ST. CATHERINE OF SIENA

5K Road Race

Overall Finish List

June 15, 2017


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Nicholas Migani                   Higganum  CT           70    27   M       1 19-39               16:33.0      5:20/M
      2    Scott Burger                      Holden  MA             69    26   M       2 19-39               17:33.0      5:39/M
      3    Holland Rajaniemi                 Pomfret Center  CT     93    23   M       3 19-39               18:37.0      6:00/M
      4    Zackery Stevens                   Taftville  CT          53    20   M       4 19-39               19:39.0      6:20/M
      5    Bruce Christensen                 Bolton  CT            105    45   M       1 40-49               19:43.0      6:21/M
      6    Jaclyn Sullivan                   Lisbon  CT             64    26   F       1 19-39               19:47.0      6:23/M
      7    Christian Dubreuil                Preston  CT            12    15   M       1  1-18               20:17.0      6:32/M
      8    John Minervino                    Higganum  CT           67    53   M       1 50-59               20:38.0      6:39/M
      9    Paul Baldinio                     Preston  CT           104    45   M       2 40-49               20:44.0      6:41/M
     10    Steve Finton                      Mystic  CT             96    58   M       2 50-59               21:01.0      6:46/M
     11    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           28    66   M       1 60-69               21:17.0      6:52/M
     12    Tom Starodaj                      New Britain  CT       102    30   M       5 19-39               21:34.0      6:57/M
     13    Marcy Withington                  Old Lyme  CT           60    47   F       1 40-49               22:05.0      7:07/M
     14    Grahm Andruskiewicz               Preston  CT             3    21   M       6 19-39               22:07.0      7:08/M
     15    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT          99    57   M       3 50-59               22:17.0      7:11/M
     16    Digby Ludlow                      Preston  CT           100    15   M       2  1-18               22:30.0      7:15/M
     17     Craig Beers                      Wethersfield  CT       56    51   M       4 50-59               22:34.0      7:16/M
     18    Tim Smith                         Norwich  Ct  CT        47    69   M       2 60-69               22:49.0      7:21/M
     19    Jeremy Titas                      Durham  CT             82    47   M       3 40-49               23:14.0      7:29/M
     20    Karen Dobley                      North Stonington  C    76    42   F       2 40-49               23:26.0      7:33/M
     21    Mason Andruskiewicz               Preston  CT             2    25   M       7 19-39               23:37.0      7:37/M
     22    Peter Tep                         Bristol  CT           103    52   M       5 50-59               23:42.0      7:38/M
     23    Brianna Minervino                 Higganum  CT           68    13   F       1  1-18               23:51.0      7:41/M
     24    John Sacrey                       Preston  CT            45    65   M       3 60-69               24:05.0      7:46/M
     25    Mason Perrone                     Preston  CT            39    26   M       8 19-39               24:07.0      7:46/M
     26    Paul Andruskiewicz                Preston  CT             1    58   M       6 50-59               24:10.0      7:47/M
     27    James   Grillo                    Preston  CT            71    52   M       7 50-59               24:18.0      7:50/M
     28    Nancy Muenzner                    Norwich  CT            77    52   F       1 50-59               24:27.0      7:53/M
     29    Salena Chatman                    Middletown  CT         72    39   F       2 19-39               24:34.0      7:55/M
     30    Brandon Kinnie                    Jewett City  CT        29    21   M       9 19-39               24:36.0      7:56/M
     31    Kylen Perrone                     Preston  CT            38    23   F       3 19-39               24:36.0      7:56/M
     32    Julie Perfetto                    Newington  CT          37    29   F       4 19-39               24:38.0      7:56/M
     33    Alexis Johnson                    Lisbon  CT             91    11   F       2  1-18               24:40.0      7:57/M
     34    Albert Gosselin                   Lisbon  CT             90    36   M      10 19-39               24:43.0      7:58/M
     35    Kevin Markley                     Preston  CT            54    35   M      11 19-39               24:58.0      8:03/M
