuju Gu                          Weston                373   50      209      1:59:07.0      9:06/M
      12    Cynthia Degirolamo                Sandy Hook  CT        256   56      220      2:00:07.0      9:10/M
      13    Denise Descheneaux                Groton  CT             53   53      236      2:01:59.0      9:19/M
      14    Kim Barcelona                     Groton  CT            128   50      264      2:05:32.0      9:35/M
      15    Tina Taylor                       East Lyme  CT         835   52      270      2:06:05.0      9:37/M
      16    Magdalena Alija                   Corona                 93   52      279      2:06:29.0      9:39/M
      17    Tracy Drozynski                   Norwich  CT            56   56      295      2:08:44.0      9:50/M
      18    Kerry Milner                      Stratford  CT         597   55      314      2:12:03.0     10:05/M
      19    Jill Rembetski                    Averill Park          714   53      325      2:13:30.0     10:11/M
      20    Amy Solomon                       Rockland  MA          801   55      332      2:14:10.0     10:14/M
      21    Cristina Utti                     Mont Clare            859   55      350      2:16:38.0     10:26/M
      22    Tammy Charbonneau                 Colchester  CT        196   58      376      2:20:48.0     10:45/M
      23    Yeo Yang Shin                     Farmington            775   51      424      2:25:56.0     11:08/M
      24    Ruth Condon                       North Stonington  C   216   54      444      2:28:53.0     11:22/M
      25    Megan Thompson                    Mansfield Depot  CT   840   54      450      2:30:09.0     11:28/M
      26    Lolita Evans Johnson              Addison               441   58      459      2:31:21.0     11:33/M
      27    Theresa Corey                     Wilbraham  MA         224   50      467      2:32:43.0     11:39/M
      28    Patty Sweigart                    Gap                   828   56      477      2:34:02.0     11:45/M
      29    Laura Light                       New London  CT        512   53      506      2:38:09.0     12:04/M
      30    Wanda Hodsen                      Wethersfield  CT      406   51      514      2:38:32.0     12:06/M
      31    Roberta Pemberton                 Aberdeen              672   57      523      2:39:48.0     12:12/M
      32    Olga Pavlova                      Needham Heights  MA   668   52      526      2:40:22.0     12:14/M
      33    Letitia Brown                     North East            158   57      535      2:42:45.0     12:25/M
      34    Lisa Robarge                      Groton  CT            724   55      540      2:43:23.0     12:28/M
      35    Elizabeth Titus                   Durham  CT            842   51      545      2:43:54.0     12:31/M
      36    Anne Moriarty                     Vienna                610   56      550      2:46:14.0     12:41/M
      37    Karen Prado                       Wethersfield  CT      696   55      573      2:51:42.0     13:06/M
      38    Jennifer Teig Von Hoffman         Brighton              837   55      580      2:54:17.0     13:18/M
      39    Karen Santacroce                  Groton  CT            752   53      581      2:54:49.0     13:21/M
      40    Cheri Bee                         Springfield           134   52      582      2:55:07.0     13:22/M
      41    Gretchen Loebel                   Granby  MA            523   55      586      2:57:05.0     13:31/M
      42    Linda Worobey                     Waterford  CT         920   59      596      3:02:25.0     13:55/M
      43    Claudia Mitchell                  Gales Ferry  CT        52   52      613      3:11:47.0     14:38/M
      44    Sandra Fielding                   Springfield           309   52      616      3:14:29.0     14:51/M
      45    Shelley Beebe                     Mystic  CT             57   57      617      3:16:16.0     14:59/M
      46    Laura Vegas                       East Meadow           872   55      626      3:18:50.0     15:11/M
      47    Nancy Nowak                       Mineola  NY           635   53      632      3:25:37.0     15:42/M
      48    Denise Lindenmuth                 Ambler                515   52      633      3:25:55.0     15:43/M
      49    Beth Perry                        Niantic  CT           678   59      636      3:43:28.0     17:04/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Tebbe                        Arlington             836   56       38      1:31:18.0      6:58/M
       2    Chris Neugebauer                  Dover                 628   53       39      1:31:31.0      6:59/M
       3    John Minervino                    Higganum  CT           58   58       45      1:33:31.0      7:08/M
       4    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      794   55       73      1:39:23.0      7:35/M
       5    Jeremy Titus                      Durham  CT            843   52       89      1:43:11.0      7:53/M
       6    Jaime Matamoros                   Corona                559   54       92      1:43:40.0      7:55/M
