Will's Way

5K (CT13012JHP)

Age Group Results

July 19, 2014


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Male 0 and under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jeff Graley                       Plainfield  Ct         30   0       125        27:54.7     27:54.7      9:00/M
Top

Male 1 to 12

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jack Pothier                      Moosup  CT            953    9       28        21:50.5     21:52.0      7:03/M
       2    Carson Belisle                    Plainfield  Ct        877   10       33        22:12.4     22:12.4      7:10/M
       3    Colin Smith                       Brooklyn  CT          727   8        47        23:10.1     23:10.1      7:28/M
       4    Matthew Ladd                      Jewett City  CT       701   11       52        23:46.7     23:50.2      7:40/M
       5    Jeremiah Wheaton                  Canterbury  CT         68   11       63        24:24.2     24:24.2      7:52/M
       6    Jacob Irons                       Plainfield  Ct        703   11      100        26:33.2     26:38.9      8:34/M
       7    Matthew Collelg                   Canterbury  CT         26   12      150        29:39.7     29:39.7      9:34/M
       8    Xavier Dietz                      Jewett City  CT       894    8      167        31:06.5     31:22.6     10:02/M
       9    Hayden Gedney                     Moosup  CT            908    9      171        31:12.4     31:21.9     10:04/M
      10    Conner Skaling                    Sterling  CT          968    8      173        31:19.3     31:32.5     10:06/M
      11    William Engle                     Plainfield  Ct        715   12      177        31:40.8     31:40.8     10:13/M
      12    Luke Sunprenant                   Faculty/staff  CT      28   7       204        34:05.5     34:05.5     11:00/M
      13    Taylor Czmyr                      Jewett City  CT        99   11      213        35:38.3     35:38.3     11:30/M
      14    Jacob St.cyr                      Sterling  CT          972   10      215        35:40.3     35:54.6     11:30/M
      15    Bruce Carchidi                    Sterling  CT          743   11      217        35:55.3     35:55.3     11:35/M
      16    Lucas Johnson                     Jewett City  CT        20   10      247        41:30.7     41:30.7     13:23/M
Top

Female 12 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Stella Dippio                     Brooklyn  CT           96   11       48        23:11.2     23:11.2      7:29/M
       2    Kate Carleson                     Plainfield  Ct         49   11       56        23:54.0     23:54.0      7:43/M
       3    Karley Belisle                    Plainfield  Ct        878   10       72        24:54.0     24:54.6      8:02/M
       4    Cassandra Carlson                 Plainfield  Ct         48   11       95        26:18.9     26:18.9      8:29/M
       5    Haylee Chester                    Voluntown  CT         885   11      181        32:03.0     32:15.8     10:20/M
       6    Kaili Jackson                     Plainfield  Ct         62   12      197        33:36.9     33:36.9     10:50/M
       7    Taylor Ladyga                     Jewett City  CT        80   10      198        33:48.9     33:48.9     10:54/M
       8    Ashley Lafamboise                 Canterbury  CT         67   11      200        33:57.8     33:57.8     10:57/M
       9    Haylee Renaud                       F11                  74   11      201        33:58.5     33:58.5     10:57/M
      10    Paige Kasacek                     Canterbury  CT         69   12      202        33:59.6     33:59.6     10:58/M
      11    Tzietel Dietz                     Jewett City  CT       895    9      238        39:05.6     39:24.9     12:36/M
      12    Hailey Sangills                   Plainfield  Ct         57   9       241        39:14.5     39:14.5     12:39/M
      13    Abigail Reall                     Sterling  CT           36   9       245        40:02.7     40:02.7     12:55/M
      14    Makenzic Crowell                  Norwich  CT            53   12      250        43:17.4     43:17.4     13:58/M
      15    Lily Paul                         Voluntown  CT           8   11      252        44:55.3     44:55.3     14:29/M
      16    Annika Savage                     Voluntown  CT           9   11      253        44:55.4     44:55.4     14:29/M
Top

Male 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brandon Mehlinger                 Jewett City  CT       942   14        2        18:09.1     18:09.1      5:51/M
       2    Logan Hanson                      Baltic  CT             71   15        5        18:50.8     18:50.8      6:05/M
       3    Corey King                        Danielson  CT         927   18        9        19:25.5     19:26.4      6:16/M
