Tour de Noank

5K Road Race

Overall Finish List

June 11, 2022


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC
                                                                                                          Total  
    Place    Name                              City               Bib No Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Nolan Kus                         Jackson  NJ           677    M       1:Open                17:33.0      5:40/M
      2    Ryan Dunning                      Groton  CT            919    M       1: 1-19               18:12.0      5:52/M
      3    Geralson Geralson                 Colchester  CT        572    M       1:20-29               18:39.0      6:01/M
      4    Kaiden Chandler                   Mystic  CT            532    M       2: 1-19               19:02.0      6:08/M
      5    Mark Maliniak                     Mystic  CT            615    M       1:30-39               19:39.0      6:20/M
      6    Quinn Handler                     Naugatuck  CT         581    M       1:40-49               19:54.0      6:25/M
      7    David Sax                         Essex  CT             933    M       2:30-39               20:50.0      6:43/M
      8    Douglas Laird                     Groton  CT            605    M       3:30-39               20:57.0      6:45/M
      9    Raj Botchiria                     Groton  CT            937    M       3: 1-19               21:07.0      6:49/M
     10    Adam Scirico                      Groton  CT            640    M       4:30-39               21:39.0      6:59/M
     11    Skyler Wilson                     Moosup  CT            669    M       4: 1-19               21:40.0      6:59/M
     12    Bob Chlum                         East Lyme  CT         536    M       5:30-39               21:43.0      7:00/M
     13    Benjamin Connell                  Groton  CT            925    M       1:50-59               21:51.0      7:03/M
     14    Wes Jackson                                             685    M       2:40-49               21:57.0      7:05/M
     15    Carly Zingus                      Mystic  CT            671    F       1:Open                22:13.0      7:10/M
     16    Paul Weigle                       Mystic  CT            663    M       3:40-49               22:34.0      7:17/M
     17    Skyler Menair                     Quaker Hill  CT       693    M       2:20-29               22:35.0      7:17/M
     18    David Connell                     Groton  CT            924    M       5: 1-19               23:20.0      7:32/M
     19    Stephen Brady                     Groton  CT            516    M       2:50-59               23:22.0      7:32/M
     20    Alana Olendorf                    Mystic  CT            923    F       1:20-29               23:51.0      7:42/M
     21    Tatiana Kuzmowycz                 Mystic  CT            602    F       1:30-39               23:59.0      7:44/M
     22    Kevin Power                       Mystic  CT            629    M       3:50-59               23:59.0      7:44/M
     23    Kathryn Barnes                    Mystic  CT            510    F       1: 1-19               24:00.0      7:44/M
     24    Brian Fleming                     Groton  CT            567    M       4:40-49               24:01.0      7:45/M
     25    Dylan Farr                        Barkhamsted  CT       686    M       6: 1-19               24:09.0      7:47/M
     26    Keeghan Chandler                  Mystic  CT            531    M       7: 1-19               24:18.0      7:50/M
     27    Anna Roberts                      Groton  CT            638    F       2:20-29               24:22.0      7:51/M
     28    Aleisha Bozin                     Mystic  CT            515    F       1:40-49               24:24.0      7:52/M
     29    Steve Riley                       Mystic  CT            634    M       4:50-59               24:24.0      7:52/M
     30    Robert Burdick                    Westerly  RI          518    M       5:50-59               24:25.0      7:52/M
     31    Daniel Musser                     Groton  CT            688    M       6:30-39               24:43.0      7:58/M
     32    Kerry Hood                        Groton  CT            584    M       7:30-39               24:46.0      7:59/M
     33    Noah Johnson                      Groton  CT            590    M       8: 1-19               24:50.0      8:01/M
     34    Tracey Clark                      North Stonington  C   539    F       1:50-59               24:54.0      8:02/M
     35    Jennifer Prelli-Hester            Barkhamsted  CT       631    F       2:40-49               25:21.0      8:11/M
     36    Nathan Johnson                    Groton  CT            589    M       9: 1-19               25:29.0      8:13/M
     37    Christopher Wilson                Moosup  CT            668    M       8:30-39               25:30.0      8:13/M
     38    Christopher Barnes                Mystic  CT            652    M       6:50-59               25:37.0      8:16/M