       7    David Huber                       Mystic  CT            425   56       93      1:44:28.0      7:58/M
       8    Jeff Clare                        Cranston  RI          206   51       94      1:44:36.0      7:59/M
       9    Brad Magyar                       West Hartford  CT     540   54       95      1:44:37.0      7:59/M
      10    Francisco Simoes                  Waterbury             780   57       99      1:44:55.0      8:00/M
      11    Andrew Kortfelt                   Oakdale  CT           471   56      103      1:46:16.0      8:07/M
      12    Bruce Gussin                      Woodbridge  CT        379   54      106      1:46:57.0      8:10/M
      13    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        939   54      119      1:49:15.0      8:20/M
      14    Timothy Crowley                   Brooklyn  NY          238   51      122      1:49:37.0      8:22/M
      15    James Lyons                       South Windsor  CT     534   57      123      1:49:47.0      8:23/M
      16    Frank White                       East Hampton  CT      900   57      126      1:50:05.0      8:24/M
      17    Clay Howland                      Providence  RI        419   56      129      1:50:39.0      8:27/M
      18    Joshua Foley                      New London  CT        321   52      131      1:50:52.0      8:28/M
      19    Scott Chretien                    Springfield           202   50      140      1:52:44.0      8:36/M
      20    Kevin Hanrahan                    New London  CT        389   58      176      1:55:53.0      8:51/M
      21    Bram Schreurs                     Easton                763   52      186      1:57:12.0      8:57/M
      22    John Collins                      Tolland  CT           214   56      197      1:58:16.0      9:02/M
      23    James Christoph Llinas            Portland              416   56      211      1:59:19.0      9:06/M
      24    William Costello                  Cheshire  CT          227   59      212      1:59:21.0      9:07/M
      25    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT        54   54      234      2:01:49.0      9:18/M
      26    Alan Snow                         Gales Ferry  CT       796   54      248      2:03:33.0      9:26/M
      27    John Osorio                       Stamford              650   52      249      2:03:48.0      9:27/M
      28    Richard Leonard                   Torrington            502   53      253      2:03:55.0      9:28/M
      29    Charlie Iselin                    Chester                59   59      273      2:06:12.0      9:38/M
      30    Sri Bodkhe                        Buckland  MA          144   56      296      2:09:01.0      9:51/M
      31    Marc Cerrone                      Pomfret Center  CT    192   52      312      2:11:41.0     10:03/M
      32    Paul Baldini                      North Haven  CT       122   50      320      2:12:47.0     10:08/M
      33    Goss Kauffman                     Attleboro  MA          44   59      340      2:15:27.0     10:20/M
      34    James Mansfield                   Niantic               549   56      344      2:15:52.0     10:22/M
      35    Terence Filewych                  Darien                311   50      368      2:19:26.0     10:39/M
      36    Mark Lemaire                      Wethersfield          500   54      375      2:20:41.0     10:44/M
      37    Steven Amoroso                    Central Islip          96   55      379      2:21:13.0     10:47/M
      38    Jason Snyder                      Reading               798   53      380      2:21:19.0     10:47/M
      39    Stephen Haluga                    Groton  CT            382   58      386      2:21:48.0     10:49/M
      40    James Morrissey                   West Boylston  MA     613   52      404      2:23:26.0     10:57/M
      41    Thomas Whalen                     West Hartford  CT     899   55      410      2:24:21.0     11:01/M
      42    Joe Giannetti                     East Longmeadow  MA   351   55      417      2:24:45.0     11:03/M
      43    Adam Fleisher                     Glastonbury  CT       318   52      422      2:25:36.0     11:07/M
      44    Dave Baer                         East Lyme  CT          82   56      427      2:26:08.0     11:09/M
      45    Tom Hamilton                      Glastonbury  CT       384   54      432      2:26:55.0     11:13/M
      46    Christian Morrison                Shelton  CT            47   58      436      2:28:12.0     11:19/M
      47    Lou Menacho                       Clinton  CT           581   53      438      2:28:20.0     11:19/M
      48    Albert Pacheco                    Cambridge             654   52      469      2:32:53.0     11:40/M
      49    Steve Tardif                      Berlin                831   51      480      2:34:08.0     11:46/M
      50    Daniel Bartolucci                 East Lyme  CT         133   52      482      2:34:19.0     11:47/M
      51    Scott Wissel                      Suffield  CT          916   56      503      2:37:36.0     12:02/M
      52    Eric Arvidson                     New London  CT        111   55      505      2:38:00.0     12:04/M