       4    Kent Kelesky                      Bolton  CT             86   19       12        19:55.6     19:55.6      6:25/M
       5    Tanner Suplita                    Norwich  CT           705   17       14        20:03.9     20:07.6      6:28/M
       6    Nick Smith                        Brooklyn  CT          726   14       16        20:17.4     20:17.4      6:33/M
       7    Andrew Disia                      Sterling  CT           89   17       27        21:50.1     21:50.1      7:03/M
       8    Xavier Gonzales                   Plainfield  Ct         51   16       31        21:58.8     21:58.8      7:05/M
       9    Chris Weir                        Baltic  CT             22   14       43        22:51.4     22:51.4      7:22/M
      10    Billy Mossberg                    Jewett City  CT       717   19       44        23:01.0     23:01.0      7:25/M
      11    Brude Gobson                      Plainfield  Ct         66   15       46        23:04.8     23:04.8      7:26/M
      12    Aidan Skaling                                           969   14       55        23:52.5     24:05.1      7:42/M
      13    Jarod Denomme                     Sterling  CT          891   16       62        24:20.6     24:23.1      7:51/M
      14    Evan Roy                          Jewett City  CT       960   15       74        25:00.9     25:17.9      8:04/M
      15    Jamie Talbot                      Plainfield  Ct          5   13       80        25:16.6     25:16.6      8:09/M
      16    Nicholas Mehlinger                Jewett City  CT        77   13       94        26:14.1     26:14.1      8:28/M
      17    Jacob Talbot                      Plainfield  Ct          6   14      106        26:57.5     26:57.5      8:42/M
      18    Evan Delaney                      Moosup  CT             42   15      121        27:30.6     27:30.6      8:52/M
      19    Nicholas Desaia                   Sterling  CT           90   18      152        29:43.6     29:43.6      9:35/M
      20    Harold Coclana                    Plainfield  Ct         21   18      187        32:40.6     32:40.6     10:32/M
      21    Michael Bates                     Plainfield  Ct         73   13      191        33:08.5     33:08.5     10:41/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Julia Gilloran                    Pomfret Center  CT    914   18       22        21:09.0     21:10.4      6:49/M
       2    Kathleen Silveria                 Plainfield  Ct         50   17       37        22:23.2     22:23.2      7:13/M
       3    Veronica Freeman                  Plainfield  Ct         39   16      165        30:41.8     30:41.8      9:54/M
       4    Allison Cook                      Lebanon  CT            81   14      189        32:51.1     32:51.1     10:36/M
       5    Rebecca Szruba                    Moosup  CT             72   17      192        33:09.6     33:09.6     10:42/M
       6    Skyia Young                       Moosup  CT             43   18      209        34:38.5     34:38.5     11:10/M
       7    Kaley Kajscek                     Gilman  CT             65   14      255        45:00.0     45:00.0     14:31/M
       8    Bethary Laframboise               Canterbury  CT         64   15      256        45:01.3     45:01.3     14:31/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Scott Cote                        Mystic  CT            710   29        8        19:21.2     19:21.2      6:15/M
       2    Aaeon Laporte                     Plainfield  Ct         11   22       25        21:35.8     21:35.8      6:58/M
       3    Danili Wolfburs                   Brooklyn  CT          687   24       35        22:14.3     22:14.7      7:10/M
       4    Anthony Good                      Jewett City  CT       731   29       39        22:40.1     22:40.1      7:19/M
       5    Joshua Riel                       Danielson  CT         708   27       59        24:10.7     24:16.6      7:48/M
       6    Orensi Cela                       Plainfield  Ct         35   21       85        25:40.4     25:40.4      8:17/M
       7    Mike Vansambeck                   Windham  CT           711   25       92        26:06.4     26:06.4      8:25/M
       8    Benjamin Meadows                  Norwich  CT           941   25      137        28:57.7     29:10.4      9:20/M
       9    Billy Fitzsimmons                 West Springfield  M   903   24      170        31:12.2     31:33.6     10:04/M
      10    Richard Wojcick                   Plainfield  Ct        733   29      195        33:34.1     33:34.1     10:50/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Courtney Lefevre                  Plainfield  Ct        686   26       23        21:20.9     21:20.9      6:53/M