     39    Shannon Amarello                  Groton  CT            507    F       3:20-29               26:11.0      8:27/M
     40    Nicole Mustin                     Groton  CT            619    F       2:30-39               26:11.0      8:27/M
     41    Pamela Porter                     Mystic  CT            628    F       1:60-69               26:24.0      8:31/M
     42    Berthe Lita                       Quaker Hill  CT       683    F       3:40-49               26:28.0      8:32/M
     43    Antonio Mistron                   Groton  CT            673    M       3:20-29               26:31.0      8:33/M
     44    Liam Power                        Mystic  CT            630    M      10: 1-19               26:32.0      8:33/M
     45    Bob Kerwin                        Uncasville  CT        596    M       5:40-49               26:40.0      8:36/M
     46    Steve Pernal                      Old Saybrook  CT      555    M       7:50-59               26:40.0      8:36/M
     47    Frederick Oneil                   Norwich  CT           623    M       1:60-69               26:44.0      8:37/M
     48    Alex Jorgensen                    Groton  CT            692    M       9:30-39               26:48.0      8:38/M
     49    Dylan Olivier                     Groton  CT            691    M      11: 1-19               26:53.0      8:40/M
     50    Mark Olivier                      Groton  CT            690    M      10:30-39               26:54.0      8:40/M
     51    Barbara Graf                      Leeds  MA             578    F       2:60-69               27:07.0      8:45/M
     52    Jyl Warn                          Groton  CT            662    F       4:40-49               27:13.0      8:47/M
     53    Christine Johnson                 Groton  CT            591    F       5:40-49               27:15.0      8:47/M
     54    Kate Alves                        Groton  CT            505    F       6:40-49               27:18.0      8:48/M
     55    Rochelle Fox                      Groton  CT            569    F       2:50-59               27:22.0      8:50/M
     56    Sarah Beth Stonoha                Groton  CT            650    F       7:40-49               27:25.0      8:51/M
     57    David Duprey                      Groton  CT            681    M       8:50-59               27:40.0      8:55/M
     58    Sharon E. Cohen                   Groton  CT            541    F       3:50-59               28:04.0      9:03/M
     59    Christopher O'Donnell             Mystic  CT            675    M       9:50-59               28:18.0      9:08/M
     60    Matthew Cheevers                  Mystic  CT            535    M      11:30-39               28:29.0      9:11/M
     61    Amy Kennedy                       Mystic  CT            594    F       4:50-59               28:31.0      9:12/M
     62    George Roberts                    Groton  CT            637    M       6:40-49               28:40.0      9:15/M
     63    Robert Mason                      Ledyard  CT           617    M       2:60-69               28:45.0      9:16/M
     64    Joseph Kennedy                    Mystic  CT            595    M       7:40-49               28:57.0      9:20/M
     65    Gabriel Corredor                  Mystic  CT            545    M       8:40-49               28:59.0      9:21/M
     66    Emily Warn                        Groton  CT            661    F       2: 1-19               29:00.0      9:21/M
     67    Nanette Tinney                    Mystic  CT            657    F       5:50-59               29:11.0      9:25/M
     68    Jim Bross                         New Britain  CT       517    M      10:50-59               29:17.0      9:27/M
     69    Scott Jezierny                    North Haven  CT       588    M       9:40-49               29:19.0      9:27/M
     70    Robert Logano                     Groton  CT            678    M       3:60-69               29:20.0      9:28/M
     71    Rob Alves                         Groton  CT            506    M      10:40-49               29:21.0      9:28/M
     72    Sarah Dupuis                      Berlin  CT            554    F       3:30-39               29:28.0      9:30/M
     73    Cheryl Konsavitch                 North Stonington  C   599    F       3:60-69               29:32.0      9:32/M
     74    Sharon Ripp                       Jewett City  CT       636    F       6:50-59               29:37.0      9:33/M
     75    Steve Missel                      Hanover  CT           926    M      11:40-49               29:50.0      9:37/M
     76    Amy Lane Albro                    Groton  CT            502    F       8:40-49               29:53.0      9:38/M
     77    Amanda Aranzullo                  Oxford  CT            508    F       9:40-49               29:55.0      9:39/M
     78    Gary Burfoot                      Mystic  CT            526    M       1:70-99               29:57.0      9:40/M
     79    Oliver Keating                    Norwich  CT           592    M      12: 1-19               30:01.0      9:41/M