      53    Bala Ramasamy                     South Windsor  CT     706   55      527      2:40:37.0     12:16/M
      54    Sergio De Sousa                   Wethersfield  CT      253   50      531      2:41:29.0     12:20/M
      55    Thomas Penta                      Rego Park             674   53      532      2:42:03.0     12:22/M
      56    Mangesh Karandikar                Wilton                451   56      542      2:43:48.0     12:30/M
      57    Jerry Holtz                       Hazlet  NJ            408   55      543      2:43:49.0     12:30/M
      58    John Moriarty                     Vienna                611   56      551      2:46:20.0     12:42/M
      59    Garrett Starasinic                Gales Ferry  CT       812   52      560      2:48:24.0     12:51/M
      60    Ronald Locandro Jr                Simsbury              522   56      572      2:51:42.0     13:06/M
      61    David Rivera                      Holyoke  MA            73   57      577      2:53:02.0     13:13/M
      62    Kenneth Lacombe                   Southington           481   57      588      2:58:15.0     13:36/M
      63    Nick Lansigan                     Staten Island         488   50      625      3:18:22.0     15:08/M
      64    Mark Kratter                      Norwalk  CT           474   58      629      3:21:56.0     15:25/M
      65    Edwin Rexach                      Ashford               718   56      630      3:23:11.0     15:31/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Gatheral                     Waterford  CT         344   60      157      1:54:01.0      8:42/M
       2    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT          76   61      240      2:02:09.0      9:19/M
       3    Mary Crowley                      Brooklyn  NY          236   63      307      2:10:37.0      9:58/M
       4    Susan Natale                      East Haddam  CT       624   61      338      2:15:09.0     10:19/M
       5    Cheryl Konsavitch                 North Stonington  C   470   60      491      2:35:48.0     11:54/M
       6    Jennifer Matthews                 Glastonbury           561   62      510      2:38:20.0     12:05/M
       7    Jeanette Trujillo                 Norwalk               854   60      597      3:03:03.0     13:58/M
       8    Dianne Vara                       Stamford              869   61      599      3:06:06.0     14:12/M
       9    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        579   61      604      3:08:34.0     14:24/M
      10    Lola Diggs                        Dover                 267   61      606      3:08:56.0     14:25/M
      11    Donna Hurley                      Lancaster             427   64      614      3:14:04.0     14:49/M
      12    Karen Short                       New London  CT        776   61      635      3:43:28.0     17:04/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Jaconetta                  Glastonbury  CT       437   61       51      1:35:07.0      7:16/M
       2    Kevin Glenn                       Bolton  CT            359   64       63      1:37:21.0      7:26/M
       3    David Scott                       Jacksonville          764   61      139      1:52:36.0      8:36/M
       4    John Hadcock                      Niantic  CT            14   64      148      1:53:14.0      8:39/M
       5    Timothy Moley                     Saint James           605   61      150      1:53:32.0      8:40/M
       6    Mike Lee                          Manchester  CT        496   60      153      1:53:47.0      8:41/M
       7    Yuanjin Chen                      East Lyme             199   64      161      1:54:27.0      8:44/M
       8    Michael Anderson                  Tucker  CT            101   64      162      1:54:32.0      8:45/M
       9    John Dalessio                     Farmington            243   61      171      1:55:21.0      8:48/M
      10    Miro Baldyga                      Unionville            124   63      173      1:55:29.0      8:49/M
      11    David Schneider                   Rutland  VT           759   60      178      1:56:21.0      8:53/M
      12    Mike Proto                        Bristol  RI            13   61      210      1:59:14.0      9:06/M
      13    John Steele                       Branford              813   64      225      2:00:34.0      9:12/M
      14    Jim McPherson                     Chaplin  CT           508   62      252      2:03:54.0      9:27/M
      15    Scott Strool                      Bridgewater  NJ       822   60      261      2:04:45.0      9:31/M
      16    Frank Williams                    Bradford  RI          908   62      271      2:06:05.0      9:37/M
      17    Mark Chiaramonte                  Clinton  CT           297   63      304      2:10:18.0      9:57/M
      18    Michael Costello                  Fairfield  CT         226   63      329      2:14:04.0     10:14/M
      19    David Schreiter                   Lebanon  CT           761   60      343      2:15:41.0     10:21/M
      20    Russell Hammond                   Chester  CT           385   62      352      2:16:41.0     10:26/M