       2    Alie Fitzsimmons                  West Springfield  M   904   22       51        23:21.6     23:25.8      7:32/M
       3    Jessica Morrissette               Dayville  CT          946   24      110        27:10.9     27:20.3      8:46/M
       4    April Arpin                       Windham  CT           869   26      113        27:15.5     27:25.6      8:47/M
       5    Alyssa Riel                       Danielson  CT         709   27      123        27:46.3     27:46.3      8:57/M
       6    Nicole Winters                    Uncasville  CT        983   29      159        30:16.6     30:25.5      9:46/M
       7    Karla Rivera                      Plainfield  Ct         31   27      186        32:38.2     32:38.2     10:32/M
       8    Jessica Doubleday                 Brooklyn  CT           84   28      214        35:39.2     35:39.2     11:30/M
       9    Lauren Voelker                    Waterford  CT         981   27      230        37:43.2     37:59.5     12:10/M
      10    Heather Tworzyollo                Zip Not Provided  C   728   26      236        38:57.1     38:57.1     12:34/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brett Jackson                     Plainfield  Ct         63   35        4        18:39.7     18:39.7      6:01/M
       2    Josh Pothier                      Moosup  CT            954   37       13        20:01.1     20:03.4      6:27/M
       3    Marcello Selera                   Plainfield  Ct        688   32       15        20:14.6     20:23.1      6:32/M
       4    Jason Stsskivitch                 Plainfield  Ct        700   36       18        20:35.6     20:36.5      6:38/M
       5    Chris Ladyga                      Jewett City  CT       930   35       20        20:40.4     20:40.4      6:40/M
       6    Josh Schlafer                     Amston  CT            964   33       21        21:06.3     21:17.0      6:48/M
       7    Jeff Rizer                        Moosup  CT            958   37       29        21:52.8     21:55.4      7:03/M
       8    Eric Johnson                      Sterling  CT          719   35       32        22:03.1     22:03.1      7:07/M
       9    Emanuel Merulla                   Westminster  MA       943   38       34        22:13.3     22:15.4      7:10/M
      10    Josh Spooner                      Sturbridge  MA         17   38       38        22:37.1     22:37.1      7:18/M
      11    Mark Scaplen Jr.                  Colchester  CT        963   30       42        22:48.7     22:52.9      7:21/M
      12    Brian Gervais                     Plainfield  Ct        913   39       54        23:50.6     23:54.2      7:41/M
      13    Adam Bumbas                       Moosup  CT             60   35       68        24:37.2     24:37.2      7:56/M
      14    Jeremy Griffen                    Jewett City  CT       690   34       76        25:10.1     25:13.4      8:07/M
      15    Jessie Collins                    Danielson  CT         722   34       79        25:13.9     25:13.9      8:08/M
      16    Eric Anderson                     Brooklyn  CT          742   36       88        25:55.1     25:55.1      8:22/M
      17    James Byrn Es                     Plainfield  Ct         13   35      102        26:36.1     26:36.1      8:35/M
      18    Scott Rice                        Canterbury  CT        956   38      116        27:21.3     27:30.2      8:49/M
      19    Peter Arnio                       Canterbury  CT        712   37      126        27:56.4     27:56.4      9:01/M
      20    David Gilles                      Plainville  CT         54   31      130        28:33.9     28:33.9      9:13/M
      21    Michael Carchidi                  Sterling  CT          744   38      136        28:57.5     28:57.5      9:20/M
      22    Brad Gallagher                    Uncasville  CT        720   36      157        29:49.0     29:49.0      9:37/M
      23    Josef Ulrich                      Uncasville  CT         85   31      203        33:59.8     33:59.8     10:58/M
      24    Scott Strangeland                 Berkeley  CA           23   38      205        34:05.8     34:05.8     11:00/M
      25    Christopher Pappa                 Moosup  CT            952   38      211        34:42.3     34:51.8     11:12/M
      26    Troy Beausoleil                   East Lyme  CT         875   34      234        38:41.3     38:55.4     12:29/M
      27    Bryce Dietz                       Jewett City  CT       896   36      237        39:05.6     39:24.6     12:36/M
      28    Michael Johnson                   Jewett City  CT        19   35      261        46:22.3     46:22.3     14:57/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         16   39       11        19:48.6     19:48.6      6:23/M