     80    Kevin MacDonald                   Norwich  CT           614    M       4:60-69               30:02.0      9:41/M
     81    Brian Hester                      Barkhamsted  CT       583    M      12:40-49               30:02.0      9:41/M
     82    Pat Swim                          Groton  CT            932    F       4:60-69               30:28.0      9:50/M
     83    Wesley Pfiffner                   North Stonington  C   626    M      12:30-39               30:29.0      9:50/M
     84    Craig Szymanski                   Ivoryton  CT          656    M      11:50-59               30:53.0      9:57/M
     85    Jack Umphlett                     North Stonington  C   659    M      13: 1-19               30:59.0      9:59/M
     86    Carson Wilson                                           935    M      14: 1-19               31:01.0     10:00/M
     87    Vince Yevoli                      Mystic  CT            670    M      12:50-59               31:17.0     10:05/M
     88    Maxine Mawuss                     Groton  CT            682    F       4:30-39               31:34.0     10:11/M
     89    Sterna Wilson                     Moosup  CT            667    F       5:30-39               31:42.0     10:13/M
     90    Audrey Oneil                      Norwich  CT           624    F       6:30-39               31:43.0     10:14/M
     91    Kristen Earls                     Groton  CT            557    F      10:40-49               31:44.0     10:14/M
     92    Cassidy Flynn                     Stonington  CT        568    M      13:30-39               31:46.0     10:15/M
     93    Kaila Lujambio                    Wallingford  CT       928    F       3: 1-19               31:53.0     10:17/M
     94    Carolina Lujambio                 Wallingford  CT       929    F      11:40-49               31:54.0     10:17/M
     95    Olivia Fountaine                  Jackson  NJ           676    F       4: 1-19               31:57.0     10:18/M
     96    Ronald Fedechko                   Newburyport  MA       559    M      13:50-59               32:03.0     10:20/M
     97    Deb Marshall                      Branford  CT          616    F       7:50-59               32:10.0     10:23/M
     98    Jennifer Spreng                   Mystic  CT            679    F       8:50-59               32:15.0     10:24/M
     99    Rejean Labrie                     Groton  CT            603    M      14:50-59               32:16.0     10:24/M
    100    Barbara Taylor                    Simsbury  CT          544    F       9:50-59               32:19.0     10:25/M

                                                                                                          Total  
    Place    Name                              City               Bib No Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Brian Czak                        Simsbury  CT          525    M      13:40-49               32:19.0     10:25/M
    102    Jim Fields                        Groton  CT            564    M      15:50-59               32:27.0     10:28/M
    103    Gene Maran                        Waterford  CT         687    M       5:60-69               32:36.0     10:31/M
    104    Sarah Latham                                            934    F       7:30-39               32:36.0     10:31/M
    105    Fabio Burtone                     Clinton  CT           939    M      14:30-39               32:36.0     10:31/M
    106    Carlos Jativa                     Mystic  CT            918    M      14:40-49               32:38.0     10:31/M
    107    Shannon Curioso                   Mystic  CT            548    F      12:40-49               32:49.0     10:35/M
    108    Joseph Curioso                    Mystic  CT            549    M      15:40-49               32:50.0     10:35/M
    109    Kathryn Roy                       Hull  MA              639    F       8:30-39               32:58.0     10:38/M
    110    Mark Casati                       Mystic  CT            931    M       6:60-69               33:09.0     10:41/M
    111    Kimberly Carlone-Johnson          Berlin  CT            527    F      10:50-59               33:22.0     10:46/M
    112    Brandy Lenihan                    North Stonington  C   609    F       9:30-39               33:26.0     10:47/M
    113    Michael Strapazzon                Groton  CT            651    M      15:30-39               33:39.0     10:51/M
    114    Valerie Riley                     Mystic  CT            635    F      11:50-59               33:43.0     10:53/M
    115    G Krukowski                       New Preston  CT       601    F       5:60-69               33:53.0     10:56/M
    116    Olivia Avery                      Jewett City  CT       654    F       5: 1-19               34:18.0     11:04/M
    117    Jason Lindsey                     Ledyard  CT           612    M      16:40-49               34:26.0     11:06/M
    118    Jp Gouzie                         Groton  CT            562    M      17:40-49               34:30.0     11:08/M