     36    Makayla Kinnie                    Jewett City  CT        30    17   F       3  1-18               25:21.0      8:10/M
     37    Karen Baubone                     Canterbury  CT          5    53   F       2 50-59               25:27.0      8:12/M
     38    Anna Starodaj                     New Hartford  CT      101    55   F       3 50-59               25:45.0      8:18/M
     39    Scott Hunter                      Preston  CT            13    52   M       8 50-59               26:07.0      8:25/M
     40    Marty Paglialunga                 Fairfield  CT          57    53   M       9 50-59               26:22.0      8:30/M
     41    Stacy Levy                        Wilton  CT             34    45   F       3 40-49               26:24.0      8:31/M
     42    Tammy Perrotta                    Middletown  CT         40    53   F       4 50-59               26:28.0      8:32/M
     43    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         73    61   M       4 60-69               26:43.0      8:37/M
     44    Anne Oeldorf-Hirsch               Glastonbury  CT        97    34   F       5 19-39               26:53.0      8:40/M
     45    Brian Brinsmade                   Shelton     CT        107    32   M      12 19-39               26:54.0      8:40/M
     46    Way Hedding                       Niantic  CT            55    67   M       5 60-69               27:16.0      8:47/M
     47    Mike Lafleur                      Preston  CT           106    56   M      10 50-59               27:17.0      8:48/M
     48    Bernie Gillis                     East Haddam  CT        16    61   M       6 60-69               27:22.0      8:49/M
     49    Kevin Goyen                       East Hampton  CT       19    49   M       4 40-49               27:32.0      8:53/M
     50    Danielle Laflamme                 Moosup  CT             95    25   F       6 19-39               27:32.0      8:53/M
     51    Heath Leber                       Bristol  CT            86    31   M      13 19-39               27:35.0      8:54/M
     52    Sharon Rosenblatt                 Cheshire  Ct          169    29   F       7 19-39               27:37.0      8:54/M
     53    Maureen Gillis                    East Haddam  CT        15    61   F       1 60-69               28:01.0      9:02/M
     54    Melissa Pepin                     Middletown  CT         87    48   F       4 40-49               28:04.0      9:03/M
     55    Sophie Zichichi                   North Stonington  C    51     9   F       4  1-18               28:12.0      9:05/M
     56    Anna Gosselin                     Lisbon  CT             18    11   F       5  1-18               28:21.0      9:08/M
     57    William Bentley                   Jewett City  CT         6    51   M      11 50-59               29:05.0      9:23/M
     58    Art Girard                        Jewett City  CT        17    54   M      12 50-59               29:12.0      9:25/M
     59    Rose Buckingham                   Norwich  CT             7    68   F       2 60-69               29:19.0      9:27/M
     60    Benjamin Kinnie                   Jewett City  CT        31    14   M       3  1-18               29:25.0      9:29/M
     61    Sherri Condon                     Middletown  CT         66    52   F       5 50-59               29:31.0      9:31/M
     62    Penny Donahue                     Niantic  CT            85    52   F       6 50-59               29:37.0      9:33/M
     63    Janet Roselle                     Gales Ferry  CT        84    53   F       7 50-59               29:38.0      9:33/M
     64    Mark Mangelinkx                   Bristol  CT           108    51   M      13 50-59               29:49.0      9:37/M
     65    Kate Vogel                        Middletown  CT         98    45   F       5 40-49               29:50.0      9:37/M
     66    Karen Rogers                      Clinton  CT            43    60   F       3 60-69               30:02.0      9:41/M
     67    Heidi Seaton                      Centerbrook  CT        46    50   F       8 50-59               30:03.0      9:41/M
     68    Bruce Grisafe                     Salem  CT              21    63   M       7 60-69               30:03.0      9:41/M
     69    Katherine Stallfort               Wilton  CT             48    57   F       9 50-59               30:03.0      9:41/M
     70    Jordan Morace                     Preston  CT            83    19   M      14 19-39               30:04.0      9:42/M
     71    Stephen Vanase                    Moosup  CT             94    25   M      15 19-39               30:30.0      9:50/M