       2    Cindy Ouillette                   Moosup  CT            730   38       24        21:22.0     21:22.0      6:54/M
       3    Siobhan Curran                    Brooklyn  CT          887   36       41        22:45.0     22:46.9      7:20/M
       4    Cynthia Stolaronek                Norwich  CT           975   31       58        24:07.0     24:08.2      7:47/M
       5    Alyson Davis                      Putnam  CT            718   31       60        24:15.4     24:15.4      7:49/M
       6    Sarah Schlafer                    Amston  CT            965   34       69        24:38.9     24:46.5      7:57/M
       7    Krista Dodge                      Plainfield  Ct         15   34       73        24:59.8     24:59.8      8:04/M
       8    Valerie Shippee                   Moosup  CT            967   39       78        25:12.0     25:14.5      8:08/M
       9    Karen Houle                       Danielson  CT         920   36       83        25:26.2     25:30.9      8:12/M
      10    Lorain Mancuso                    Plainfield  Ct         46   35       96        26:23.0     26:23.0      8:31/M
      11    Kate Gilgenbach                   Jewett City  CT        83   39       97        26:25.3     26:25.3      8:31/M
      12    Civita Brensinger                 East Haven  CT        883   31       98        26:28.3     26:29.5      8:32/M
      13    Nina Bumpus                       Moosup  CT             61   34      103        26:41.2     26:41.2      8:36/M
      14    Shannon Reall                     Sterling  CT           37   39      105        26:48.2     26:48.2      8:39/M
      15    Heather Joiner                    North Franklin  CT    925   35      107        27:04.4     27:19.0      8:44/M
      16    Jennifer Raymond                  Putnam  CT             93   35      108        27:05.4     27:05.4      8:44/M
      17    Jeanne Harrington                 Canterbury  CT        916   33      109        27:07.9     27:16.3      8:45/M
      18    Amy Arnio                         Canterbury  CT        713   34      112        27:15.1     27:15.1      8:47/M
      19    Christine Digiacomo               Plainfield  Ct        898   38      115        27:20.1     27:23.2      8:49/M
      20    Michele Geragotelis               Plainfield  Ct        911   36      127        28:18.7     28:21.6      9:08/M
      21    Michelle Blain                    Pomfret Center  CT    881   35      132        28:36.8     28:40.6      9:14/M
      22    Julie Taylor                      Moosup  CT            738   30      133        28:45.6     28:45.6      9:16/M
      23    Kimberly Field                    Plainfield  Ct        900   36      141        29:04.5     29:17.0      9:23/M
      24    Jessica Tavernier                 Ledyard  CT           698   33      142        29:04.8     29:06.7      9:23/M
      25    Katie Botello                     Voluntown  CT          52   31      143        29:08.7     29:08.7      9:24/M
      26    Stacey Holmes                     North Franklin  CT    921   35      144        29:14.0     29:33.8      9:26/M
      27    Megan Arnio                       Beverly  MA           868   34      145        29:26.2     29:41.2      9:30/M
      28    Jennie O'Brien                    Woodstock  CT          34   37      147        29:30.8     29:30.8      9:31/M
      29    Nichole Danis                     Canterbury  CT        889   38      149        29:37.8     29:44.2      9:33/M
      30    Cara Treadway                     Tampa  FL              10   38      154        29:44.4     29:44.4      9:35/M
      31    Nicole Gallagher                  Uncasville  CT        907   36      156        29:48.4     30:01.1      9:37/M
      32    Joy Brais                         Danielson  CT         882   35      158        29:51.8     30:06.9      9:38/M
      33    Holly Gedney                      Moosup  CT            909   37      164        30:39.7     30:49.4      9:53/M
      34    Elizabeth Lanhon                  Jewett City  CT       729   34      176        31:31.6     31:31.6     10:10/M
      35    Elizabeth Lanham                  Jewett City  CT       933   34      180        31:59.8     32:14.0     10:19/M
      36    Jillian Kahn                      North Grosvenordale   739   31      185        32:27.7     32:27.7     10:28/M
      37    Marisa Cloutiere                  Moosup  CT             12   37      190        33:03.4     33:03.4     10:40/M
      38    Snady Ladyga                      Jewett City  CT        76   38      199        33:55.7     33:55.7     10:56/M
      39    Karnie Kratz                      Columbia  CT          721   35      216        35:43.7     35:43.7     11:31/M