    119    Lily Johnson                      Groton  CT            936    F       6: 1-19               34:45.0     11:12/M
    120    Kacee Paige                       Ledyard  CT           625    F      10:30-39               35:02.0     11:18/M
    121    Marshall St Pierre Casati         Groton  CT            930    M      16:30-39               35:07.0     11:20/M
    122    Allissa Leonard                   Groton  CT            916    F      11:30-39               35:13.0     11:22/M
    123    Amy Harrigan                      Barkhamsted  CT       582    F      13:40-49               35:19.0     11:23/M
    124    Kelly Carter                      Ledyard  CT           530    F      12:50-59               35:23.0     11:25/M
    125    Mia Dupuis                        Stonington  CT        556    F       4:20-29               35:27.0     11:26/M
    126    Christine Bourque                 Sterling  CT          514    F      13:50-59               35:37.0     11:29/M
    127    Tim Norris                        Mystic  CT            621    M       2:70-99               35:44.0     11:32/M
    128    Josh Burdick                      Plymouth  NH          523    M      18:40-49               36:04.0     11:38/M
    129    Katherine Archambault             Mystic  CT            509    F      14:40-49               36:19.0     11:43/M
    130    Andrea Vandenbroeke               Hull  MA              660    F      12:30-39               36:47.0     11:52/M
    131    Lorna Laird                       Groton  CT            606    F      13:30-39               36:57.0     11:55/M
    132    Zoe Wills                         Groton  CT            666    F       5:20-29               37:11.0     12:00/M
    133    Christine Mistron                 Groton  CT            672    F      14:30-39               37:30.0     12:06/M
    134    Beth Lyon                         Groton  CT            613    F      14:50-59               37:31.0     12:06/M
    135    Michael Wzycki                    Ledyard  CT           653    M      15: 1-19               37:39.0     12:09/M
    136    Kaleigh Ligus                     Sterling  CT          610    F       6:20-29               38:01.0     12:16/M
    137    Laura Nelson                      Mystic  CT            620    F      15:30-39               38:14.0     12:20/M
    138    Michael Nelson                    Mystic  CT            938    M      17:30-39               38:15.0     12:20/M
    139    Edward Connors                    Barkhamsted  CT       543    M      19:40-49               38:31.0     12:25/M
    140    Kristen Poulin                    Berlin  CT            674    F      15:40-49               38:34.0     12:26/M
    141    Andrew Prendergast                Groton  CT            632    M      18:30-39               38:47.0     12:31/M
    142    Julieanna Elkovich                Groton  CT            558    F      16:30-39               38:47.0     12:31/M
    143    Jennifer Wills                    Mystic  CT            665    F      17:30-39               39:02.0     12:35/M
    144    Carrie Reynolds                   Mystic  CT            633    F      15:50-59               39:10.0     12:38/M
    145    Carrie Federico                   Stonington  CT        561    F      16:40-49               39:11.0     12:38/M
    146    Siobhn Gordon                 Mystic  CT            575    F      16:50-59               39:19.0     12:41/M
    147    Constantin Carseli                Mystic  CT            529    M      16:50-59               39:53.0     12:52/M
    148    Kate Chanin                       Mystic  CT            533    F      17:50-59               39:55.0     12:52/M
    149    Jennifer Lindsey                  Ledyard  CT           611    F      17:40-49               40:43.0     13:08/M
    150    Michelle Strong                   Ledyard  CT           655    F      18:40-49               40:43.0     13:08/M
    151    Chuck Bartnicki                   Preston  CT           922    M       3:70-99               40:52.0     13:11/M
    152    April Phillips                    Groton  CT            627    F      18:50-59               40:59.0     13:13/M
    153    Ray Krause                        Hope Valley  RI       600    M       7:60-69               41:02.0     13:14/M
    154    Amy Nelson                        Suffern  NY           689    F      19:50-59               41:04.0     13:15/M
    155    Lisa Knobloch                     Groton  CT            597    F      20:50-59               41:05.0     13:15/M
    156    William Senack                    Old Saybrook  CT      642    M       8:60-69               41:12.0     13:17/M
    157    Jillian Fifer                     Groton  CT            565    F      18:30-39               41:17.0     13:19/M
    158    Jonathan Fifer                    Groton  CT            566    M      19:30-39               41:17.0     13:19/M