     72    Norman Diggs                      Gales Ferry  CT        92    55   M      14 50-59               31:15.0     10:05/M
     73    Peggy Pelland                     North Stonington  C    79    61   F       4 60-69               31:16.0     10:05/M
     74    Henry Grills                      Westerly  RI           20    78   M       1 70-99               31:44.0     10:14/M
     75    Brianna Kinnie                    Jewett City  CT        32    19   F       8 19-39               31:46.0     10:15/M
     76    Sharon Mangelinkx                 Bristol  CT           109    43   F       6 40-49               31:55.0     10:17/M
     77    Patricia Phillips                 Niantic  CT            74    70   F       1 70-99               32:12.0     10:23/M
     78    Lee Rothert                       Orange  CT             44    48   M       5 40-49               32:35.0     10:30/M
     79     Alice Bishop                     Enfield  CT            80    54   F      10 50-59               32:38.0     10:31/M
     80    Tina Lazzaris                     Preston  CT            33    41   F       7 40-49               32:40.0     10:32/M
     81    Michelle Puskar                   East Hampton  CT       59    39   F       9 19-39               33:51.0     10:55/M
     82    Angela Petitti                    Southington  CT        61    48   F       8 40-49               34:01.0     10:58/M
     83    Kevin Johnston                    Marion  CT             25    59   M      15 50-59               34:26.0     11:06/M
     84    Leslie Jolley                     Brooklyn  Ct  CT       27    63   F       5 60-69               34:55.0     11:16/M
     85    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT        36    46   F       9 40-49               35:05.0     11:19/M
     86    Maureen Duffy                     Durham  CT             65    58   F      11 50-59               35:47.0     11:32/M
     87    Wilma Jones                       Niantic  CT            58    55   F      12 50-59               36:16.0     11:42/M
     88    Malinda Johnston                  South Windsor  CT      26    39   F      10 19-39               36:18.0     11:42/M
     89    Melissa Wooten                    Griswold  CT           78    37   F      11 19-39               36:25.0     11:45/M
     90    Ryan Dillion                      Jewett City  CT        11    20   M      16 19-39               36:27.0     11:45/M
     91    Ted Phillips                      Niantic  CT            75    76   M       2 70-99               36:29.0     11:46/M
     92    Kristin Picco                     Voluntown  CT          41    26   F      12 19-39               36:31.0     11:46/M
     93    Jessica Zichichi                  North Stonington  C    50    42   F      10 40-49               36:35.0     11:48/M
     94    Denise Dinsmore                   East Lyme  CT          52    61   F       6 60-69               37:16.0     12:01/M
     95    Cathleen Hinsch                   Middlefield  CT        23    53   F      13 50-59               37:59.0     12:15/M
     96    Michael Burgess                   Jewett City  CT         8    50   M      16 50-59               38:13.0     12:19/M
     97    Colt Burgess                      Jewett City  CT         9    10   M       4  1-18               38:14.0     12:20/M
     98    Jenn Raub                         Preston  CT            88    26   F      13 19-39               38:21.0     12:22/M
     99    Cecelie Grisafe                   Salem  CT              22    61   F       7 60-69               38:24.0     12:23/M
    100    Courtney Woodmansee               Preston  CT            49    34   F      14 19-39               39:24.0     12:42/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Andrew Bishop                     Enfield  CT            81    53   M      17 50-59               39:41.0     12:48/M
    102    Ken Hirt                          Preston  CT            24    65   M       8 60-69               40:41.0     13:07/M
    103    Kristen Riasa                     Middletown  CT         89    30   F      15 19-39               40:51.0     13:10/M
    104    Anne Cella                        Wallingford  CT        10    58   F      14 50-59               44:11.0     14:15/M
    105    Parker Tourangeau                 Preston  CT            63    07   M       5  1-18               45:38.0     14:43/M
    106    Robert Tourangeau                 Preston  CT            62    57   M      18 50-59               45:39.0     14:43/M