      40    Jennifer Stachowiak               Windham  CT           974   33      218        36:05.5     36:11.2     11:38/M
      41    Shannon Skaling                   Sterling  CT          970   36      219        36:07.8     36:21.6     11:39/M
      42    Heather Silera                    Plainfield  Ct        689   30      220        36:18.7     36:29.4     11:43/M
      43    Audrey Czmyr                      Jewett City  CT       100   38      224        37:07.4     37:07.4     11:58/M
      44    Stephanie Lopez                   Norwich  CT           938   30      227        37:20.2     37:24.3     12:03/M
      45    Molly Arnio                       Canterbury  CT        867   31      231        37:45.8     38:01.0     12:11/M
      46    Joyner Heather                    North Franklin  CT    918   35      232        38:03.8     38:19.1     12:16/M
      47    Dennyse Heon                      Plainfield  Ct          4   33      233        38:38.0     38:38.0     12:28/M
      48    Kristen Anderson                  Jewett City  CT        56   38      235        38:45.1     38:45.1     12:30/M
      49    Stacey Sangillo                   Plainfield  Ct         58   35      240        39:14.5     39:14.5     12:39/M
      50    Stacy Ritchotte                   North Stonington  C   955   30      242        39:20.9     39:37.8     12:41/M
      51    Rebecca Tomasello                 Norwich  CT           979   33      254        44:57.6     45:14.4     14:30/M
      52    Melissa Wooten                    Jewett City  CT       985   34      258        45:27.4     45:42.7     14:40/M
      53    Barbara Spillane                  Jewett City  CT        98   36      259        45:43.0     45:43.0     14:45/M
      54    Patricia Johnson                  Jewett City  CT        18   34      260        46:21.9     46:21.9     14:57/M
      55    Danielle Gervais                  Baltic  CT            912   37      262        50:54.0     50:54.0     16:25/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Todd Bennett                      Columbia  CT          734   43        1        17:36.4     17:36.4      5:41/M
       2    Jon Dippo                         Danielson  CT          97   44        3        18:13.6     18:13.6      5:53/M
       3    Scott Deslongchamps               Putnam  CT             70   44        6        18:56.2     18:56.2      6:06/M
       4    Bruce Christensen                 Bolton  CT            732   46        7        19:05.1     19:05.1      6:09/M
       5    Kevin Belisle                     Plainfield  Ct        879   40       19        20:39.1     20:40.5      6:40/M
       6    Scott Mello                       North Grosvenordale    92   46       36        22:17.1     22:17.1      7:11/M
       7    Marc Cerrone                      Pomfret Center  CT    884   44       45        23:02.0     23:05.4      7:26/M
       8    John Digiacomo                    Plainfield  Ct        899   44       49        23:14.2     23:16.8      7:30/M
       9    Paul Ladd                         Jewett City  CT       702   45       53        23:50.0     23:53.5      7:41/M
      10    David Belles                      Lebanon  CT           880   43       57        23:54.2     24:02.4      7:43/M
      11    Richard Denomme                   Sterling  CT          893   49       65        24:31.8     24:34.4      7:55/M
      12    Michael Cwynar                    Plainfield  Ct        888   46       71        24:52.5     25:00.4      8:01/M
      13    Sergio De Sousa                   Wethersfield  CT      890   42       81        25:17.6     25:18.8      8:09/M
      14    Richard Gogan                     Danielson  CT         740   41       86        25:43.8     25:43.8      8:18/M
      15    Oeter Trafaconda                  Moosup  CT             91   41       87        25:53.5     25:53.5      8:21/M
      16    Clark Irons                       Plainfield  Ct        704   40      101        26:33.6     26:39.5      8:34/M
      17    Brian Beavergard                  Plainfield  Ct         25   46      104        26:41.5     26:41.5      8:36/M
      18    Michael Gerwien                   Milford  CT           741   47      114        27:15.8     27:15.8      8:47/M
      19    Kenneth Kreger                    Sterling  CT          929   42      118        27:23.6     27:30.8      8:50/M
      20    Bob Deluca                        Canterbury  CT        693   48      124        27:54.1     28:04.0      9:00/M
      21    Robert Winters                    Uncasville  CT        984   49      160        30:19.2     30:28.1      9:47/M
      22    John Disaia                       Sterling  CT           88   47      162        30:22.0     30:22.0      9:48/M