    159    Kim Budge                         Barkhamsted  CT       696    F      21:50-59               41:18.0     13:19/M
    160    John Budge                        Barkhamsted  CT       699    M      17:50-59               41:18.0     13:19/M
    161    Madeline Burdick                  Plymouth  NH          519    F       7: 1-19               41:18.0     13:19/M
    162    Samantha Burdick                  Plymouth  NH          520    F       8: 1-19               41:18.0     13:19/M
    163    Emma Sadja                        Groton  CT            921    F       9: 1-19               41:19.0     13:20/M
    164    Sarah Caron                       Plymouth  NH          528    F      22:50-59               41:19.0     13:20/M
    165    Kelly Scott                       Lenoir  NC            917    F      19:40-49               41:28.0     13:22/M
    166    Katie Leclair                     Windham  CT           608    F      20:40-49               41:28.0     13:22/M
    167    Peter W. Colonis                  Waterford  CT         542    M       4:70-99               41:51.0     13:30/M
    168    Lexi Grabon                       Enfield  Ct           577    F       7:20-29               42:22.0     13:40/M
    169    Keira Kamta                       Groton  CT            920    F      10: 1-19               43:10.0     13:55/M
    170    Elin Lita                         Quaker Hill  CT       684    F      11: 1-19               43:38.0     14:04/M
    171    Tj Burdick                        Plymouth  NH          522    F       6:60-69               45:39.0     14:43/M
    172    Tricia Jezierny                   North Haven  CT       587    F      21:40-49               47:05.0     15:11/M
    173    Lesley Fearnley                                         915    F       7:60-69               47:48.0     15:25/M
    174    Jennifer Senack                   Old Saybrook  CT      641    F      19:30-39               47:53.0     15:27/M
    175    Jackie Latham                     Mystic  CT            607    F       8:60-69               47:53.0     15:27/M
    176    Susan Deak                        Cromwell  CT          551    F       9:60-69               48:05.0     15:31/M
    177    Patty O'Brian                     Cromwell  CT          622    F      23:50-59               48:08.0     15:32/M
    178    Bruce Clachrie                    Plymouth  NH          538    M       5:70-99               49:13.0     15:52/M
    179    Jackie Clachrie                   Plymouth  NH          537    F       1:70-99               49:17.0     15:54/M
    180    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           927    M       6:70-99               49:30.0     15:58/M
    181    Carly Budge                       Barkhamsted  CT       698    F      12: 1-19               49:59.0     16:07/M
    182    Casey Labrie                      Barkhamsted  CT       695    F      13: 1-19               49:59.0     16:07/M
    183    Xander Budge                      Barkhamsted  CT       697    M      16: 1-19               50:25.0     16:16/M
    184    Sam Labrie                        Barkhamsted  CT       694    M      17: 1-19               50:26.0     16:16/M
    185    Jennifer Labrie                   Groton  CT            604    F      22:40-49               50:32.0     16:18/M
    186    Sonya Alexander                   Fairfield  CT         504    F      23:40-49               50:34.0     16:19/M
    187    Jess Reed                         Southington  CT       700    F      24:40-49               50:46.0     16:22/M
    188    Shelley Beebe                     Mystic  CT            511    F      24:50-59               50:46.0     16:23/M
    189    Maureen Gillis                    East Haddam  CT       573    F      10:60-69               51:55.0     16:45/M
    190    Melanie Kolek                     Moodus  CT            598    F      25:40-49               52:16.0     16:52/M
    191    Bill Bentley                      Jewett City  CT       513    M      18:50-59               53:41.0     17:19/M
    192    Jolynn Burdick                    Plymouth  NH          524    F      26:40-49               54:32.0     17:35/M
    193    Gemma Houghton                    Gales Ferry  CT       586    F      14: 1-19               56:02.0     18:04/M
    194    Angela Houghton                   Gales Ferry  CT       585    F      27:40-49               56:08.0     18:06/M
    195    John Gordon                       Mystic  CT            576    M      19:50-59               56:52.0     18:20/M
    196    Joseph Bellone                    Groton  CT            512    M      20:50-59               57:33.0     18:34/M
    197    Maureen McGuire                   Groton  CT            618    F      25:50-59               58:00.0     18:43/M
    198    Andrea Adelman                    Groton  CT            501    F      26:50-59               58:01.0     18:43/M
    199    Taryn Fuller                      New London  CT        570    F       8:20-29               58:44.0     18:57/M