ST. CATHERINE OF SIENA

5K Road Race

Age Group Results

June 15, 2017


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 1-18 19-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-18 19-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaclyn Sullivan                   Lisbon  CT             64   26        6        19:47.0      6:23/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Migani                   Higganum  CT           70   27        1        16:33.0      5:20/M
Top

Female 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Minervino                 Higganum  CT           68   13       23        23:51.0      7:41/M
       2    Alexis Johnson                    Lisbon  CT             91   11       33        24:40.0      7:57/M
       3    Makayla Kinnie                    Jewett City  CT        30   17       36        25:21.0      8:10/M
       4    Sophie Zichichi                   North Stonington  C    51    9       55        28:12.0      9:05/M
       5    Anna Gosselin                     Lisbon  CT             18   11       56        28:21.0      9:08/M
Top

Male 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christian Dubreuil                Preston  CT            12   15        7        20:17.0      6:32/M
       2    Digby Ludlow                      Preston  CT           100   15       16        22:30.0      7:15/M
       3    Benjamin Kinnie                   Jewett City  CT        31   14       60        29:25.0      9:29/M
       4    Colt Burgess                      Jewett City  CT         9   10       97        38:14.0     12:20/M
       5    Parker Tourangeau                 Preston  CT            63   07      105        45:38.0     14:43/M
Top

Female 19 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jaclyn Sullivan                   Lisbon  CT             64   26        6        19:47.0      6:23/M
       2    Salena Chatman                    Middletown  CT         72   39       29        24:34.0      7:55/M
       3    Kylen Perrone                     Preston  CT            38   23       31        24:36.0      7:56/M
       4    Julie Perfetto                    Newington  CT          37   29       32        24:38.0      7:56/M
       5    Anne Oeldorf-Hirsch               Glastonbury  CT        97   34       44        26:53.0      8:40/M
       6    Danielle Laflamme                 Moosup  CT             95   25       50        27:32.0      8:53/M
       7    Sharon Rosenblatt                 Cheshire  Ct          169   29       52        27:37.0      8:54/M
       8    Brianna Kinnie                    Jewett City  CT        32   19       75        31:46.0     10:15/M
       9    Michelle Puskar                   East Hampton  CT       59   39       81        33:51.0     10:55/M
      10    Malinda Johnston                  South Windsor  CT      26   39       88        36:18.0     11:42/M
      11    Melissa Wooten                    Griswold  CT           78   37       89        36:25.0     11:45/M
      12    Kristin Picco                     Voluntown  CT          41   26       92        36:31.0     11:46/M
      13    Jenn Raub                         Preston  CT            88   26       98        38:21.0     12:22/M
      14    Courtney Woodmansee               Preston  CT            49   34      100        39:24.0     12:42/M
      15    Kristen Riasa                     Middletown  CT         89   30      103        40:51.0     13:10/M
Top