      21    Rob Perry                         Jewett City  CT       679   61      385      2:21:43.0     10:49/M
      22    John Denatale                     Brooklyn  NY          261   63      394      2:22:17.0     10:52/M
      23    James Kading                      Pawcatuck  CT          63   63      396      2:22:19.0     10:52/M
      24    Mike Parker                       Succasunna            664   64      415      2:24:37.0     11:02/M
      25    Mark Wilkman                      Old Lyme              906   64      431      2:26:54.0     11:13/M
      26    Paul Butler                       Southbury             167   64      476      2:33:52.0     11:45/M
      27    Edward Rudman                     Rocky Hill            741   63      479      2:34:07.0     11:46/M
      28    David Hoople                      Wethersfield  CT      410   63      513      2:38:32.0     12:06/M
      29    John Santillo                     Portsmouth  RI         61   61      524      2:40:00.0     12:13/M
      30    Brad Pitzer                       Poway                 687   60      536      2:42:50.0     12:26/M
      31    Glenn Forest                      Branford  CT          322   61      544      2:43:51.0     12:30/M
      32    Christopher Ahlberg               Fairfield  CT          89   60      546      2:45:35.0     12:38/M
      33    Richard Wiedenbeck                Walton                904   60      555      2:47:02.0     12:45/M
      34    Kaveh Maleknia                    Marietta              544   63      557      2:47:15.0     12:46/M
      35    Daniel Inglis                     Abington  MA          435   62      603      3:08:34.0     14:24/M
      36    Rick Pignataro                    Monson  MA            684   61      610      3:11:14.0     14:36/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Pearce                    Guilford  CT           67   67      317      2:12:28.0     10:07/M
       2    Patricia Swim                     Groton  CT             68   68      363      2:19:14.0     10:38/M
       3    Andrea Williamson                 Norwalk  CT           911   67      470      2:33:02.0     11:41/M
       4    Peggy Flood                       New London  CT         65   65      492      2:35:56.0     11:54/M
       5    Elena Burova                      Mount Kisco           164   65      500      2:37:16.0     12:00/M
       6    Patricia Lisle                    Coventry              518   66      541      2:43:48.0     12:30/M
       7    Bev Howland                       Rochester  MA         418   65      601      3:07:05.0     14:17/M
       8    Judy Kilpatrick                   Grosse Ile  MI        462   66      621      3:16:53.0     15:02/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT          7   67      112      1:48:05.0      8:15/M
       2    Kevin MacDonald                   Norwich  CT            43   65      163      1:54:38.0      8:45/M
       3    John Sloan                        Manchester  CT        789   65      266      2:05:36.0      9:35/M
       4    John Bahouth                      Charlottesville  CT   119   66      354      2:17:19.0     10:29/M
       5    Hernan Zambrano                   Stamford  CT          928   67      382      2:21:31.0     10:48/M
       6    Harry Lepp                        Danielson             504   65      418      2:24:51.0     11:03/M
       7    Charlie Muse                      Boston                620   65      433      2:26:58.0     11:13/M
       8    Don Weller                        Niantic  CT           898   69      443      2:28:47.0     11:21/M
       9    Paul Toth                         New London  CT         66   68      449      2:30:04.0     11:27/M
      10    Don Slason                        Middlebury  CT        786   69      473      2:33:13.0     11:42/M
      11    Kelly Odonnell                    Cessy  CT             640   66      518      2:39:06.0     12:09/M
      12    Ric Villarreal                    Essex  CT             878   65      595      3:02:10.0     13:54/M
      13    Michael Taricani                  Canton  CT            832   68      598      3:03:31.0     14:00/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janis Campbell                    Westford  VT          173   71      584      2:56:34.0     13:29/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT            20   74      495      2:36:40.0     11:57/M
       2    Eugene Slason Jr                  Southington           787   70      496      2:36:45.0     11:58/M
       3    Arturo Lopez                      East Lyme  CT          70   70      552      2:46:26.0     12:42/M
       4    John Goldrosen                    Whitman  MA           361   72      605      3:08:52.0     14:25/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Clukies                       Portsmouth  RI         79   79      620      3:16:49.0     15:01/M

Male 80 to 84

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Colonis                     Waterford  CT          81   81      612      3:11:39.0     14:38/M