      23    Derek Parent                      Templeton  MA         716   43      166        30:54.4     30:54.4      9:58/M
      24    Jay Korsu                         Brooklyn  CT           45   43      174        31:26.4     31:26.4     10:08/M
      25    Todd Engle                        Plainfield  Ct        714   43      178        31:41.5     31:41.5     10:13/M
      26    Ken Cook                          Lebanon  CT            82   45      184        32:17.9     32:17.9     10:25/M
      27    James Blaschke                    Bristol  CT           697   44      207        34:15.3     34:21.5     11:03/M
      28    George Sylvestre                  Moosup  CT            724   45      223        36:57.8     36:57.8     11:55/M
      29    Michael Pellerin, Sr              West Warwick  RI       40   40      225        37:08.7     37:08.7     11:59/M
      30    George Bailey                     Moosup  CT            706   42      229        37:35.0     37:54.3     12:07/M
      31    Rodney Young                      Moosup  CT            986   47      239        39:12.9     39:32.9     12:39/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tracey Gendron                    Sterling  CT          910   42       61        24:17.7     24:41.0      7:50/M
       2    Kim Rosebrooks                    North Grosvenordale   959   41       64        24:29.4     24:31.4      7:54/M
       3    Melissa Little                    Canterbury  CT        937   47       67        24:36.3     24:41.9      7:56/M
       4    Jennifer Apes                     Mystic  CT            694   42       99        26:30.2     26:35.1      8:33/M
       5    Dawn Bates                        Plainfield  Ct        873   46      111        27:11.2     27:21.4      8:46/M
       6    Jacqueline Maneri                 Central Village  CT   736   48      119        27:25.2     27:25.2      8:51/M
       7    Amy Gromek                        Jewett City  CT        29   43      128        28:23.4     28:23.4      9:09/M
       8    Melinda Young                     Jewett City  CT       987   41      131        28:34.1     28:40.2      9:13/M
       9    Nancy Szruba                      Moosup  CT            978   45      134        28:50.8     29:00.9      9:18/M
      10    M Elissa Delaney                  Moosup  CT             41   40      135        28:56.4     28:56.4      9:20/M
      11    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           948   49      138        28:59.2     29:11.6      9:21/M
      12    Brenda Scully                     Bristol  CT           699   44      139        29:01.4     29:08.2      9:22/M
      13    Tammi Veit                        Jewett City  CT       980   47      140        29:02.6     29:08.4      9:22/M
      14    Marin Gauxin                      Norwich  CT             7   49      153        29:44.0     29:44.0      9:35/M
      15    Kellie Jessel                     Jewett City  CT       924   40      155        29:47.2     30:02.0      9:36/M
      16    Monique Sylvestre                 Plainfield  Ct        977   43      182        32:12.1     32:24.2     10:23/M
      17    Laura Kreger                      Sterling  CT          928   42      183        32:15.6     32:23.4     10:24/M
      18    Donna Zurowski                    Brooklyn  CT           14   42      188        32:46.9     32:46.9     10:34/M
      19    Knish Suiprenaut                  Zip Not Provided  C    27   41      206        34:05.8     34:05.8     11:00/M
      20    Bernadette Messiec                Plainfield  Ct          3   44      208        34:33.9     34:33.9     11:09/M
      21    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT       949   43      221        36:24.2     36:41.3     11:45/M
      22    Cynthia Sylvestre                 Moosup  CT            723   45      222        36:57.5     36:57.5     11:55/M
      23    Michelle St.cyr                   Sterling  CT          973   42      244        39:44.0     39:58.0     12:49/M
      24    Jennifer Worsman                  Norwich  CT            47   42      251        43:35.0     43:35.0     14:04/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Minervo                      Higganum  CT           32   50       10        19:30.0     19:30.0      6:17/M
       2    Mac Ordonio, Jr                   Mystic  CT            737   50       26        21:43.2     21:43.2      7:00/M
       3    Mark Difranco                     Foster  RI            897   59       30        21:57.3     21:59.0      7:05/M
       4    Roger Morrissette                 Dayville  CT          947   57       50        23:21.2     23:24.9      7:32/M
       5    Kevin MacDonald                   Norwich  CT           939   57       70        24:40.8     24:46.4      7:57/M