Male 19 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Migani                   Higganum  CT           70   27        1        16:33.0      5:20/M
       2    Scott Burger                      Holden  MA             69   26        2        17:33.0      5:39/M
       3    Holland Rajaniemi                 Pomfret Center  CT     93   23        3        18:37.0      6:00/M
       4    Zackery Stevens                   Taftville  CT          53   20        4        19:39.0      6:20/M
       5    Tom Starodaj                      New Britain  CT       102   30       12        21:34.0      6:57/M
       6    Grahm Andruskiewicz               Preston  CT             3   21       14        22:07.0      7:08/M
       7    Mason Andruskiewicz               Preston  CT             2   25       21        23:37.0      7:37/M
       8    Mason Perrone                     Preston  CT            39   26       25        24:07.0      7:46/M
       9    Brandon Kinnie                    Jewett City  CT        29   21       30        24:36.0      7:56/M
      10    Albert Gosselin                   Lisbon  CT             90   36       34        24:43.0      7:58/M
      11    Kevin Markley                     Preston  CT            54   35       35        24:58.0      8:03/M
      12    Brian Brinsmade                   Middletown  CT        107   32       45        26:54.0      8:40/M
      13    Heath Leber                       Bristol  CT            86   31       51        27:35.0      8:54/M
      14    Jordan Morace                     Preston  CT            83   19       70        30:04.0      9:42/M
      15    Stephen Vanase                    Moosup  CT             94   25       71        30:30.0      9:50/M
      16    Ryan Dillion                      Jewett City  CT        11   20       90        36:27.0     11:45/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcy Withington                  Old Lyme  CT           60   47       13        22:05.0      7:07/M
       2    Karen Dobley                      North Stonington  C    76   42       20        23:26.0      7:33/M
       3    Stacy Levy                        Wilton  CT             34   45       41        26:24.0      8:31/M
       4    Melissa Pepin                     Middletown  CT         87   48       54        28:04.0      9:03/M
       5    Kate Vogel                        Middletown  CT         98   45       65        29:50.0      9:37/M
       6    Sharon Mangelinkx                 Bristol  CT           109   43       76        31:55.0     10:17/M
       7    Tina Lazzaris                     Preston  CT            33   41       80        32:40.0     10:32/M
       8    Angela Petitti                    Southington  CT        61   48       82        34:01.0     10:58/M
       9    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT        36   46       85        35:05.0     11:19/M
      10    Jessica Zichichi                  North Stonington  C    50   42       93        36:35.0     11:48/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Christensen                 Bolton  CT            105   45        5        19:43.0      6:21/M
       2    Paul Baldinio                     Preston  CT           104   45        9        20:44.0      6:41/M
       3    Jeremy Titas                      Durham  CT             82   47       19        23:14.0      7:29/M
       4    Kevin Goyen                       East Hampton  CT       19   49       49        27:32.0      8:53/M
       5    Lee Rothert                       Orange  CT             44   48       78        32:35.0     10:30/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Muenzner                    Norwich  CT            77   52       28        24:27.0      7:53/M
       2    Karen Baubone                     Canterbury  CT          5   53       37        25:27.0      8:12/M
       3    Anna Starodaj                     New Hartford  CT      101   55       38        25:45.0      8:18/M
       4    Tammy Perrotta                    Middletown  CT         40   53       42        26:28.0      8:32/M
       5    Sherri Condon                     Middletown  CT         66   52       61        29:31.0      9:31/M
       6    Penny Donahue                     Niantic  CT            85   52       62        29:37.0      9:33/M
       7    Janet Roselle                     Gales Ferry  CT        84   53       63        29:38.0      9:33/M
       8    Heidi Seaton                      Centerbrook  CT        46   50       67        30:03.0      9:41/M
       9    Katherine Stallfort               Wilton  CT             48   57       69        30:03.0      9:41/M
      10    Alice Bishop                      Enfield  CT            80   54       79        32:38.0     10:31/M
      11    Maureen Duffy                     Durham  CT             65   58       86        35:47.0     11:32/M
      12    Wilma Jones                       Niantic  CT            58   55       87        36:16.0     11:42/M
      13    Cathleen Hinsch                   Middlefield  CT        23   53       95        37:59.0     12:15/M
      14    Anne Cella                        Wallingford  CT        10   58      104        44:11.0     14:15/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Minervino                    Higganum  CT           67   53        8        20:38.0      6:39/M
       2    Steve Finton                      Mystic  CT             96   58       10        21:01.0      6:46/M
       3    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT          99   57       15        22:17.0      7:11/M
       4    Craig Beers                       Wethersfield  CT       56   51       17        22:34.0      7:16/M
       5    Peter Tep                         Bristol  CT           103   52       22        23:42.0      7:38/M
       6    Paul Andruskiewicz                Preston  CT             1   58       26        24:10.0      7:47/M
       7    James   Grillo                    Preston  CT            71   52       27        24:18.0      7:50/M
       8    Scott Hunter                      Preston  CT            13   52       39        26:07.0      8:25/M
       9    Marty Paglialunga                 Fairfield  CT          57   53       40        26:22.0      8:30/M
      10    Mike Lafleur                      Preston  CT           106   56       47        27:17.0      8:48/M
      11    William Bentley                   Jewett City  CT         6   51       57        29:05.0      9:23/M
      12    Art Girard                        Jewett City  CT        17   54       58        29:12.0      9:25/M
      13    Mark Mangelinkx                   Bristol  CT           108   51       64        29:49.0      9:37/M
      14    Norman Diggs                      Gales Ferry  CT        92   55       72        31:15.0     10:05/M
      15    Kevin Johnston                    Marion  CT             25   59       83        34:26.0     11:06/M
      16    Michael Burgess                   Jewett City  CT         8   50       96        38:13.0     12:19/M
      17    Andrew Bishop                     Enfield  CT            81   53      101        39:41.0     12:48/M
      18    Robert Tourangeau                 Preston  CT            62   57      106        45:39.0     14:43/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureen Gillis                    East Haddam  CT        15   61       53        28:01.0      9:02/M
       2    Rose Buckingham                   Norwich  CT             7   68       59        29:19.0      9:27/M
       3    Karen Rogers                      Clinton  CT            43   60       66        30:02.0      9:41/M
       4    Peggy Pelland                     North Stonington  C    79   61       73        31:16.0     10:05/M
       5    Leslie Jolley                     Brooklyn  Ct  CT       27   63       84        34:55.0     11:16/M
       6    Denise Dinsmore                   East Lyme  CT          52   61       94        37:16.0     12:01/M
       7    Cecelie Grisafe                   Salem  CT              22   61       99        38:24.0     12:23/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           28   66       11        21:17.0      6:52/M
       2    Tim Smith                         Norwich  Ct  CT        47   69       18        22:49.0      7:21/M
       3    John Sacrey                       Preston  CT            45   65       24        24:05.0      7:46/M
       4    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         73   61       43        26:43.0      8:37/M
       5    Way Hedding                       Niantic  CT            55   67       46        27:16.0      8:47/M
       6    Bernie Gillis                     East Haddam  CT        16   61       48        27:22.0      8:49/M
       7    Bruce Grisafe                     Salem  CT              21   63       68        30:03.0      9:41/M
       8    Ken Hirt                          Preston  CT            24   65      102        40:41.0     13:07/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Phillips                 Niantic  CT            74   70       77        32:12.0     10:23/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           20   78       74        31:44.0     10:14/M
       2    Ted Phillips                      Niantic  CT            75   76       91        36:29.0     11:46/M