       6    Christopher Page                  Oakdale  CT           950   51       77        25:10.5     25:22.7      8:07/M
       7    David Schreiter                   Zip Not Provided  C    55   52       82        25:22.6     25:22.6      8:11/M
       8    Richard L§heoreux                 Moosup  CT            931   56       93        26:08.1     26:13.8      8:26/M
       9    Tracy Fish                        Willington  CT        901   54      117        27:23.6     27:26.0      8:50/M
      10    Tom Millerd                       Windham  CT           944   53      161        30:19.7     30:31.3      9:47/M
      11    Steve Mayko                       Bethany  CT           735   54      163        30:36.5     30:36.5      9:52/M
      12    Dan McCory                        Danielson  CT          75   53      172        31:15.4     31:15.4     10:05/M
      13    Roger Isaac                       Danielson  CT         923   59      193        33:29.8     33:33.9     10:48/M
      14    Bill Fitzsimmons                  West Springfield  M   902   53      212        34:43.9     35:04.9     11:12/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Marty Padlidlunga                 Fairfield  CT          87   50       66        24:32.0     24:32.0      7:55/M
       2    Karen Barbone                     Canterbury  CT        871   50       84        25:29.9     25:35.1      8:13/M
       3    Annmmarie Fitzsimmons             West Springfield  M   905   51       90        25:56.4     26:00.7      8:22/M
       4    Darcie Hudson                     Windsor  CT           922   50       91        25:59.5     26:05.7      8:23/M
       5    Julie Caouette                    Brooklyn  CT          725   55      122        27:39.2     27:39.2      8:55/M
       6    Laura McGnoagle                   Voluntown  CT           2   50      151        29:43.4     29:43.4      9:35/M
       7    Amanda Berard                     Plainfield  Ct        707   58      169        31:11.6     31:17.2     10:04/M
       8    Melanie Champion                  Meriden  CT           691   56      175        31:28.0     31:39.6     10:09/M
       9    Annamaria Colburn                 Jewett City  CT        44   56      196        33:34.9     33:34.9     10:50/M
      10    Elaine Beckwith                   Jewett City  CT       876   53      210        34:39.3     34:53.4     11:11/M
      11    Sandra Hess                       Groton  CT            917   52      228        37:26.0     37:30.7     12:05/M
      12    Lisa A Weir                       Baltic  CT            982   54      243        39:36.3     39:39.7     12:46/M
      13    Cecelia Grisafe                   Salem  CT              78   58      248        41:43.3     41:43.3     13:27/M
      14    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       966   50      249        41:45.9     42:03.1     13:28/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           24   63       17        20:27.5     20:27.5      6:36/M
       2    Michael Piccirilli                Johnston  RI          685   60       40        22:43.3     22:46.0      7:20/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT           962   64       75        25:02.7     25:02.7      8:05/M
       4    Bill Ghio                         Bristol  CT           696   60      120        27:25.5     27:31.7      8:51/M
       5    Phil Dean                         Woodstock  CT          33   65      129        28:28.7     28:28.7      9:11/M
       6    Bruce Grisafe                     Salem  CT              79   61      146        29:30.4     29:30.4      9:31/M
       7    Karl Salvati                      North Haven  CT       961   61      168        31:10.5     31:19.8     10:03/M
       8    Mario Hasz                        Cromwell  CT          695   65      194        33:30.6     33:45.8     10:48/M
       9    Edward Snyder                     Wallingford  CT       692   67      257        45:02.5     45:14.7     14:32/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    June Heywood                                            919   61      148        29:36.5     29:49.2      9:33/M
       2    Pat Baker                         Oakdale  CT            94   69      226        37:16.1     37:16.1     12:01/M
Top

Male 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tom Baker                         Oakdale  CT            95   70       89        25:56.2     25:56.2      8:22/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT           906   78      179        31:48.3     31:52.3     10:15/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Geraldine Palonen                 Canterbury  CT        951   71      246        40:22.5     40:31.6     13:01/M